1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Doğal Mantık

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Alparslan tarafından 21 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bence beyaz benek den kurtulmak için her zaman ki gibi doğaya bakmalıyız.
  Örnek:Biliyorsunuz ben amatörce dalış yapıyorum,gittiğim yerlerde sizinde bildiğiniz gibi ay şeklinde 50,100 metre mesafeli koylar var ve her koyda farklı canlılar var hatta bazı koylarda hiç bir canlı yaşamı yoktur,şöyle bazı koylarda tatlı su girişleri var bazılarında yok bazıları akıntıdan kaynaklı çok kirli bazıları çok temiz ve berrak hatta bazı koyların su sıcaklığı farklı kuzeyde olabilir,yüksek bir dağın dibinde olabilir yada dip den soğuk su kaynağı vardır.Biliyorsunuz su kimyası belli bir derece ve belli bir yoğunluk da olduğu zaman her şey düzgün oluyor ve bizim beslediğimiz canlılar bu ortamda yaşıyor.
  Kanımca bütün olay su kalitesinde,suyu beğenmeyen balık beyaz benek oluyor ama maalesef doğada ki gibi başka koya kaçma şansı yok aslında balık bunu hissediyor fakat akvaryumun içinde mahsur kalıyor ve kaderine razı oluyor.
  1.İç Etkenler :
  Akvaryumda ki ani ısı değişimleri,Isıtıcıyı fişe takmayı unutma,ısıtıcının bozulması,su kimyasının bozulması,el kol sokma,bilip bilmeden yararı olur diye bazı katkılar ekleme,aşırı yem verme veya hiç vermeme,düzensiz su değiştirme,küçük çocukların bizler görmeden akvaryumun içine bir şeyler atması.
  Bu olaylardan bir tanesi bile su değerlerini bozmaya yeterli oluyor,en basit örnek: Aaa fişi takmayı unutmuşum tekrar takayım ama bu zaman diliminde su kimyası bozuldu mu diye kimse düşünmüyor,bence bozuluyor ve suyun içindeki yararlı mikro canlıların çoğunun ölmesi yeterli oluyor.
  Yani su değerleri bir şekilde bozulup ve balık üstündeki beyaz benekler ile bize gösterirse,bizim yapacağımız tek şey var su değerlerini incelemek,hızlı bir şekilde su değiştirmek,eksik değerleri eklemek,ampul kırmak suyun bakteri gücünü kuvvetlendirecek ne varsa uygulamak,yada en uygunu başka bir koy yani başka bir akvaryuma eklemek.
  2.Dış etkenler:
  Alınan balığın hasta olduğunu fark etmemek veya sağlam sıhhatli balık sizin akvaryumun su değerlerini beğenmeyip hasta olması ve iyileştirmek için bir sürü yanlış yöntemlerle akvaryum suyunu dahada bozma ardından ölümlerin gelmesi ile dahada beter olan su değerleri,panikleyip eski oturmuş suyu sık sık değiştirmekte işi aslında dahada çıkmaza sokuyor.Toparlıyayım her şeyin başında canlıların yaşadığı Okyanus suyuna dikkat edelim,su iyi olursa bütün balıklar yaşar...:)
   
  Yasin1453, ogurcay, YMR_AY ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
 2. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Güzel toparlamışsın alpi eline sağlık.
   
  ziya yelci, bayy_e1 ve Alparslan bunu beğendi.
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Teşekkür ederim Murat abi sağ ol...:)
   
 4. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Alparslan kardeşim eline sağlık, bir çoğu yerinde hareket olmuş. Benimde eklemek istediğim bir kaç husus var.
  Yazdıklarının arasında bozuk olan su kimyasına eklenen sağlıklı balık cümlene şunu eklemek istedim. Şimdi bozuk olan su kimyası dedin mi, kimse suyuna bahane bulmak istemez. Su kimyanız yavaş yavaş bozulmuşsa ve giderek kötüleşiyorsa, zamanında güzel suya sağlıklı balık eklenmişse, zaman içerisinde bozulan su kimyasına da adapte olan canlılarımız oluyor ve yeni eklenen canlı öldüğünde, ya su bozuk olsa eski balıklarım neden sapa sağlam diyoruz kendi kendimize. Halbu ki su birden bozulmuyor, yavaş yavaş bozuluyor. Sabır sabır diyoruz ya hep..

  Sabrı da bu konu da es geçmemek lazım.
   
  YMR_AY, H.Kaya.Gemlik. ve Alparslan bunu beğendi.
 5. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Doğru diyorsun abi,sabır zaten tuzlu suda esas ...:)
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ölüdeniz'de çok doğal ortamında beyaz benekli balık gördüm. Dediğin gibi bazı koylarda ısı bir kulaçta bile 15 derece fark ediyor ama bir ayar çekiyor balıklar duruma genelde.
   
  Alparslan bunu beğendi.
 7. Nyks

  Nyks

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  levent tuğ
  Çok güzel anlatmışsın eline sağlık
   
  Alparslan bunu beğendi.
 8. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Temel abi sen yüzme biliyormuydun ya.
   
 9. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Benim bildiğim Karadenizliler yüzmeyi doğuştan bilir...:D
   

Sayfayı Paylaş