1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz benek ışık ilişkili meselem

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde basma tulumba tarafından 23 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Selam arkadaşlar
    200 litrelik akvaryumda günün 6 saati 300 W florasan yanmakta
    totalde de 12 saat 200 W yanıyor
    Balıklar benek oluyor ve sonra atıyorlar. Her Allahın günü aynı şey oluyor. İlk akla gelen basit mevzular dışında bir akıl fikir beyan edebilecek olan var mı? Neyi gözden kaçırıyoruz acaba?

2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Ph.

basma tulumba bunu beğendi.
  3. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
  4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Periyodik olarak gerçekleşiyorsa günlük yükselip düşen bir parametre ile ilgili olma ihtimali yüksek. I ıh demeden önce, pH takip ediliyor mu dijital olarak?

5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Dijital olarak PH takip etmiyorum. Almak istediğim ürünü Kayserili biri aldı :( (doğruluk payı yoktur...)
    Ancak PH ile ilgili olsa, PH ın yüksek olduğu ve genel olarak 8,2-8,3 civarında gezdiği sırada olmasını ummuyorum.
    Ha ya oluyorsa? Evet olabilir. Seni kırmamak için dijital ph ölçer alacağım. Orp ölçerden sonra par kalmamıştı ona :/

Ontheway bunu beğendi.
  6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Yok, pH nin yüksek olduğu sırada benek çıkmasını beklemiyorum ben de. Öte yandan, satılan bütün pH ve orp metreleri aldım evet. Ama en azından pH min max makası ne kadar açık onu görmeyi sağlar. Tabi piyasada bulunabilirse.

basma tulumba bunu beğendi.
  7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Milwaukee mc122 arıyorum. Benim gibi tembel adam işi tam ancak Tr de stoklarda vs kalmamış.
    Yine bir bacağımı yurtdışına atmak zorunda kalmaktan tiksinmeye başladım artık.

8. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Yanında prob verilmiyor onun galiba.

9. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Yok abi, paketin içinde çıkıyor.

10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Isı olabilir temel neden ısıdaki Düşüş sebep olup Yükseliş rahatlamaya neden oluyor olabilir.
    1 derece gibi oynamalar yaparmış derseniz bence yapar

11. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    1 dereceye yakın oynamalar oluyor. Aslında oldukça stabil 25-26 arası; genel itibari ile 25,5.
    Şu bir sebep midir? Bu kadar çok ışık, hayvanda stres yapar?

12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben önceki tankda 500 litrede 1000 Watt Işık veriyordum hiç sıkıntı yaşamadım
    Ama yüksek Işık Isı ile beraber pH da çok hızlı değiştiriyor

13. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Yani bu manada simülasyon yapabilen bir aydınlatma daha faydalıdır diyebilir miyiz?

14. Paranormal

Paranormal

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Tolga YILDIRIM
    Yeni balık girişi oldumu

### Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene###

15. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hayır Tolga Bey.
    Yani balık girişi olmadığında da aynı mevzu var. Sözgelimi alg eater blenny bile günün belirli saatlerinde parazitleri atmak için sürtünüyor.
    Su değerleri ideal deniz suyuyla neredeyse aynı.
    Her şeyi yapıyoruz ancak benekten bir türlü kurtulamıyoruz :D

16. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hayvanların bulunduğu odada sabaha kadar oturuyor olmam ve biraz da olsa ışığın akvaryuma vuruyor olması da sebep sayılabilir mi acaba?

Ontheway bunu beğendi.
  17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Benek=%95 ph kaynaklıdır.
    Ph ın yüksek olduğu anlar ışık değerinin en yüksek olduğu anlardır ve sürtünmeler ışık kaynaklı olarakta artar.
    Bunun dışında yeni tanklarda bakteri döngüsü tam oturmadığı için özellikle yemleme sonrasında amonyak ya da nitrit anlık pik yapabiliyor bunu da göz ardı etmemek gerekir.
    Ph kaynaklı benek olan balıkta öyle bir kaç günde iyileşmez Burhancım, minimum 3-4 hafta sürebiliyor.

18. Paranormal

Paranormal

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Tolga YILDIRIM
    Benim şöyle bir sıkıntım vardı.Canlılar 15 günde bir geleneksel olarak gözlerde buğu ile başlayıp ikinci gün benek yapıp üçüncü gün kurtuluyorlardı.Çok araştırdım ama nedenini bulamadı.Bundan sistemdeki balıkları çıkartarak kurtuldum.Wrasseler hariç 4 yıllık canlılarım dahil.Bir hastalık olup diğerlerine bulaştırmış olabilirler.

### Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene###

19. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Mh ışık kaynakları termal banttan da radyasyon yayıyordur sanırım. Yani ışığın kendisi, değdiği yeri-yüzeyi ısıtıyor olabilir. Floresan larda da belirli ölçüde var bu durum. Ama odada sabaha kadar ışık kaynağı varolması pek sağlıklı değil haliyle. Dolaba ön cama gelecek Stor şeklinde bir perde uygulaması düşünülebilir.

20. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Aslında yazılan her şey, benim zaten aklımda olanlar. Ancak yine de konu üzerine daha derinden eğilerek sonuç almaya bakacağım. Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş