1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bettam Neden Su Yüzeyinde Kıvrımlı Şekilde

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde Handan tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker
    Bettam neden su yüzeyinde kıvrımlı bir şekilde yan yatıp duruyor?Acaba değerli büyük üstadlarım suyun soğukluğundan olabilir mi?Şuan bettam sıcak oda da duruyor, su ısısını kontrol ettiğimde ne ılık, ne soğuk.Suyu zamanla ısındığında yine aynı şekilde çok naidr arada yüzüyor.Acaba balığım da bilmedğim bir şey mi var?Yardımcı olabilirseniz sevinirim..Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar Akvaryum Portalı

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Suyun yada odanın sıcaklığını söyler misiniz...:)

3. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker
    Sıcaklık hakkında net bir şey diyemem ama biz odanın kapısını açarız dışarıdan gelen bir misafir evi kaliför sistemi sanıyor evin her yeri sıcak.Fakat dediğim gibi sıcaklık derecesi hakkında bir şey diyemeyeceğim

4. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Betalarda suyun sıcaklığı çok önemli değil diye biliyorum zaten o balıklar yüzmüyorki.

5. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker
    Niye canım niye öyle diyorsunuz ki madem öyle niye yan ve kıvrımlı duruyor su sıcaklığı önemli değilse suyu şimdilik iyi olduğu halde yine aynı duruyor çözemedim bettayı.
    Bettalar yüzmez diye bir şey yoktur.!!Bunu belitrmeden geçemeyeceğimm..Her balıklar olduğu gibi bettalarda yüzer..

6. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Ben daha bu sabah bi pet shopta gordum betalari disariya koymuslardi iclerine yagmur bile giriyordu ordan tahmin ettim yanlis anlamayin

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Betalar balıktır yüzer yalnız oksijeni sudan değil dışarıdan alır bir dalgıç gibi...

8. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker
    O pet shopları bırakın zaten onları da pek çözemedim anlamdım gitti..Neyse açmış olduğum konu hakkında galiba hiç kimsenin bilgisi önerisi yok..İyi akşamlar
    Saygılar Akvaryum Portalı.

9. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Alparlancim biliyorum balik oldugunuda yani anlatmak istedigim cok uzun sureli yuzmuyorlar yada ben hic gormedim yuzduklerini

10. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker
    Bettalar kraldır ve akıllıdırlar her balık olduğu gibi..Bazı tür balıklar gibi çok aşırı olağan üstü bir derecede yüzmezler..Ama en çok sahibini gördğünde işler değişiyor bir nazlar bir kurlar ki sormayın:)İstediği zaman yüzer, isterse ölü taklidi yapar, siz cama vursanız bile hareketinde ödün vermez asla tavrını değişmez kesinlikle..Neyse tekrar iyi akşamlar hepinize..Saygılar Akvaryum Portalı.

Alparslan bunu beğendi.
  11. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Verdiginiz bilgiler icin cok saolun tabiki bilmedigimiz cok seyler var bilgilerimizi paylasarak ogrenecegiz sizede iyi aksamlar

Alparslan bunu beğendi.
  12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Betta kaç litrede duruyor? Köpük yuva yapıyor mu ? Kışın evdeki sıcaklık değişimlerinden etkileniyor olabilir. Ev belli saatlerde ısınıyor olsa da gece soğuyabilir. 20 litrelik bir tanksa ısıyı sabitlemek için ufak bir ısıtıcı yanında pipo filtreye sevinebilir.

ENVER ve Alparslan bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Konu konuyu açıyor, 2006 'daki Betta deneyimimden fotoğraflar paylaşayım, yaklaşık buna benzer güzel bir ortamda bettaları mutlu etmek, hatta üretmek mümkün. Bu balıklar kadehi, fanusu vs. kesinlikle haketmiyor.

Önce kralımız...Hacim 20.lt bu tankı şimdilerde rotifer, larva vs. için kullanmaya devam ediyorum. Kütükler plastik ve içleri boş, bol bol tünel ve mağara var.

Dişiler için bol saklanma yeri ve tüneller gerekli...hırpalanan dişi veya erkeği ayırmak gerekebilir. sol üstte yuva için yarım kesilmiş köpük bardak...

Kaçan kovalanır misali...bu arada dişi iyice beslenmiş ve yumurtaya hazır...baya iyi ve hızlı yüzebiliyorlar :)

ve mutlu son...

Yavrulardan biri...

Kızıldeniz Akvaryum ve YMR_AY bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi tuzlu suya alışır mı acaba,oksijeni de sudan değil dışarıdan alıyor olur mu acaba?

15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tatlı su balığıdır dostum :) Labirentlidir, bu nedenle sudaki ısı kadar odadaki havanın ısısı da önemli. Su sıcak, aldığı hava soğuk olunca sıkıntı yaratıyor diye "hatırlıyorum", özellikle yavrularda.

Tankın üzerini kısmen kapatmak buna çare olabilir, arkadaşımızın sorusunun cevabı da burada gizli olabilir.

16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Harika bir balıktır.Uzun süre 20 lt lik mini bir akvaryumda tek başına sonrada tuzlu suya çevirdiğim nanoda tatlı su balıklarımla karma olarak besledim.Dükkanlarda bardak içinde gördükçe içim cız ediyor.

17. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker
    Mahir Bey abi anlam veremiyorum ama :( Oda her zaman daima sıcak, gece bile sıcak düşünün ama betta yine aynı çok nadir farklı yerde görüyorum.Düz şekilde görsem tamam diyeceğim sorun yok, fakat kıvrımlı şekilde yatıp yan olması ilginç tuhaf değil mi Mahir Bey abi?
    Saygılar Akvaryum Portalı Saygılar Efendim..

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bence de tuhaf, fotoğraf ekleyebilir misiniz? Yüzme kesesinde bir sorun meydana gelmiş olabilir. Çok yem veriyor muydunuz? Kuyruğu ile beli arasında belirgin bir şişkinlik veya form bozukluğu mevcut mu? Dışkılama normal mi? Renginde soluklaşma, yüzgeçlerde erime var mı? Yem olarak ne veriyorsunuz?

Su sıcaklığını 24-28 C° 'de tutmaya çalışın.

Betta'ların mideleri göz çevreleri kadar ufaktır, aşırı beslenme veya aynı diyette ısrar bu gibi sorunlara yol açabilir. Suyun temizliği de önemli, dipte artık yem bırakmamak ve bakteriyel enfeksiyonlara fırsat vermemek lazım.

19. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker
    Şimdi resim çekip gönderme olanağım şuanda yok.Ama dediklerinize bakılırsa 1 yıl oldu aynı yemi kullandım. Ara ara vermediğim zaman, aç bıraktığım günlerde oldu hatta 2 gün oldu yem vermedim. Kendi yemi dışında marul, et,balık, pazı v.s yiyeceklerden de verdim.Bizim dışkılama işimiz biraz zor, 2 hafta dışkı yapmadığını bilirim, bir kere başıma geldi.En son hafta sonu yaptı renginde anormallik göremedim..Yemin adını bilmiyorum ama renkli, hemen kırılgan bir şey yeşildi, kırmızydı, sarıydı,turuncuydu öyle birşey..Sabah 1 2 tane yem veririm daha da vermem saatli veririm.
    Valla Mahir Bey abicim şişkinlik bana göre yok, form bozukluğu, kuyruğu ile beli arasında şişkinlik var, yok onu ancak siz daha iyi teşhis edersiniz.Umarım kısa zamanda resim aktarabilirm.
    Bettamın yüzgeçlerini hiç sormayın Mahir Bey abi up uzun kuyrukları baya bir gitti fakat bu benim yanlış yaptığım bir olaydan dolayı o hale geldi..
    Saygılar Efendim Saygılar Akvaryum Portalı.

20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ben de sayenizde biraz bilgi tazelemiş oldum, sıcaklık dediğimiz değerlerde sabit, su değerlerinde bir sıkıntı yok, rutin bakımı yapılan bir tankı varsa önümüzde üç seçenek var; yüzme kesesi problemi, kabızlık ya da bakteriyel enfeksiyon.

Araştırdığım kadarı ile bu gibi durumlarda yemi bir iki gün kesip, haşlanmış bezelyeyi bir kürdan ucu ile azıcık alarak yedirilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca dışkılamayı kontrol etmekte fayda var. Geçmiş olsun, umarım iyileşir.

Sayfayı Paylaş