1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. kiplik

  kiplik

  Mesajlar:
  40
  Yer:
  Afyonkarahisar
  İsim:
  kemal
  Yaklaşık 20 gündür bende beyaz benek ile uğraşıyorum. 30 tane balığımın 18 tanesi malesef öldü. İlk ölümlerden sonra karantina tankı yaptım, orada sıcaklığı yükseltip tuzluluğu düşürdüm. Metilen mavisi banyosu yaptırdım, karantina tankına sarı su uyguladım ama ölümler ordada devam etti. Fakat şöyle birşey var balıklar hep tek tek öldü. tang'in biri ölüdüğünde sanki bi kaç saat içinde diğeri cok ağır bir şekilde benek oluyordu. Sanki birini öldürüp diğerine atlıyorlardı, birgün sonrada o atladıkları ölüyordu. Sürekli bu şekilde devam etti, bikaç gündür ölüm yok Allaha şükür. Ama ben brokynella diye bir hastalıktanda şüpheleniyorum, bazen balıkların derisinden salya benzeri şeylerin aktığını gördüm lakin brokynella mı emin değilim.
   
 2. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  274
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Çok geçmiş olsun çok kayıp vermişsiniz. Benim nüfusum çok kalabalık değil Allahtan. Ama bir balık bile insanı maddi manevi yoruyor. Hele ki şu dönemde. Ben daha kayıp vermedim. Isı tedavisi uyguladım, duzeldiler ancak ısıyı düşürünce hiç bir şey yapmamış gibi nüks etti lanet. İşin garip yani ısı tedavisinden önce tek baligimda sıkıntı varken şimdi çoğunlukta var. İnşallah kötü sonuç olmaz. Yine işi yükseltmeye başladım. Bu defa tuzluluk da dusurecegim. Tabi yeni fikirlere açığım.
   
 3. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  746
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  2 defa benek salgını yaşadım. 2 şey etkili olduğu kanaatindeyim.

  1- UV filtre 2- AF garlic oil damlatılmış mysis ile besleme. 2. Salgında Yem yiyen balıkların %70i yaşadı.( zencefil sarımsak suluda olabilir)

  1. Salgında karantina sürecini görmemiş sarı sudan balık aldığım için hepsi öldü ne yapsam boştu

  Eğer su değerleriniz kötüyse, Yüklü su değişimi de etkili olabilir.
   
 4. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  274
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Ben açıkçası uv işine sıcak bakmıyorum. Benim de şu anki besleme şeklim garlic oil. Hepsi yem yiyor çok şükür. Diğer bir konu kesinlikle doğru. İthalattan yeni gelmiş balık olayı. Zaten o yüzden hastalık geldi. Ama küçük şehirlerde başka imkan yok maalesef. Su değerleriyle ilgili problemim de yok. Son partide getirdik lanet şeyi işte..
   
 5. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  274
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Bu arada kayıp vermeden tekrar ısı yükseltme işine girdim. Bu defa tuzluluk da dusurecegim nasipse. Omurgasızlar için yedek tankim çok. Bugun yarin bir tane askı tipi ps alıp onlari da bir süreliğine başka bir yerde misafir edeceğim. Bu tedavinin bu defa uzun soluklu olmasını planlıyorum. Isıyı bir haftaya yayarak 31e çıkarıp 3 gün beklemiştim. Çok iyilerdi. Tamam dedim oldu bu iş ama olmamış. Şöyle bir iki ay kalsınlar bakalım bu ısıda..
   
 6. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  746
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Mercan yok sanırm tankta
   
 7. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  274
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Var. Isı kademeli olarak artırıldığından omurgasızlara acil müdahale gerekmiyor. Ben 29-30'da mercanları gözlemliyorum. Garip davranışlara girerlerse o zaman diğer tanka alıyorum. Bu ısılarda mercan-anemon ölecek diye bir şart yok. Gözlemleyip ona göre hareket etmek lazım. Isıyı tam yükseltince tuzunu eksiltmeye başlayacağım. Bu sabah bıraktığımda 28.5 derecedeydi. Akşama 29.5-30 yapıp bırakırım. Ancak maalesef dün akşam daha ısıya müdahale etmeme gerek kalmadan balıklar saklanmaya, yem almamaya başladı. Bu iş 1-2 güne belli olur. Ya batar ya da çıkarız.
   
 8. Gmsy

  Gmsy

  Mesajlar:
  840
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Hüseyin GÜMÜŞAY
  Sadece ışık ve ısıya müdahale ettim.
  Isı:27-28
  Beyaz ışıkları hiç acmadim. Ufak tefek mercan olduğu için mavi ışık ile idare ettim.
  Sonuç olumlu Blue tang beyaz beneği atlatti.
   
  ZodiJackly bunu beğendi.
 9. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  274
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Moorish sizlere ömür..
   
 10. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  274
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Bir de foxface eklendi. En azından çöpe gitmedi diye seviniyor insan. Electraya yakalanmış.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş