1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üzüldüm Veysel akşam müdahale etmeyi düşünüyordun ama zaman tanımadı galiba. Bu illet hastalık bakarsın kendi geçer bakarsın ne karantina tankı kurmana zaman tanır ne de başka bir şey yapmana.

Akvaryum içinde tedavi ilaç kullanmadikça, yoğunluk indirmedikce çok zor. Hidrojen peroksit günlük uygulanır tanka. Bir hafta en az girmek ve su değişimleri ile popülasyonu kırmak gerek. Bir süre balık alma. Bu sorunun nasıl bulaştığını da unutmamak ve aynı hatayı yapmamak gerekiyor.

veysel bunu beğendi.
  2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hay allah Veysel bey çok üzüldüm inanın.Keyifle koştura koştura yapılan işlemler bsonunda böyle şeyler yaşanması usandırıyor insanı.

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  3. hasan1958

hasan1958

Yer:
    Ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Veysel geçmiş olsun, çok üzüldüm.
    Balıkların eski tanktandı yanılmıyorsam, hangi yanlış işleminde beyaz beneğe bulaştılar?
    Bizle paylaşırsan belki ders çıkartırız.

veysel bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Veysel abi geçmiş olsun, çok üzüldüm...:(

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tomatonun bir tanesinde iki adet sayılı şekilde benek vardı. Yellow ve blue 1 ay kadar olmuştu alalı. Hobici arkadaşımızdan İsmail'den aldım Bolu'dan geldi balık ve mercanlar. Bir hafta benek falan da olmadılar sonra hafif olunca hemen yem destekli müdahale ettim ama buraya kadar geldi sonuç. Yusuf'un dediği gibi chromis ve diğer küçük balık ve omurgasızlarla renklendirip devam edeceğim. Ama en az 1 ay veya iki ay balık almam herhalde.

6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Veysel üzüldüm kardeşim. Bende de ayni sorunlar devam ediyor. Beyaz benek yiyen canlı arıyorum (Vardır herhalde bir yerlerde)

veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi okuyorum senin konuyu da birden sardı ve kuvvetli sardı onun için kurtaramadım balık kalmadı şimdi akvaryumda.

8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Beneği temizliyeyim derken hayvana daha çok acı veriyorlar abi, doctor wrasseler bunlar.

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  9. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Veysel geçmiş olsun dün akşam bende su tamamlama haznesinde ro suyu açık unuttum hem blue tang beyaz benek oldu hemde her yer battı..

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi büyük geçmiş olsun, oluyor hatalar ama bir şekilde en azından benim için öle devam edip gidiyoruz bakalım tekrar geçmiş olsun abi.

Ateş Billur bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ateş abi geçmiş olsun, aksilik işte suyun taşması bayağı iş çıkarmıştır...

12. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Ya hiç sorma..Ek güvenlik önlemleri üzerinde çalışıyorum..

Alparslan bunu beğendi.
  13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ateş Bey geçmiş olsun, küçük şamandıralardan yokmuydu acaba.

14. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Geçmiş olsun. tekrarı olmasın inşallah..

15. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Hakan bir orda şamandıra yoktu şimdi oraya bir alarm koyuyorum..

veysel ve harfuzmani bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Ateş.

Sorunlarda bu işin parçası, iyice uyuz oldum bu benek illetine sormayın gitsin. Bir yerden bir açıklarını yakalarsam feci çizeceğim kestanelerini.:mad: Öyle bir iş ki akvaryumdan akvaryuma tedavide, sonuçlarda, etkilerde siyahla beyaz gibi fark ediyor. Birinde tutacak biri zartlayacak sonra gelde uğraş.

veysel ve Ateş Billur bunu beğendi.
  17. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Geçmiş olsun abi, ben de iki kere damacanaya su atarken taşırdım. Meret sessiz ve derinden gidiyor. :confused:

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şimdi benim tank boş kaldı, sadece mercanlar var. Bu şekilde bu hastalığın konak yapacağı, kistler oluşturacağı bir ortam kalır mı? Bir kaç damla peroksit eklemesi yapsam bu tuz yoğunluğunda pek faydası olmaz herhalde kalan benek mikrobuna.

19. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Benim izlenimlerime göre beyaz beneğin hiç olmadığı akvaryum daha tehlikeli. Bu halıya düşen lokmayı ağzına atmadan büyüyen çocukla sokakta ne bulursa yiyen çocuğun gençliğinde yakalandığı hastalıklar gibi bir şey.
    Veysel in tüm balıklarının ani ölümü beni de düşündürdü. Temel Ağbi nin ( Bu ağbilik Üstadlar için, bundan sonra müsaadenle bende sana bu şekilde hitap etmek isterim) dediği gibi hangi tankta ne sonuç vereceği belli olmuyor. Ben şu yolu izliyorum, ısı 29 bunun dışında her şey ayni ışık, yem, tuzluluk vs. Benekli ama yem yiyen hareketli balıklar var tankta. Temel Ağbi nin tavsiyesi ile kovalamaca oynayan Damselleri tanktan çıkardım. Şimdi her balığın ne kadar yem aldığını daha rahat izliyorum. Blue Tang ı karantinaya aldım. Bence Blue Tang akvaryumun sümüklü çocuğu tam balıklar güçlenip beneklere konak olmayacak güce ulaşıyorlar Blue bunlara can simidi gibi buyurun benim üzerimde çevirime devam edin diyor. Konunun başına döner isek Beyaz benek öyle ya da böyle her akvaryuma bir şekilde giriyor önemli olan balıkları güçlendirip bunlara karşı koyabilecek kıvama getirmek. Bu işin bir aşısı olmalı bence.
    29 derece ne süre devam etmeli görüşlerinizi bekliyorum.

20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Şenol Bey bende sizin görüşünüze yakın görüş bildirmiştim daha önce.Bu benek için zamanında yapmadığım şey kalmamıştı tankıma bulaştığında.Beneği direk alt edecek birşey varmıdır bilmiyorum ancak en önemli faktör balığın sağlam bünyeye sahip olması.O yüzden balıklarımızı tek düze değilde, mümkün olduğu kadar çeşitli yemlerle beslemeliyiz.Benim tankın nitratı o yüzden tavanlarda geziyor. :)
    Yeni gelen balıkların benekten ölmesi bir kaç günü alırken tankınızda bulunan (ki bende 2 ayda anca gitmişti benek) balıklar buna çok uzun zaman dayanabiliyorlar.
    Temel abinin resif tankı varken ilaç denemeleri için balıkları bilerek benek yaptığında ağzım açık izliyordum nasıl böyle birşeyi yapabiliyor diye.Ama şimdi biliyorum ki bende balıklarıma bulaştırsam hepsi bu hastalığı atlatabilecek düzeydeler.Bu balıkları nasıl beslediğiniz ve bu illetten nasıl kurtulacağınızı bilmekle doğru orantılı.

Sayfayı Paylaş