1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Beneğe Kesin Tedavi

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde kaan07 tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  İlacın Adı:Contra-Ichthyo
  Kullanımı:ICHTHYOPHTIRIUS Beyaz benek hastalığı.(balık biti)
  Balıkların vücüt ve yüzgeçlerinde bulunur.Çok ufak beyaz noktalar halinde kendini belli eder.Balıkların süretle ölümüne neden olan bir parazittir.
  CONTRA ICHTHYO ile 3 günde Balıklarınızın kesin tedavisini sağlar.
  CONTRA ICHTHYO'nun Özellikleri
  CONTRA ICHTHYO bitkileri bozmaz,gelişmelerini sağlar.
  Akvaryumun ısısını yükseltmeye gerek yoktur.
  Dikkat:Kullanmadan önce şişeyi çalkalayın.Kullandıktan sonra şişeyi kapatın.Güneş ışığından koruyun.
  Kullanım Şekli:Birinci gün 10 litreye 2 damla,2'inci ve 3'üncü gün 10 litreye 1 damlatılır.4 gün akvaryumunuzda (ICHTHYOPHTIRIUS) hastalığı yok edilmiştir.
  AKVARYUMUNUZDA:Filtre ve karbon filtresi var ise durdurun havaladırmayı hava taşı kullanrak sağlayın.
  4 gün filtrenizi kullanmadan önce temizleyin.CONTRA ICHTHY-Koruyucu olarak 20 günde 10 li suya 1 damla damlatınız.
  Bunlar ilacın kendi prosödürü şimdi kendi deneyimlerimi yazıcam:
  Ben bu ilacı 150 litreye mesala küçük pet şişesinde 3 parmak boşluk kalcak şekilde dolduruyorum.Ve içine yarısı kadar boşaltıyorum.Sonra akvaryuma Boşaltıyorum dibince 3 parmak kalana kadar boşaltın ve ertesi gün onu boşaltın ve 3 gün ise şişeye suyu dedim gibi gene doldurun.Daha sonra içine 10 damla kadar atın ve 2 parmak kadar akv boşaltın 4 gün gerçekten beyaz benek kalmıyor kendimde denedim.

  Ve son olarak bir makale veriyorum.
  [​IMG]

  Beyaz benek suda yaşayan bir protozoandır. Protozoa suda yaşayan ve hayvansal özellikler gösteren ve bazen büyük koloniler kurabilen tek hücreleri canlılara verilen ortak isimdir. Latince adı Ichthyophthirius multifiliis'tir. İngilizce kaynaklarda kısaca Ich diye tanımlanır. Bu asalakların çok azının bile tanka bulaşması tüm tankı dezenfekte etmeyi gerektirir. Balığın üzerine tutunarak noktadan balığın kanını emmeye başlar. en sık girdiği yerler balıkların pullarının arası solungaçlardır. Üremeye hazır olduklarında balığın üzerine jelatin bir keseciğin kapladığı yumurtalarını bırakırlar. Kesecikler pulların arasında ise gözle görülemez, ama çoğaldıkça yüzgeçlerde de kesecik oluşacağından gözle görülecek hale gelirler. Ortalama üç gün içinde patlayan keseciklerden bir sürü minik aç protozoan dibe düşer, ve oradan dağılıp başka balıkların üzerine atlarlar. Yumurtalarını sadece balığın üzerine bıraktıklarını iddia etmek doğru değil, nereye bulurlarsa oraya bırakırlar, tankta balıktan sonra özellikle kumların arasına kistlerini bırakabiliyorlar. Balığın beyaz benek olduğundan keseleri görmeden de şüphelenebilirsiniz. Sürekli olarak tank ve dekorasyonlara sürtünme eğilimi vardır; kendisini oradan oraya silkeler, sanki üzerinde olan birşeyi atmak istiyormuş gibi davranır; rengi streste olduğu gibi koyulaşmaz aksine solar, özellikle renkli bir balığınız varsa size çok görünmeye başlar; hızlı kaşınma dışında normal olarak yaptığı tüm hareketleri yavaşlar; yeme ilgisi çok azalmaya başlar, isteksiz yer. Bu belirtilerden kısa bir süre sonra da çok büyük bir ihtimalle kesecikleri görürsünüz. Dikkat edin, pseudotropheus türlerinde pullar çok sıkı olduğundan ve vücutları çok kaygan olduğundan keseleri balığın üzerinde göremezsiniz. Bu da keselerin özellikle kumların arasında veya akvaryum camına yapışık olduğu anlamına gelir. Pseudotropheuslarda yukarıdaki belirtileri görürseniz, özellikle bölge belirlemek için sürtündükleri kayalara çok daha haşin ve sık sürtündüklerini ve çok sık silkelendiklerini fark ederseniz bu beyaz benektir. Diğer balık türlerinde keseleri en kolay yan yüzgeçlerde ve kuyrukta fark edersiniz. Hiçbir pamuğumsu görüntüleri yoktur, daha çok tuz veya şeker kristellerine benzerler, ışıkta da onlar gibi parlıyorlar. Birkaç gün sonra yok olduğunu, yerine farklı noktada başkasının oluştuğunu fark edersiniz.
  En kesin tedavisi ısı-tuz-ve metilen mavisi birleşimidir. Tanka 5 galona (19 lt) 1 çorba kaşığı tuz ekleyin. Ekleyin derke asla tankın içine direkt olarak atmayın yoksa balıkların ciğerlerini yakarsınız.Bir kaba tanktan su alın, tuzu içinde çözün ve tanka bir kısmını çok yavaş dökün, bir süre bekleyin ve tuzlu suyu tekrar ekleyin. Eğer zaten tankınızda ve su değişimlerinde tuz kullanıyorsanız bu işleme gerek yok. Ardından ısıyı yükseltin, dayanıklı türler için 30C, daha hassas türler için 28C. Her balığa 30C uygulayamazsınız, tedavi edeceğim diye hayvanı fazla sıcaktan öldürebilirsiniz. Isı en az üç gün yüksek kalmalı, emin olmak için mümkünse 4 gün sürdürün ısıyı. Sıcaklığın daha çok dolaylı olarak asalaklara etkisi vardır. Metilen mavisinin veya tuzun tesirli olabilmesi için parazitlerin keseden çıkmasını sağlamak gerekiyor. Kesede oldukları sürece hiçbir ilaç etkili olmaz. Isı yükseldikçe içindeki yavrular evrimleri daha çabuk tamamlayacaklarından kese normalden daha kısa zamanda patlayacaktır. Bu nedenle ısıyı ille de 30C'a çıkarmanız şart değil, balık türlerini göz önünde bulundurursak, sadece balığın dayanabileceğinden emin olduğunuz bir ısıya çıkarın. Bu işlem de bittikten sonra metilen mavisi kullanın. Akvaryumcularda Contra-Ichthyo diye satılıyor. Prospektusunda yazdığı gibi aynen savsaklamadan kullanın. İlk gün için 3 damla, ardından 2 gün boyunca 1 damla, tabii ısı yükseltemiyorsanız 1 gün daha 1 damlaya devam edin. Tabii bu tedavi sadece tropik balıklarda uygulanabilir. Soğuk su balığı, tetra, veya cory gibi yüksek ısıya ve tuza karşı çok hassas balığınız varsa sadece metilen mavisini uygulayın, tuz kullanmayın, ısıyı da normalden biraz daha fazla yükseltin. Bu gibi durumlarda metilen mavisini yukarıda belirtildiği gibi normalden daha uzun süre uygulayın. Metilen mavisini kullanırken tüm filtre süngerlerini ve varsa karbonları çıkarmayı unutmayın, ve ölü protozoanları balıkların üzerinden uzaklaştırmak için tankı iyi havalandırın. Tedavi bittiğinde tanka %50 su değişimi yapın ve sonraki haftalarda su değişimlerini normalde yaptığınızdan daha sık aralıklarla yapmaya dikkat edin. Beyaz benek gibi protozoal enfectionlarda unutmamanız gereken bir nokta daha var, bulaşma riski yüksek olacağından, enfeksiyon kapmış tankta kullandığınız malzemeleri dezenfekte etmeden diğer tanklarda kullanmayın.
  Yararlı olmuştur umuyorum. saygılar:gif
  Kendim hazırladım bir kaç kaynaktan alınmıştır bilgiler.
   
 2. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Beyaz Beneğe Kesin Tedavi

  Resimler kendi çekimlerimdir ilaç budur.
  http://img203.imageshack.us/img203/1896/img5286h.jpg[img]
  [img]http://img689.imageshack.us/img689/268/img5294d.jpg
  [​IMG]
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Beyaz Beneğe Kesin Tedavi

  Teşekkür ederiz paylaşım İçin Kaan. Tabi kesin çözüm ifadesi biraz iddaalı olmuş ama bu ilaç yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Bu tarz ilaçların faydası ve faydalı olmadığı hobiciden hobiciye değişmiştir hep. Aslında bunun sebebi de bellidir, her akvaryumdaki benek hastalığının seyri ve şiddeti farklı ve yine her akvaryumun su değerleriyle birlikte biyolojik gücü farklı olur. Bu sebeble bir hobici bu hastalığı bu ilaç ile kolayca yenerken bir diğer hobici kaldırıp çöpe atabilir. Çünkü bu parazitin bir yaşam döngüsü var ve bu döngüde mukoza içine yerleşmiş aşaması en zor aşamadır. Değil contra... bakır dahi fayda etmeyebilir bu dönemde.

  İlaç parazitin konak arama eversinde daha faydalı olabilir. Tabi bitkilere zarar vermemesi gibi artılarıda yok değil. Ancak kesin çözüm iddaalı olur bence.
   
 4. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  979
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Beyaz Beneğe Kesin Tedavi

  Kaan kardeş verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Bence ilaçlar bizim gibi hobiciler için en son planda olmalı. Hastalık için ilaç kullanmadan önce balıkları hastalığa yakalatmamak için uğraşmalıyız. Temel abinin dediği gibi hobiciden hobiciye değişir. Bana kalırsa beyaz beneğe yakalanan balığı karantina akvaryumuna alıp sıcaklığı yavaş yavaş 30 dereceye yükseltmek olucak ( karantinaya alacak yer yoksa bulunduğu akvaryum). Daha sonra iki günde bir % 30'luk su değişimi yaparak bu hastalığı kolayca defedebiliriz. Bunlar benim uyguladığım yöntemler, herkesin yöntemine saygı duyarım.
   
 5. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Beyaz Beneğe Kesin Tedavi

  Evet abi kesin biraz abarttım galiba çünkü ilacın prosödüründe bile 4 gün akvaryumunuzda beyaz benek kalmaz diyor.Tabiki Muhammet abinin dedikleride konuya ek oldu onun dedikleride çok doğru.Ben başlığı düzeltemiyorum ama siz düzeltebiliyorsanız.Beyaz Benek Tedavisi diye değiştirebilirmisiniz? saygılar:gif
   
 6. By_KadircaN

  By_KadircaN

  Mesajlar:
  371
  İsim:
  Kadircan Kurt
  Beyaz Beneğe Kesin Tedavi

  Verdiğin bilgiler için teşekkürler güzel bir ilaca benziyor daha önce hiç görmemiştim inan beyaz benek olan astronotlar için iyi olurdu aslında neyse yarın yem almaya gittiğimde bu ilacıda sorarım... :)
   

Sayfayı Paylaş