1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Bakır Tedavisi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde emarch tarafından 2 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  Konu açıp konu kirliliği yapmak istemezdim fakat bakır sülfat diye 2 gündür aramadığım yer kalmadı. Biri bana göz taşı diye ara dedi. bende 2 tane malzeme buldum biri aktardan biri zirai ilaç satan yerden resimleri aşağıda gözüktüğü gibi. Bakır tedavisinde bunlar mı kullanılıyor? Acaba güvenip hangisini kullanmalıyım.

  Koruma göztaşında %25 metalik bakıra eşdeğer %98 bakırsülfat (cuso4,5h2o) içerir yazıyor..

  fotograf.JPG
   
 2. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  İçini açtığında rengi falan aktardan aldığım ile aynı..

  fotograf.JPG
   
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Denemek lazım ama nasıl fazlası öldürür azı tedavi etmez. Piyasada satılanlarda kullanma kılavuzu var ve aynı mavi sıvı şeklinde, renk tamam ama bakır miktarını eksildikçe ve ölçerek eklemek lazım...
   
  emarch bunu beğendi.
 4. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu

  Kesinlikle öyle yapacağım.. direkt ilaç olarak satılanlarda aynı şeyi yazıyor gün aşırı bakır oranını ölçmemiz gerekiyor. Benim korkum bulduğum ürünlerde ekstra bir ilaç veya balıklara zararı olabilecek bir katkı var mıdır ?
   
  Alparslan bunu beğendi.
 5. fatih70

  fatih70

  Mesajlar:
  142
  İsim:
  fatih
  Ben direk bakır çubuklar la yapıyordum cokta etkisi olmuştu
  Nasılmı Yaptım anlatıyım
  Aptasia zıkkımımdan kurtulmak için zapper Yaptım bilmeyerek bakır çubuğunun ucuna 12 volt art kısmını bağladım bakır çubuğun ucuna da şırınga iğnesi bağladım Eksi kısmınızda iğneye bağladım
  Bu arada blue tang ve powder blue balıklarımda kronik olmuştu beyaz benek hiç eksik olmazdı beyaz benek her neyse konumuza donelim aptasia larımı yaktım gerçi faiziyle geri döndüler :) sporlarını salmışlar bir Sürü oldular
  Fakat bir saat geçti akvaryumdaki mercanlar hepsi sümük sümük salgılar ve cok berbat oldular öldü sandım o derece gözüküyorlardı neden böyle OLDUĞUNU anlayamadım o telaşla yüzde 50 su degısımı Yaptım ertesi gun bir parca düzelmiş görünüyorlardı
  Aman Allah'ı. M ne göruyum powderciğim ve blu tang tertemiz olmuşlar
  Butun bunlar nasıl OLDUĞUNU anlam vermeye çalışırken aklıma yaptığı m aptasıa yakmak için yaptığım zımbırtıya bakarken Artı ucunu bağladığım bakır Çubuk yuzeyı erımiş yanı bakır çubuğu 12 volt eritmiş suya bakır salınım yapmış mercanlarımın huzursuzluğu Ondanmış balıklarda tertemiz oldu fakat aptasia neredeyse 3 katı olarak geri döndü neye nasip neye kısmet
  Şimdi bakır tedavis yapacak Arkadaşlara nasıl yapıldığını anlatayım
  Sımdı 12 volt en az 3 amperlık adaptör 2 adet bakır Çubuk bır adet boş akvaryum ve hasta balık lar
  Bakır çubukların bırıne eksi diğerine Artı ucunu bağlayın
  Su sıcaklığı 28 derece olması yeterli ve bol hava vermeniz gerekli karantına akvaryumuna Işık cok Olmasın hayvan stresli hatta saklanacağız bir Şeyler olması hayvanı güvende hıssetmesi işinizi kolaylaştırır ve çubukları akvaryuma saldırın ama bırbırıne demesin ama ıkı çubukta suyun ıcınde olsun ve takın file eksi olan taraf kabarcık çıkarmaya başlayacak fazla yapmayın 2 dakıka dursun fişi cekin 24 saatte 15 dakıka ayarlayın bu işlemi inşallah hayvanlar temizlenir bu pis hastalıktan
   
  emarch bunu beğendi.
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Bakır' ın fazlası çok zararlıdır, uyaralım.
   
  emarch bunu beğendi.
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu malzemeyi denemedim hiç ama Alpi haklı. Bakır önemli ilaç ve test ile kullanmak en iyisi.

  Ne amaçla hangi sorunda kullanılacak?

  Sera bakır test ile satılıyor sanırım. Bu malzeme hakkında birşey diyemem.
   
  emarch bunu beğendi.
 8. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  Fatih bey, eline sağlık çok detaylı anlatmışsınız. Fakat bakır çubuk adaptör kesin bi sakarlık yaparım ben. O yüzden hazır solüsyon daha iyi olacak gibi.. Balıklarınızın iyileştiğine sevindim.

  Mahir bey, biliyorum aslında benim gibi az tecrübeli birinin bu işe kalkışması tehlikeli fakat red sea paracure okudum uygulaması yapılabilecek gibi geldi. Karantinada en kesin çözüm olduğunu düşünüyorum.

  Temel bey, sürekli akvaryumumda beyaz benek sorunu var. Hasta olan balığı alıyorum karantinaya 10 gün tedavi düzeliyor. akvaryuma aldığımda 3 4 gün sonra tekrar beyaz benek oluyor. Sonra başka bir balık oluyor onu karantinaya alıyorum onu düzelteyim derken diğeri oluyor bu böyle 2 aydır gidiyor. Akvaryumda ciddi bir beyaz benek döngüsü olduğunu düşünüyorum. Ben de tüm balıkları karantinaya aldım. Akvaryumda hiç balık kalmadı. Beyaz benek ölsün bitsin gitsin diye 1 1.5 ay boyunca da koymayacağım. Şimdi bütün balıklar karantinada beyaz olanlar var.. spots and velvets biyoteknik ich bu tarz ilaçları kullandım bir işe yaramıyor. Kesin çözüm olarak yaa bakır tedavisi yapacağım yada tuzluluk oranını düşüreceğim. İlaçların bir işe yarayacağını düşünmüyorum artık. Tuzluluk oranı düşürürken kh ph çok önemli bende de katkılar yok ve riskli bir iş. o Yüzden eczane laboratuvar aktar gezdim bunları bulabildim. Tekirdağda tuzlu su ile ilgili akvaryumcu yok.

  Cep telefonumdan mesajları okudum fakat yeni yazabiliyorum.. Tuzluluk oranını düşürmeye karar verdim. 3 günde 1022 den 1009 düşüreceğim. O zaman ilaca ihtiyacım olmayacak sanırım kistten ayrılanların yaşama şansı 1009da yokmuş. 1 ay falan 1009da kaldıktan sonra gene 3 4 günde 1022 çıkartıp 1 1.5 aydır balık olmayan akvaryuma ekleyeceğim. Şimdilik bakırdan vazgeçtim.

  Ama bir daha prodibio spots and velvets almam bir daha..
   
 9. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.011
  Yer:
  Bursa
  Bu durumda tankı sorgulamak gerekir bence.Benek dediğimiz olay balığın düştüğü duruma verdiği tepkiyle alakalı.Yani şartları düzgün bir ortama siz benekli balığı alıp koyun imkanı yok başka balığa bulaşmaz.Yani döngü vs hikaye bana göre, şayet bittiğini varsayarsak balıklar hiç benek olmayacak mı demek oluyor?
  O yüzden önce tankınızda ne aksilik var onu çözelim, hastalığı tedavi etmek en kolayı bana göre.
   
  YIKIKTEMO, TencoMelih, emarch ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 10. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  +1...:)
   
  emarch bunu beğendi.
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Başka bir forumda göztaşı ile yapılan bir uygulama seyretmiştim, balık ölümden zor dönüyor veya ölüyordu tam hatırlamıyorum(doz aşımı, oksijen yetersizliği vs.).
   
  emarch ve Alparslan bunu beğendi.
 12. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Ayrıca ben böyle benek olan bir tank denk gelmedim. Ölen sailfin acaba benekten mi öldü? Bunu da araştırmak lazım. Emrah abi biraz pimpirikli gibi geliyordu bana. Balık ölümü olunca da bir sinirle karantinayi vs yaptı. Balıklar bir karantina akvaryumu bir ana tank derken de strese giriyor bence.
   
  ybarbaros ve emarch bunu beğendi.
 13. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.828
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Beneğin en büyük sebebi ph dengesizliğidir. Bu şekilde bir riskli uygulama yapacağınıza ph ınızı düzeltip. Yani kh ca mg seviyelerinizi sabitleseniz daha iyi olur. İZ element eklemek daha iyidir bu uygulamadan. En azından olması gerektiği kadar bakır girersiniz tanka.
   
  emarch ve Pennywise bunu beğendi.
 14. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Bu tedaviyi ilk defa duyuyorum üstad. Aslında bir tedavi şeklini makale şeklinde bir konu ile acsan 10 numara olur.
   
  helios2007 ve emarch bunu beğendi.
 15. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  Pimpirikli değil de nevrotik diyelim abi : )) stres zaten abi sürekli.. hem balıklarda hem bende..

  Levent abi karantina akvaryumunda yem verirken neredeyse elimi ısıracaklar. Hepsi çok iyi yem alıyor. Böyle akvaryumcuya gidersin akvaryumcu **** yapar yaa parmağını sokar akvaryuma balıklar saldırır. Aynen bu pozisyondayım : )) Ana akvaryumda böyle bir şey yaşamamıştım..
   
  Pennywise bunu beğendi.
 16. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu

  Fatih bey, Bakırdan vaz geçtim zaten... Arkadaşlarında yorumu üzerine riske edemedim. Bakırı seçme amacım forumlardaki en kesin çözüm olduğu yazmasıydı. Karantinadan balıkları ana tanka eklemeden önce mutlaka değerlerin stabil olmasına dikkat edeceğim.

  Tuzluluğu 48 saatte 1022 den 1009 çektim. Bunu yaparken kh ve ph kontrol ettim. Şu an ki ph ve kh aşağıda yazdığı gibidir.
  Şu an karantinada ph 7,2 kh 5 ( Tuzluluğu düşürmek için dışarıdan baya bir su ekledim)
  Akvaryumumda Ph 7,6 Kh 7

  Hedef en az 1 ay bu tuzlulukta kalması sonra 3 günde 1022 yapıp ana tanka koymak. Tabi ana tankın su değerlerini düzeltmem ve stabil hale getirmem için 1 ayım var.
   
 17. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Bu iyi haber abi, ayrıca sarımsak ve zencefil vermek ciddi fayda sağliyor. Yem yiyorsa çabuk cozersin. Ayrıca kh blend koyup kh yukseltilebilirsin. Ama fatih daha iyi bilir. Yüksek mi iyi gelir yoksa düşük mü ister ya da stabil bir değer mi bilmiyorum.
   
  emarch bunu beğendi.
 18. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  Abi katki yok elimde. Bir de karbonat gibi evde bulabilecegim mlz kullanimi var forumlarda. Kh gh ph degerini yukseltigi yaziyor. Yorum almak lazim.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  Birde en kotusu akvaryumdan direkt tuzlulugunu ayarlayarak karantinaya su desigimi yapabilirim. O zaman ph kh ve mineraller karantinayi daha fazla rahatlatabilit


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 20. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.828
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Emrah, deniz suyu ekleme imkanın varmı? Karantina tankındaki ph çok düşük. Amaç ph düşürmek yada çıkarmak olmamalı. Sabitlemek olmalı. Bunuda en güzel ya doğal su yada iyi bir tuzla yaparsın. Balıklar için en ideal değer 8,10-8,20. Bak ph hidrojen iyonlarının gücü demektir. Suda zaten hidrojen doğal olarak var. 7 saf sudur. Buna sodyumbikarbonat yani karbonat ekleyerek etki eder yükseltirsin. Diyelim 8,10 a getirdin. Nasıl sabit tutarsın suda balıkların pisliklerini temizleyecek iyi bir skimmerla. Yada sürekli iyonik dengesi tam tuzla su değişimi ile.
   
  emarch bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş