1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Betta yüzgeç delinmesi

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde quickBox tarafından 7 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. quickBox

quickBox

İsim:
    Fatih YILMAZ

Canlı Türleri Sayısı :3
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:27 June 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Sera Bettagran, Tetra TetraMin
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Double tail bettanın arka alt kuyruk yüzgecinde yıpranma ve sırt yüzgecinde delinme şeklinde yırtılma
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: 4 günde 2 kere %15 su değişimi
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 47x30x20
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    25 Watt Su ısıtıcı, Şelale Filtre, Atman A2500 Hava Motoru

Fotoğraflar
    Yok.

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Kaç gündür kuyruktaki yırtıklar düzelmedi ısıyı 30 dereceye yükselttim yinede mukoza yapısı düzelmedi üstüne üstlük bugün sırt yüzgecinde de delik oluşmuş. Bunun başladığı gün Bronz çöpçülerimde de kuyrukta yırtılma olmuştu onlarınki düzeldi şu an sorunsuz sağlıklılar bettanınki durmadı ilerliyor gittikçe. Napabiliriz?

Bu yazı quickBox tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Betta yüzgeç delinmesi

Öncelikle geçmiş olsun Fatih kardeşim.

Yüzgeçlerdeki delinmeler genelde kötü su şartlarıyla beraber,aynı zamanda mineral eksikliği yüzündende meydana gelebiliyor. Bol su su değişimi yapmanı öneririm.Ayrıca gazı çıkartılmış maden suyuda kullanılabilir ama maden suyunun suyu sertleştirdiğini,betaların ise yumuşak suyu sevdiklerini göz önüne alıp,dozajı çok iyi ayarlamak gerekir.10 günde bir çeyrek çay bardağı maden suyu iyi gelebilir balıklara ama fazlası zararlıdır.

Sen şimdilik sadece bol bol su değişimi yap ve filtre malzemelerini güzelce dezenfekte edip yeniden kur. Gelişmelerdende haber ver mutlaka ve en yakın zamandada resim ekle.

3. quickBox

quickBox

İsim:
    Fatih YILMAZ

Olcay abi (abi dememde sakınca yoktur umarım 15 yaş büyüksün benden), yaz dolayısıyla haftada 2 kez su değişimi yapıyorum %20 şeklinde fakat son 4 gündür artık kuyruk iyice heba olduğundan 2 günde bir %15'e çevirdim. Sadece ilk kurulumda içme suyu kullanmıştım ondan sonra hep aynı çeşme suyunu dinlendirip kullandım.

Aynada kendine kabarmıyor, suyun yüzeyine sadece beni görünce geliyor, kayanın arkasında çöpçüler varsa elodea yada java mossun arkasına yatıyor hayattan soğumuş gibi duruyor balık.

Sodayı denerim ilk fırsatta. Başka tavsiyen var mı Olcay abi? İlaçtan mümkün mertebe uzak duralım sadece çok zorunda kalırsam kullanmak istiyorum ilacı. Elimde sera baktopur, mikofish sarı süspansiyon ve contra ichthyo mevcut.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abi demende sakınca yok tabi güzel kardeşim.:em:

Resim çekip ekleme şansın varmı ? Detaylıca bir bakalım ? saat:gif

5. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Benimde erkek 2 balığımın kuyruğunda yıpranma var 1 haftadır takip ediyorum.İlerlemede yok pek düzelmede su değişimini artırdım.Kaya tuzu ve vitaminde atıyorum.Kavga sonucu olduğunu düşünüyorum ama inşallah altından birşey çıkmaz:ay:

6. quickBox

quickBox

İsim:
    Fatih YILMAZ

Olcay abi resim çekme şansım var ama çektiğim resimlerde kuyruğun parçalanmış halini göremezsin çünkü kuyruğu sadece karanlıkta açıyor o da uyurken orda da kesikler görünmüyor çok hafif ışıkla baktım öyle farkettim.

Erman seninkiler kavga etmiş rahatlıkla toplar. Ben kaya tuzu kullanamam çöpçü ve vatoz var akvaryumda ordan da bi darbe yedim.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih balığın durumu nasıl şuan ? Varmı bir düzelme ?

8. quickBox

quickBox

İsim:
    Fatih YILMAZ

Yok olcay abi hala aynı. İnternette biraz denk geldim bir yoruma alışkın olmadıkları hacimlerde form kaybı kuyruk yırtılması gibi şeyler yaşıyorlarmış. Hacim büyük değil ama 200ml'lik sudan bu hacme gelince 1.5 ay olmasına rağmen alışamadı demekki. 5-10 Lt'lik bir akvaryum var dayımda onu alıp benimkini canlı doğurana çevirmeyi düşündüm bugün. Sen ne dersin?

9. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Öncelikle size nitrat testi gerekiyordu. Nitrat'ın yüksek olması durumunda bu sorun muhtemeldir. Yararlı bakterilere gereken önemi göstermiyorsunuz sanırım? Filtre malzemelerini direk çeşme altında yıkamanız yararlı bakterilere öldürüp azot döngüsünü sekteye uğratacaktır. En büyük sebebi de budur. Ph ve sıcaklık dalgalanmaları da hastalığı tetikler. Ya balığınız toplamıştır ya da ölmüştür diye tahmin ediyorum. Çünkü kuyruk yırtılması bağışıklığa darbe vurarak balığın diğer hastalıklara yakalanmasına sebep olur.

Sayfayı Paylaş