1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Betta akvaryumunda 1 erkek 1 dişi

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 17 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Selam abilerim, arkadaşlarım :)

2 adet betta almayı düşünüyorum 1 erkek 1 dişi alıcam bu 2 betta ayırmak istemiyorum ikisinide aynı akvaryuma koyucam akvaryumun boyutları 38*35*28'dir akvaryumu bölmicem aynı yerde ikisini koyucam ikisi aynı yere koysam kavga ederlermi amacım üretmek olucak üretimini yapmak istiyorum :)

Birde ne tür önerirsiniz ? Erkek dişi ayrımını nasıl yapıyorduk unuttum onu :( nasıl ayrım edildiğini yazarsanız sevinirim resim ile erkek ile dişiyi gösterirseniz sevinirim. :)

Cevap yazarsanız sevinirim. saygılar:gif

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bir erkek 3-4 dişi besleyenler var ama bir dişi nasıl biraz da şans sanırım.

Erkek betta: Dişi betta:

Bu betta nasıl ? dön:gif

Ben de anlamadım bu nasıl betta. :bilmem:

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Teşekkürler Temel abi, peki aynı akvaryumda beslesem sorun çıkar mı ? .8.
    Temel abi o nasıl bir betta genetik bozukluğu heralde .8.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dediğim gibi besleyenler var birkaç dişi ile ama tek dişi veya bir kaç dişi aslında fark etmiyor, erkek balığın biraz da tutumuna bağlı. Üretmek için dişiyi bölmeye ayırıp erkeğin kızışmasını bekleyenler çok üretiminde.

Sadece genetiği değil şaftı bile bozuk bu balığın. dön:gif

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Anladım Temel abi olmazsa 2 dişi alırım ayırırım peki erkeğin kızıştığını anlamak için nası anlicam ?Haklısın Temel abi balığın karnında top gibi bişey var onu anlamadım :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ona da tür üzerinde tecrübesi olan arkadaşlar yanıt yazar artık. Bana sorarsan hareket çekiyordur, köpük yapıyordur vs vs. saat:gif

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Tamam Temel abi ilgin için çok saol :)

8. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Yavuz kardeşim bahsettiğin akvaryumu ortadan ikiye böl derim. Bölme yaptığın yer sabit olmasın. Bir tarafa dişileri diğer tarafa erkeği koyarsın. Erkek hazır oldumu su yüzeyine köpük yapar. Dişilerde ise genelde vücut üzerinde pararlel çizgiler oluşur hazır olduğu zaman. Erkek köpüğü yaparsa ve dişilerde de böyle bir durum gözlersen ortadaki bölmeyi alttan açılması için yukarı doğru kaldır. 5-6 cm'lik bir boşluk yeterli olur. Erkek ordan dişilerin tarafına geçerek kendi tarafına dişiyi çekmeye çalışacaktır ( Bu olayı gözlemle dişiyi öldürme riskide var). Eğer dişi götürür ve yumurta alarak köpüklere yerleştirirse 3 gün sonra yavruların oluştuğunu görebilirsin. Akvaryumuna da hava hortumu yardımı ile köpüğü bozmayacak şekilde 2-3 saniyede bir baloncuk bırakacak hava ayarla. Pipo filtrede kullanabilirsin. Yavrular çıktıktan sonra fazla dalga yaratmadan akvaryumuna günlük olarak bir çay bardağı kadar su ekle. Yavrular 5-6 günlük olduktan sonra hemen hemen hepsi hareketlenecektir. Artık erkeği ayırma zamanın gelmiştir. Bir de akvaryumun üstüne bir cam ayarla, suyun içindeki sıcaklık ile hemen üstündeki sıcaklık farkı çok olmasın yavruların en çok ölüm sebebinden biri suyun üstündeki soğuk hava. Yavruların solunum sistemleri çok hassas olduğu için soğuk havayla temasları çok tehlikeli. Yazdıklarım kendi tecrübelerimden aklımda kalanlar eksiğim varsa bilen arkadaşlar tamamlar. Betalardan yavru almak çok zevkli bir iş şimdiden kolay gelsin sana.

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Teşekkürler Muhammed abi, peki ısıtıcı kullanıcakmıyım ?

10. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Normal zamanlarda oda sıcaklığında rahatlıkla yaşabilecek bir tür betta balığı ama yavrular için ısıtıcı gerekli diye düşünüyorum.

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Tamam teşekkürler Muhammed abi, 25 derece yeterlimi ?

12. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

25 ila 28 arası idealdir.

13. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Tamam tekrardan teşekkür ederim Ali abi :) İlgin için saol.

14. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Aslında bölmesende olur sadece erkeği biraz sakin bir erkek seçersin.Sakin olup olmadığınıda suyuna parmağını soktuğunda ısırıyorsa onu alma veya dişiyle erkeği yan yana bir getir eğer erkek kabarıyorsa alma.Bol bitkili olur sada sorun çıkmaz.Tür olarak halfmoon lar çok güzel ama bulabilirsen.Crown tail lerde güzel.

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Benim alıcağım muhtemelen Betta splendens ama başka türleri varsa ondanda alırım.
    Bu linkteki Betta splendens
    http://www.akvaryum.com/betta_splendens_(beta)_tatlisur_6_279.asp#ref
    Cevap için Teşekkürler Özcan abi peki bu Betta splendens önerirmisin daha önce besledim hiç bir agresifliğini görmedim.

16. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Şimdi sadece bakarak bu agresif bu sakin diyemeyiz herkesin karekteri farklı.Bence bettalar tek başına beslenmeliler çok güzel oluyorlar yanına 2 tane de cüce vatoz alırsın az da bitkilendirirsin.Çok güzel olur.Ayrıca zaten Türkiye de satılan bettaların %90 nı betta splendensdir.Ama bu betta splendensinde içinde değişik tipleri vardır.Tip derken yüzgeçlerinin şekilleri.Veil tail (tül kuyruk) Crown tail (taç kuyruk) Halfmon var.Hepsi güzel ama Halfmonda yüzgeç hastalıklarını daha çabuk farkedersin.Halfmonda bulamayabilirsin.İstanbulda oturuyosun rahat bulursun orda bizim burlarda çok zor :( Halfmonun kuyruğu dümdüzdür.Çok çekici durur.Senin verdiğin linkteki mavi betta taç kuyruk bettadır.Onlar da çok güzel istanbulda rahat bulursun.

17. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Evet verdiğim linkteki ilk baştaki betta istanbulda çok rahat bulunuyor :) bi gün gidicem akvaryumcuya ilgimi çekeni alıcam :)

18. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Ama çok dikkat et alırken.Her yerine bak en sağlıklısını seçmeye bak sakın güzelliğine kanma burda:gif

19. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Tamam saol Özcan abi alırsam, fotolarını koyucam ;)

20. aximiaxi

aximiaxi

İsim:
    Emirhan Can

Muhammed abi normalde yavrular yumurtadan çıkıınca baba ile ayrılmazmı.

SAygılar saygılar:gif

Sayfayı Paylaş