1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Betta ile anlaşabilecek Vatoz arıyorum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde s.ozanoguz tarafından 25 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. s.ozanoguz

s.ozanoguz

İsim:
    Ozan Oğuz
    Selam arkadaşlar,

10 litrelik ufak bir akvaryumum var içerisinde 1 tane erkek betta besliyorum. Çok saldırgan ve hareketli bir balık. Kendi ortamında gayet mutlu ve güvende olduğu için normalin biraz üzerinde bir saldırganlığı var. Bazen parmağımı bile ısırmaya çalıştığı oldu. Herneyse..

Benim sorum şu; akvaryumuma bir adet vatoz almak istiyorum. Hem cam temizliği yapsın hemde akvaryumda ikinci bir hareket olur diye istiyorum. Ancak benim balığımla anlaşabilecek tür hangisi olabilir?

Daha doğrusu şöyle sorayım; benim balığım hiçbir vatoz türü ile anlaşabileceğini sanmıyorum fakat enazından akvaryum içindeki bitki ve kütüklerden oluşmuş oyuklara saklanarak kendini koruyabilecek bir vatoz türü hangisi olabilir?

Akvaryum 10 LT olduğu için fazla büyümeyen bir cins arıyorum aynı zamanda da diğer vatozlara oranla daha hareketli olmalı ki betta sinirlendiği zaman ortamdan topuklayabilsin..

Cüce vatoz olabilir diye düşünüyorum ancak hiç beslemedim. Besleyen arkadaşlar varsa yaşam şekli ve davranışları hakkında bilgilendirebilirse çok memnun olurum.

Akvaryum içerisinde filtre kullanmıyorum. 2 adet midyem var ve gayet başarılı su temizliği yapıyorlar. Dipteki artıkları de temizlemek için ufak bir kerevitim var. Betta midyeme zaten zarar veremez kerevitimi ise yakalayamıyor. Yanlarına koymak istediğim vatoz kerevit ve midyemlede anlaşabilmeli.

Teşekkürler.

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba Ozan bey,

10 LT'lik bir akvaryum için çok fazla isteğiniz var. Betta'nız doğasının gereğini en iyi şekilde yansıtıyor anlaşılan :) 10 LT içerisinde saklanılacak bir yer yapsanız bile bu boyutta bir akvaryuma en fazla cüce vatoz koyabilirsiniz ki buda betta'ya kolaylıkla yem olacaktır. Minimum 80 LT'lik bir akvaryuma saklanılacak mağaraları yarattıktan sonra 4-5 cm'lik cüce vatoz ekleyebilirsiniz. Fakat kişisel tavsiyem ve gözlemlerim zaten agresif olan betta'nın yanına canlı eklerken akvaryum hacmini olabilecek en üst düzeyde tutmakta yarar var.

volkantr34 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş