1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Betta Splendens ile ilgili tüm bilgiler (olduğuna inanıyorum)

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde yasemin elif tarafından 4 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. yasemin elif

  yasemin elif

  Mesajlar:
  276
  İsim:
  yasemin elif
  Genel Bilgiler

  [​IMG]
  [​IMG]

  Latince Adı: Betta splendens

  Habitatı ve Anavatanı: Tayland

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Aşırı Saldırgan

  Yüzme Seviyesi: Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renklidir ve daha uzun yüzgeçlere sahiptir

  Üreme: Erkek suyun üstüne köpükten yuva yapar, erkek ve dişi yumurtlarken baba yumurtlararı bu köpüklere taşır ve yumurtalara bekçilik eder

  Sıcaklık: 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 30 lt

  Zorluk Seviyesi: 1

  Genel Yorum: Ülkemizde genelde fanuslarda ve bardaklarda satılan bu balıklar yaşatılma şekli açısından hak etikleri yeri bulamamış ticari kaygılar yüzünden üstün körü yaşatılmaya çalışılan narin ve asil balıklardır Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılır bunun nedeni bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır, doğrudan havadan oksijen temin edebilirler Fanuslarda satılmalarının nedeni Labirent olarak adlandırılan bir solunum sistemlerine daha sahip olmalarıdır Labirentliler grubuna giren Güney Doğu Asya'nın bu kavgacı balığı genelde fanuslarda bakılmalarına rağmen en az 30 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır Davranış biçimleri gereği iki erkeği aynı ortamda yaşatamazsınız, sonuç mutlaka bir balığın kaybedilmesi olacaktır Bunu erkek betanıza ayna tutarak test edebilirsiniz Beslenmelerinde seçiçi davranmazlar, kaliteleli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur hemde dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ayrıca bol bitkilendirilmiş olması gerekir Üremeleri su yüzeyinde erkek betanın yaptığı köpük yuvada gerçekleşir, erkek yere düşen yumurtaları yuveya taşır Mümkünse dişi ile erkek ayrı akvaryumlarda bakılıp kondüsyon kazandırılmalıdır


  Üstteki bilgiler için yönetici CİROL beye teşekkürler...

  BETA TÜRLERİ

  [​IMG]


  BETTA SPLENDES
  AKVARYUM YER VE SÜS SEÇİMİ

  Beta beslerken ilk olarak yer ve akvaryum seçimi önemlidir. Çünkü akvaryumunuzun bulunduğu yer, alacağı ışık vb. durumlardan dolayı sabit bulunmalıdır. Günlük, haftalık veya aylık akvaryum yerinin değişmesi akvaryumun içindeki bitkilerinizi veya Bettanızı etkileyebilir. Çünkü belli bir yerden alınan ışık balığınızın ve bitkilerinizin gelişmesini düzenli olarak sağlar. Devamlı yer değişen akvaryumda ise bitkileriniz ve balığınız gelişemez aksine hasta olup ölebilirler. Akvaryum ölçüleri zevkinize göre düzenlenebilir. Ancak hiç yoksa bile en azından 20 * 20 şeklinde bir akvaryum olursa hiç fena olmaz. Gözlemlerim sonucunda gördüm ki Betalar karanlık ortamları daha çok tercih ediyorlar. Bazı zamanlar olacak ki Betanız mağaranın içine girip orada uyuduğunu ya da beklediğini göreceksiniz. Bitki düzenlemesi yapılırken Betanızın yüzmesini engelleyici tarza düzenleme yapamayın. Kimi Betta bakıcıları bol bitkili olacak diye çok aşırıya kaçmaktadırlar. Suyun orta seviyesinde ise pek fazla olmamakla birlikle 2-3 dal koyabilirsiniz.
  Akvaryum suyunda size tavsiyem normal çeşme suyunu ortalama 24 saat kadar dinlendirmenizdir. Daha sonra yavaşça akvaryumunuza boşaltmanızdır. Ancak dikkat ediniz ki akvaryumdaki kumu ve bitkilerin köklerini bozmayın. Herhangi bir pişenin kapağından delerek yavaş yavaş su boşaltımı yapabilirsiniz.
  Göz zevkinize göre çeşitli dekorlarda kayabilirsiniz ancak ilk önce balığın uygun ortamını oluşturduktan sonra kendi dekorunuzu yerleştirmek gerekir. Çünkü siz ne kadar hoş bir görüntü yakalasanız bile balığınız o duruma alışamadıysa tüm emekleriniz boşa gitmiş demektir. Dekorasyonda doğal şeyler kullanmanız önceliktir. Kesinlikle plastik olan hiçbir şeyi tavsiye etmiyorum. Plastik suyu bozuyor ve Betalar için rahatsız durum yaratıyor. Bir de hiçbir özelliği de bulunmamaktadır. Sadece göze hitap eden bir durumdur ama bu durumda Bettanızı da düşünmelisiniz.

  Betta için akvaryumuma ideal su nasıl olmalıdır?
  Çeşme suları idealdir fakat dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Çeşme suları ağır metaller(klor,ilaç vs.) içerdiğinden Bettanıza zarar verir. Bundan dolayı çeşme suyunu kullanmadan yaklaşık 48 saat(2 gün) önceden bir yerde dinlendirilmesinde fayda vardır. Daha sonra dinlendirilmiş suyunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer isterseniz suyunuza ek takviye olarak çeşitli su düzenleyici ilaçlardan da kullanabilirsiniz. Ancak kaliteli markalar kullanmak şartıyla. Piyasa da ismi bile duyulmamış birçok marka bulunduğundan, ilaç vs. gibi durumlarda dikkat olmalısınız.

  Betta akvaryumumda bazı bitkiler çürümüş, ne yapmamı önerirsiniz?
  Bitkide farklı türleri beslemede aşırıya gitmeyin. Genel olarak su mercimeği, eledoa, Java moss, cabomba gibi piyasada da rahat bulabilecğeiniz türler Bettanız için daha faydalı olacaktır. Ayrıca doğal bir ortam görünümü de kazandırmış olup, oksijen içinde faydalı bir girişimde bulunmuş olacaksınız. Plastik bitkilerde aklınıza gelebilir, pek önerilmemekle birlikte dekor olarak kullabilirsiniz. Ancak doğallıktan yoksun olduğu için görünümden başka hiçbir özellik kaznadırmaz.

  Betta balığım yüzmüyor devamlı su dibinde bezgin bir biçimde dipte duruyor, ne yapabilirim?
  Çeşitli sebeplerden bu durum söz konusu olabilir. Su, ısı, stres ve hastalık gibi birçok durum söz konusu olabilir.Bu durumda Bettanızı durumunu çok iyi tespit edip derhal işe koyulmanız gerekebilir. Bazende hiçbir sorun olmamasına karşın balığınız yine de mutsuz görünebilir. Ancak bu durumda yapılması gereken bir durum yoktur. Balığınızın normal hali olup, gelecek günlerde yine eskisi gibi rahat yüzüş imkanı olacaktır. Bettanız için mağara ya da onun saklanabileceği bir bölüm gibi birşey olursa stresten uzak durup gelişimini rahat sağlayabilecektir. Bazı durumlarda ise akvaryumunuzun bulunduğu yerden de problemler çıkabilir. Işık yansıması, dış etkenler vb. Bettanızın dikkatini çekmesi gibi durumlar başlıcak durumlar olabilir.

  Betta balığım için farklı yemler denememde sakıncalar olabilir?
  Hayır bir sakınca yoktur. Ancak balığınız için uygun olan yemleri kullanmanız daha iyi olacaktır. Bazı tür yemler Betta balığınızın sindirim düzenini bozabilir. Sizin için en uygun yem türleri, kuru, granül ve canlı yemler olacaktır.

  Betta balığının su üstünde köpük yapmasının nedenleri nelerdir?
  Köpük yapma durumu erkek Bettalara ait durumdur. Zaman zaman dişilerde de görülen bir durumdur. Erkek Betta dişi gördüğü vakit eğer kendini hazır hissediyorsa köpük yapmaya başlar. Diğer bir durumda balığın rahat bir ortamda olup, su, ısı vb. şartların kendisi için iyi olduğu durumlarda da köpük yapar. Bu durum sağlıklı bir Bettanın göstergesidir.

  Betta akvaryumuma deniz kabukları ya da deniz ürünleri gibi vb. şeyler koyabilir miyim?
  Kesinlike tavsiye edilmeyen bir durumdur. Deniz ürünlerinden, deniz kumu, deniz kabuk vb. diğer şeyler suyun düzenini bozmakta ve Bettanız için ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Sadece tatlı su ürünlerini kullanmanız tavsiye edilir.
  BETTA SPLENDES
  BAKIMI VE AKVARYUM TEMİZLENMESİ


  Ortalama olarak her ay 1 kez değiştirmenizde fayda vardır. Ancak su değişimi yaparken kesinlikle suyun tamamını değiştirmeyiniz; sadece %20 lik kısmını değiştirmeniz yeterlidir. Su içindeki çeşitli organizmalar tam yerini bulmuş olduğundan ve balığı su düzenine alışmış olduğundan, köklü su değişimleri balığınızı etkileyecektir. Bol bitkili Betta akvaryumlarında ise su kirlenmesi gecikecektir.

  Suyun değişimi ise her gün değiştirmek şart değildir. 2 – 3 GÜN süreden sonra su değişimi yapabilirsiz ancak suyu tamamen değiştirmeyip sadece belli bir ( %20) miktar değiştirmeniz tavsiye edilir.
  BETTA SPLENDES
  BESLENME


  Granül yem olarak hesaba aldığımız zaman 1 adet küçük parçacıktan günde 2 kez yemlenmesi ilk tercihtir. Ancak günde 3 veya 4 öğüne ayırdığınız zaman bazı zamanlar da düzenli olarak Bettanızı aç bırakmanız önerilir. Devamlı fazla öğünde yem tüketen Bettaların zamanla yüzüşleri kaybolup, dibe çöküp kalmaktadırlar. Belirlediğiniz günlerde düzenli oalrak 1 gün aç bıraktığınız takdirde Bettanızın vücudundan tıoksinlerin atılmasına da yardımcı olursunuz ve Bettanızın midesini de rahatlamaya yardımcı olursunuz.
  Eğer işyeri, ofis vb. gibi yerde Bettanızı besleyip, hafta sonları Bettanızın yem ihtiyacını karşılayamıyorsanız bunun korkualcak bir tarafı yoktur. Ortalama olarak Bettalar 14-15 gün aç kalabilirler. Ancak bu durum çok zorda kalınmadığı süre için uygulanmaması gerekir. Çünkü Bettanız bu sere zarfı içinde aç kaldığı için direnci düşer ve hastalıklara kolay yakalanma durumuyla karşı karşıya kalır. Daha sonra Bettanızı kalite yemlerle besleyip eski gücüne kavuşturabilirsiniz.
  Yemleme konusunda ise tavsiyem, canlı yem ya da kaliteli yemlerdir. Canlı yem kullanmanız ilk tavsiyemdir. Eğer sivri sinek ve karınca rahatlıkla bulabilirseniz Beta balığınıza verin, severek tüketirler.
  Ancak her gün aynı yemi yiyeceğinden, tek yönlü beslenme olacaktır, bu da randımanı olumsuz yönde etkiler. Örneğin 1. gün pul yem verilmiş ise 2. gün canlı yem verilebilir. Canlı yemin bulunmaması halinde, ev yapımı yemlerle de takviye yapılabilir. Hafta bir haşlanmış ıspanak verilmesinde fayda vardır.
  BETTA SPLENDES
  ANA BÖLÜMLERİ


  Ağız

  Betta yavruluktan yetişkinliğe geçeceği süre içinde ağız yapısı gelişip, kendine göre kuvvetli bir biçim alır. Bettalarında genel olarak ağız yapıları yukarıya bakacak şekilde oluşmuştur. Bu durum onların su üstünde duran yiyecekler çok rahat yemesini sağlar. Kesinlikle bu durum dipte duran yiyecekleri yiyemez anlamına da gelmez. Her çeşit pozisyonda duran yiyecekleri rahatça yakalayıp yiyebilme özelliğine sahiptir. Farklı türdeki sert yemleri bile ayırt etmeden rahatlıkla ağzında parçalayabilmekte; zorlandığı durumlarda ise ağzından yemi tükürüp tekrar yemesi görülen durumlardan birisidir. Ağız bölümü gelişmiş olduğundan çeşitli balıkların derilerine ve kuyruklarına büyük ölçüde zarar vermektedir ( Kendi boyuna yakın balıklar). Tek darbede de kuyrukları parçalama özelliğine de sahiptirler. Genelde tek darbede kuyruk parçalama durumu fizikçe gelişmiş Betalarda sık görülen durumdur.

  Gözler

  Bettaların gözlerinde hafif bir çıkıntı olup, göz irisleri siyah renklidir. Mükemmel derecede görme yetenekleri vardır. Avlarını çok iyi gözlemleyip, derhal işe koyulabilmektedirler ya da sinsice hiçbir şey yapmadan bekleyip karşısındaki canlının bir anlık boşluğundan faydalanıp derhal saldırıya geçmektedirler. Bettalar kesinlikle göz kırpmazlar. Uykun pozisyonunda olsalar bile en ufak su hareketi ya da akvaryumda ki ufak bir salyangozun hareketini bile çok rahatlıkla görürler. Bettaların gerçek yaşam ortamlarında kendilerini izlediğimiz takdir de onların nasıl mükemmel bir göz yapısı olduğunu çok yakında görüp anlayabiliriz.


  Sakal


  Sakal, Betaların solungaç kapaklarının altında bulunur. Her zaman iki adet olup sağa ve sola ayrılmış biçimdedir. Gözle çok rahatlıkla görülmektedir. Genel olarak yaşça tahminlerde sakal yöntemini kullananlarda vardır. Ancak bu durum kesin sonuçlarda vermemektedir. Doğal ortamda yaşayıp hiçbir hormonlu ilaç vs. yem yemeyen Betaların sakalları uzunsa yaşça büyük var sayımları kullanılabilir(Pek gerçekçi sonuçlarda vermeyebilir). Ancak ev veya ticari amaç için beslenen Bettalarda ise hormonlu ya da ilaçlı besinler kullanılıp çabuk geliştirildiği için sakallarında bazı durumlarda anormallik bir uzamada söz konusu olabilir. Ancak bazı Betta severleri bu durumlar yanılmakta olup, yaşça büyük bir Betta olduklarını sanmaktadırlar. Betta sakalları genellikle Betaların renkleriyle uyumludur. Betta kırmızı ise genelde kırmızı sakal, lacivert renkli ise lacivert sakal bulunmaktadır. Bazı durumlarda da farklılıklar da gözlenebilir. Kırmızı Betta da mavi sakal ya da sarı Betta da kırmızı sakal da görülme olasılığı vardır. Bu tamamen Betanın Anne-Baba genlerinin baskın karakterlerinin ortaya çıkması sonucu oluşmuştur. Gerçekten güzel görüntüler açısından herkesin sevgilisi haline de gelebilir. Erkeklerin kendisi başka balıklardan koruması ya da kavga etmesi durumunda sakallarını sağa sola sallayarak ta rakibinin dikkatini dağıtmada kullanabilir. Ancak bazı cinslerde betanın yaşı ne olursa olsun sakalları pek büyümemektedir. Sakal durumlarına da bakarak kesinlikle dişi veya erkek denilmemelidir.(Yanlış varsayımdır)
  Dişi Betalarda ise sakallar genelde pek büyük olmaz. Ancak bazı doğumlardan sonra istisna durum olarak uzun sakallı Dişilerde olabilir.


  Yüzgeçler

  Yüzgeçler Bettalar için en mükemmel görünümleri oluşturur. Birçok kişi akvaryum vs. gibi konuları sevmese bile Bettaların çekici güzellikteki yüzgeçlerini görünce bir anda Betta hayranı olabilmektedir. Bettalarda yüzgeç gelişimi genelde 2 aylıktan sonra yani ortalama 8-9 hafta sonra belli görünümlere kavuşmaya başlar ve sonrasına devamlı gelişip büyümeye gider. 8-9 haftalıktan daha genç olan betaların ise ufacık ekseriyetle mikroskobik yüzgeçleri vardır. Anal yüzgeçler gelişmeye başladıktan sonra sırta ait yüzgeçler gelişmeye başlar. Hastalık durumlarında yüzgeçlerde oluşan hastalıklar çok rahatlılıkla fark edilebilmektedir. Normal bir gelişimde olan Betta’nın ömrünün bitimine kadar yüzgeçleri gelişir ve büyür. Uygun ortam + uygun su koşulları vs. gibi durumlarda ise yetişkin insan elinde büyüklükte yüzgeçlerinin oluşmamasında bir neden de yoktur. Yüzgeçlerin farklı tarzlarının oluşumu ve kalıtsal genlerden sonucu Splendes, Yarım Ay, Delta Kuyruk gibi çeşitli cinsler de oluşmuştur.

  Labirent

  Betaların su üzerindeki havayı teneffüs etmesi labirent adlı organlarıyla yapması mümkündür. Betta’nın, bir zar tarafından kapsayan kemiğe benzer tabakaların bir takımı var. Havayla temasa edilince, teneffüs başlar. Oksijen, labirentte toplardamara ait kana doğrudan geçer ve balığın içindeki eski hava dışarı verilir. Bettalar labirent sistemini kullanan en iyi balıklar arasındadırlar. Sığ akvaryumlarda ya da eskiyip değişmesi gereken sularda bu durumları çok rahat biçimde görebilirsiniz.

  BETTA SPLENDES
  CİNSİYETİ

  Gelelim en önemli konulardan birisine. Bu da Dişi-Erkek Betta ayırımı. Ben dişi Betta alırken yanıma her zaman ufak bir ayna alırım. Kredi kartı kadar ufak. Bu aynayı dişi Betaya karşı tutarım. Eğer herhangi bir tepki vermiyorsa kesinlikle dişidir der ve alırım. Bu yaptığım teknikle hiç yanılmadım. Ancak önemli bir noktayı söylemek isterim. Belki su şartlarından dolayı ya da hastalıktan dolayı Erkek Betta balığı halsiz görünüp hiçbir tepki vermeyebilir. Bu tip bir Betaya ayna tuttuğunuzda hiçbir tepkisi yok diye sakın kesin dişidir demeyin. Belki bana bu durum rast gelmedi ancak size belki gelebilir. Onun için seçeceğiniz Betanın su şartlarını, hastalığını vs. gibi durumlarını çok iyi gözlemleyerek alınız. Benim ayna ile seçim tekniği %100 başarılırdır demiyorum. Ancak bu şartlar altında bu yöntem gayet kullanışlıdır. Unutmadan bir şey daha belirteyim bu konu hakkında; bazı durumlarda ayna yöntemini dişilerde kullandığınızda 5-6 saniye kadar Dişi Betanın agresif davranışlarını görebilirsiniz. Bu sadece o anlık durumdur ve her Dişi Betta da bu durum pek rastlanmaz.
  BETTA SPLENDES
  HASTALIK ZAMANLARI
  SAĞLIKLI BETTA
  Çok iştahlı olur
  Yüzüşü su içinde devamlı aktiftir.
  Davranışları normaldir.
  Renkleri canlı ve görünümü de kavga pozisyonunda gibi olup, yüzgeç ve kuyrukları devamlı kabarıktır.
  Balığın vücudu kaygan ve görünümü gayet güzel olmalıdır.
  Gözler normaldir.
  Solungaçlar normaldir. Renkleri ise pembemsi olmalıdır.
  Karın görünüşü normaldir.

  HASTA BETTA
  İştahsızlık görülür, bazı uzun süreler hiç yem yemediği de saptanabilir.
  Yüzüşü aktif değildir. Akvaryumun bir köşesinde devamlı olarak durmaktadır. Sadece hava almak için su üstüne çıktığı görülebilir.
  Davranışları normal değildir. Akvaryum camına, akvaryumdaki dekorlara çarpabilir ya da, devamlı olarak boş bulduğu yerlere kendini saklayarak, dış etkileşimlere kapalılık gösterir.
  Renkleri canlılığını yitirmiştir; yüzgeç ve kuyruklarını kısarak yüzebilir. Renk değişiminde de balığın zıt rengine dönme ihtimali vardır.
  Beden de ufak tefek yara izleri, ufak pamukçuklar ya da kuyruk ve yüzgeçlerde erimeler olabilir.
  Gözlerde yuvalarından çıkacakmış gibi ya da şişme durumları gözlenebilir.
  Solungaçlar tam açılmaz ve solungaçlar kırmızı, mor ya da bordomsu renkte olabilir. Bu durumda hastalık belirtisi görülebilme ihtimali yüksektir.
  Karın şişkin, eğik ya da kısa sürede büyüme gözlemlendiği taktirde hastalık ihtimali yüksektir.
  BETTA SPLENDES
  HASTALIKLARI

  Beyaz Benek Hastalığı:
  Çok sık rastlanılan ve kısa sürede gerekli önlemler alınmazsa çabuk yayılan bir hastalık.Bu hastalık balığın vücudunda küçük beyaz lekelere sebep olur.Bilinen bir parazit türüdür.Balıkta iğne başı büyüklüğünde grimsi beyaz benekler görülür.İlaç tedavisi gerektirir ve tedavi ye geç kalınırsa, tedavi edilmezse, zamanla balığın halsizleşmesine ve ölmesine sebep olur.Tedavi için ilk olarak ısıyı sabit tutmalıyız.Beyaz Benek için piyasada bulunan ilaçlardan kullanılmalı.
  Örnek olarak Sera Costapur kollanılabilir.
  Hastalık, tank suyunun değişminde, ısıtıcı kullanılmayan akvaryumlarda, yeni balıklarda görülebilecek hastalık türüdür.
  Tedavi olarak ısı 28 derece olarak ayarlanmalı ve beyaz benek ilaçı kullanılmalıdır.
  Oodınıum Hastalığı:
  Bu hastalıkta bakteri ve mantarın oluşturduğu bir hastalıktır.Balığın kuyruklarıyla kanatları çürümeye başlaması oluşan bir hastalık. Daha sonra bu kısımların parçalanmasına sebep olmaya başlar,tedaviye başlanmaması halinde Gövdeye doğru ilerler, ilerlediğinde ise bu hastalığı tedavi etmek çok zordur. Tedavi için Oodınium ilaçları temin edilmelidir. Örnek Olarak Sera Oodınopur ilacı kullanılabilir.
  Bu hastalığa kuyruk çürümeside diyebiliriz renkli balıklar ve japon balıklarında daha sıklıkla görülür.Hastalık genelde akvaryumun kirli olmasından ve diğer balıkların balıkların yüzgeçlerini ısırması sonuçu oluşan bir hastalıktır.Hastalık kuyruk kısalması ve kuyrukların tel tel olmasıyla anlaşılır.
  Akvaryuma tuz atılır, kuyruk çürümesi ilaçı kullanılmasında fayda vardır.
  Mantar:
  Bu hastalık ise balıklarda yaralanma sonucu görülen ve balığın yaralanmış, hırpalanmış bölgelerinde başlayan bir hastalıktır.Tedaviye başlanmazsa pamukçuklar oluşturmaya başlar.Balıkta yorgunluk ve iştahsızlık görülür.Tedavi Mycopur ilaçları kullanılmalıdır.Örnek olarak Sera Mycopur.
  Akvaryumumuzda en çok rasladığımız bir hastaık türüdür, oluşmasındaki sebepler şunlardır:
  Akvaryum içindeki pislik oluşumu bunlara en iyi örnek atılan fazla yemlerdir.Yenmeyen yemler dipe çöker ve zamanla bozulmaya başlar,bu bozulma sonuçunda asit bırakmaya başlar akvaryum içine filitrenizi de sık sık temizlemiyorsanız filitrede mantar hastalığına sebep olur.
  Tedavi için kaliteli ilaçları kullanmanzı tavsiye ederim.Bunun dışında tuz kullanılması gereklidir.25 lt. 1 çorba kaşığı kadardır.

  Balık Kenesi:
  Balıkta özellikle solungaç tarafına yakın yerlerde gözle görünebilecek bir hastalıktır.Bu hastalık balıkta kendini kuma sürtmeyle anlaşılır.İmkanınız varsa balığın üzreinden keneyi alabilirsiniz.

  Ağız Fungusu:
  Balıkta ağız kısmına yakın bir yerde görülür,ağız kısımında beyaz bir tabaka görünür.Balık ağızında bozulma baş gösterir,hastalık ilerlemesi durumunda ağız çevresi bakteriler tarafından kemirilerek balığın ölümüne sebep olur.
  Bakteriyel Solungaç Hatalığı:
  Micro bakterilerin sebep olduğu bu hastalıkta, balıklar suyun yüzeyinde yüzer, yem yemez, solunum hızlanır ve solungaç kapağı normalden fazla açılarak kenarlarında beyazlık oluşur. Yüksek oranda ölümlere yol açan bir hastalık türüdür.
  Herkese şimdiden teşekkürler tüm yardımlarınız için
  ben de ihtiyacı olanlar için bu konuyu açtım
  teşekkürlerinizi bekliyorum...
   
  murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş