1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Betta Balığı Gözlerinde Beyazlama

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde özde tarafından 5 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. özde

özde

İsim:
    özde alemdar
    Aranıza yeni katıldım. 3 yaşında betta balığım var yaklaşık 1,5 aydır hasta görünüyor ve yemek yemiyor. Canlı yem aldım ama onlara da hiç bakmıyor. Derisinde beyazlaşma yok fakat gözleri bembeyaz oldu. Vitamin damlatıyorum suyuna ve her gün yem atıyorum. Başka yapabileceğim bir şey var mı? Nasıl kurtarabilirim? Fanusta kalıyor 3 günde bir süzülmüş çeşme suyu ile değiştiriyorum.

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Betalar genelde akvaryumda 1,5 -2 sene yaşar diye biliyorum. Yaşlanmış ve ömrünün sonu gelmiş olabilir diyeceğim. Başka bir şey gelmiyor aklıma, foto ekle istersen bilenler bir baksın.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yaşlı balık olması yanında göz sorunları birçok nedene dayanır. Kötü su koşulları, yetersiz, kalitesis, tek çeşit yemleme, fanus ortamında yem birikmesi, amonyak oluşması, biyolojik çöküntü sıralanabilir. Hergün verilen ilaç ne ise kesilmeli.

Fanusun suyu tamamen 'damacana içme suyu' ile yenilenmeli bence, suya evde bulunan uygun bir antibiyotik eritilerek eklenmeli, yemleme gerekirse tane tane, yemiyorsa yapılmamalı. Oksijen sağlamak için küçük bir hava motoru iyi olur, hava motoru yoksa fanustan su bardağı ile su alarak fanus içine hafif yukarıdan dökerek ara sıra oksijen sağlamak iyi olur.

Fanus ortamı olduğu için şimdilik bu işlemleri yaparak gözlemlemek gerek, yapılacaklar kısıtlı sayılır.

4. özde

özde

İsim:
    özde alemdar
    Tekrar merhaba umarım resmi görebiliyorsunuzdur kuzumun durumu bu =( yaşlanmış olabilir tabi ki ama 1,5 ay uzun bir süre,acı çekmesini istemem. DSC_0421.jpg

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Söylenen işlemleri yaptınız mı? Eğer yapmadıysanız bu işlemleri yapıp fanusun içindeki boyalı taşları çıkarıp öyle yapın. O taşların yerine doğal çakıl kullanın. Sonra bir değişiklik var mı yok mu? Bakalım derim bence daha uygun olur.

6. özde

özde

İsim:
    özde alemdar
    Yapmadım resim eklemek istedim,önce arada o renkli taşları tuzla ovup dezenfekte etmeye çalışıyorum ama çıkartır doğal çakıl taşı alırım, yarın küçük bir motor alayım bir çözüm bulmam lazım, çünkü evimde olan her canlının benim için çok önemi var. =(

veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Canlılara önem vermeniz güzel hepimiz için bu böyle olmalı. Önerilenleri yapın zaman kaybetmeden bakalım faydasını görebilecek miyiz?

8. özde

özde

İsim:
    özde alemdar
    Hemen yarın sabah işe gider gitmez alacağım,herkese çok teşekkürler, gelişmeleri bildiririm umarım yaşar..

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş