1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

bettalarım hasta

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde acemi akvarist tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  Erkek bettam dişi bettam gelmeden çok sağlıklıydı.Ama dişi betta gelince iksi birden hastalandılar.İkisi de yerde yığılı yatıyor.Sadece akvaryumu salladığımda kalkıyorlar.Dişi bettam yem yemiyor.üstünde pamuğa benzeyen birsürü şey var.Mantar ilacı kullandım geçmedi.Sizce bu hastalık ne olabilir ve nasıl balıklarımı kurtarabilirim bu hastalıktan?

  Bu hastalığın bi parazit olduğunu düşünüyorum.Çünkü mantar ilacını kullandığımda düştü.Sonra yeniden hertarafını kapladı hem de daha fazla.Parazitse nasıl tedavi edebilirim? :bilmem:


  Yardımlarınızı bekliyorum. :bilmem:
   
 2. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  bettalarım hasta

  Parazit olabilirler parazit ilacı deneyin birde akvaryumunuzun ölçüleri nedir ?
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  bettalar1m hasta

  Gecmis olsun oncelikle. Disi bettanin gelisiyle baslayan hastalik sorununuu sanirim balik degil hastalik satin almis olmaniz olarak yorumlayabiliriz. Tum hareketliligini yitirmis ve uzeri pamuksu olusumla kaplanmis baliklariniz icin yapilacak mudahaleler sinirlidir aslinda.

  Surekli yaziyorum bu kavrami ama bence tum sorunlarin bertaraf edilmesinde yegane cozum olduguna inandigimdandir. Bir akvaryumda hastalik oldugunda eger sadece sonuca odaklanirsaniz cozum bulma sansiniz hastalik gorecesine gore cok mumkun degildir. Cunku sonuc kadar nedene odaklanmak sartir. Bunun anlami sonuc icin ne ilac kullanirsaniz kullanin hastaliga neden olan tum sartlar bozuk suda halen bulunmaktadir ve hic bir balik hastalandigi suda iyilesemez. Sonuca odaklanmak kadar nedene odaklanmak bu yuzden onemlidir.

  Size tedavi onerim nacizane akvaryum suyunuzu damacana su ile yuksek oranda degismenizdir ve isinizi 30-31 dereceye cikarmaniz ve akvaryuma oksijen saglamanizdir. Bettalar atmosferi kullanabilir ancak yuksek isida oksijen iyiden iyiye dusmekte ve tabanda yatar haldeki baliklariniz ise atmosferden oksijen alimi icin yuzeye hareketlenmemektedir. Bu yuzden oksijen takviyesi yapmanizi ve hacme bagli olarak bir tablet flagy eriterek akvaryuma ilave etmenizdir. Damacana su bu surecte onemlidir.

  Gecmis olsun...

  Cep mesaj...
   
 4. taygun

  taygun Guest

  bettalarım hasta

  Ayşe Hanım

  Merhaba. Belli ki dişi balık gelirken akvaryuma hastalık getirmiş. Ya da akvaryuma girdiğinde mevcut şartlara adapte olamayıp önce kendisi hastalanmış sonra diğeri hasta etmiş.

  Bahsettiğiniz pamuğa benzeyen şeyler doğal olarak akla mantarı getiriyor. Mantar ilacı kullanıp da geçmediğine göre

  Ya ilacınızın tarihi geçmiş olabilir kontrol etmekte yarar var.

  Ya dozları doğru kullanmadınız

  Ya da yanlış ilaç kullandınız.

  Öncelikle şunu bilmekte yarar var ki balığınız mantar olmuş. Mantar parazitleri her akvaryum suyunda vardır. Fakat kendisini göstermez. Kendisini göstermesi için uygun ortamın oluşmasını bekler. O da kalitesi bozulmuş yani kirli sudur. Öncelikle düzenli olarak suyunuzun %20 – 25 kadar kısmını düzenli aralıklarla uygun su ile değiştirmeniz gerekmektedir. Akvaryumdan su çekerken de her zaman dipten çekin suyu. Tedaviye buradan başlayın.

  Her iki balığınız da hasta olduğu için aynı tanka Metilen Mavisi ilacı koyunuz. Kutunun üzerinde ne kadar kullanacağınız yazılıdır. Su ısısını 29-30 dereceye çıkarın suyunuzu bolca havalandırın. Gelişmeler hakkında bize bilgi vermeyi unutmayın lütfen.


  Saygılar
   
 5. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  bettalarım hasta

  Tablet flagy 'yi nereden bulabilirim?
   
 6. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  bettalarım hasta

  Metilen mavisini de bir deneyeceğim.İnşallah düzelir.
   
 7. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  bettalarım hasta

  Ben metilen mavisi önermem çok atarsanız daha dorusu 5-6 damlası akvaryumdaki yararlı bakterileri öldürüyor ve o bakteriler ölünce akvaryumdaki balıklarda ölüyor.
   
 8. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  bettalarım hasta

  Flagy'i eczanelerden temin edebilirsiniz.

  Geçmiş olsun..
   
 9. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  Saolun yorumlarınız için.
   
 10. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  bettalarım hasta

  Bütün uğraşlarıma rağmen erkek bettamı kurtaramadım.Okuldan geldim ve direk balığıma baktım.Ölmüş.Yerde yığılıydı.Ama dişi bettam hala yaşıyor.Biraz haşlanmasından şüphelendim.Çünkü karnı bi garip olmuş ve delikti.
  Ama ısıtıcım 24 derecedeydi. em32.gif mız mız:gif
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  bettalarım hasta

  Sağlık olsun, ilk mesajda da yazdığım gibi durumları ağırdı tarifine göre. Normal bir sonuç. Şimdi artık akvaryumu sorgulamak zamanı. Nerde yanlış ve eksikler var bunları bulmak gerek.
   
 12. taygun

  taygun Guest

  bettalarım hasta

  ayşe Hanım,

  Merhaba. Bu gibi ölümleri ne yazık ki bir zaman sonra norma karşılıyor insan.

  Bahsettiğiniz pamukçuklar tam olarak balığın neresinde başladı. Göz, ağız gövde?
   
 13. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  bettalarım hasta

  Kuyruğundan başladı.
  Şu an dişi bettam sağ.Onu kurtarabilmek için eczaneden tablet flagy aldım.Ama ne kadar kullanacağımı bilmiyorum.Akvaryumda 6 litre su var.
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  bettalarım hasta

  Geçmiş olsun tekrar Ayşe Hanım. Flagyl ilacını kırarak 3/1 oranında ekleyebilirsiniz. Su değişimi yapın 2 litre kadar ve ilacı ekleyin. 3 gün sonra yine 2 litre su değişimi yapın. Balığın durumuna göre ilaç tekrar eklemeye karar verirsiniz. Gerçekten her yanı pamuk yani mantar bağlayarak tabana çökmüş balığı kurtarmak kolay değil. Ancak mücadelenizi taktirle karşılıyoruz. İnşallah kurtarısınız ve biz de çok mutlu oluruz. ;)
   
 15. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  bettalarım hasta

  Her yanı mantarla dolu değil.Bazı yerlerinde küçük küçük mantar var.Ama pek hareket etmiyor.Yüzeyde ya da tabanda duruyor.Ama inşallah balığımı kurtarırım.Verdiğiniz bilgiler ve yorumlar için teşekkürler... :cicek:
   
 16. taygun

  taygun Guest

  bettalarım hasta


  Şaşırdım. Ben ağız ya da göz demenizi bekliyordum. Çünkü bu bölgeler beyine çok yakın olduğu için oluşan mantar/enfeksiyon beyine kolay ulaşır ve ölüm gerçekleşir. Siz 12 Aralıkta mesaj yazdığınızda hastalık bayağı ilerlemiş. Sanırım Temel hocam da bu nedenle balığın her tarafınının mantarla kaplı olduğunu düşündü.

  Saygılar
   
 17. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  bettalarım hasta

  Maalesef dişi bettamı da kaybettim.Bir elma salyangozum ve kaplumbağamla kalakaldım. ağla:gif
   

Sayfayı Paylaş