1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bir süredir akvaryum beyaz benek hastalığı üzerine tecrübe katımıyla birlikte araştırmalar yapmaktayım. Akvaryum balığı beyaz benek hastalığı üzerine ülke platformlarında birbirinin kopyası o kadar çok makale var ki artık bu tarz bilgilerin kalıplaşmış olduğunu görüyoruz. Tabi bu tedavi yöntemleri güvenli tedavi yöntemleri olarak adlandırılabilir çünkü yıllar içerisinde neredeyse başka tedavi yöntemleri uygulanmamış ve hastalıkların seyrine göre başarılar veya başarısızlıklar yaşanarak bir anlamda denenmişlerdir ve yine bilinen hale gelmişlerdir. Elbetteki bu tedavi yöntemleri dışındaki yöntemler gereksiz demek çok yanıltıcı olacaktır. Bilinen tedavi yöntemlerinin beyaz benek hastalığında hastalığı ortadan kaldırmadığı bir çok akvaryum biliyoruz, duyuyoruz ve görüyoruz. Yeni tedavi yöntemlerini hastalıkların genel şartların derecesine göre denemek ve tedavide daha başarılı olmak için yeniliklere açık olmak zorundayız. Konuya bakış açımız mevcut akvaryum şartlarımızın ve hobici tecrübesinin başarı oranında çok etkili olacağı şeklinde olmalıdır. Kaynaklar ile bilimsel bir yazı dizisi olacak inşallah.

  Akvaryumlardaki Hastalık Oluşumunun temel nedenlerini öğrenmen için Hastalık portalına bakınız.

  [​IMG]
  Ana İçerik Tanıtımı:
  [​IMG]

  [​IMG]


  Beyaz Benek Görsel Hastalık tanıtım ve döngü:

  Beyaz benek hastalığı Paraziti suda her zaman bulunur. Balıkların bağışıklık sisteminin çökmesiyle birlikte zayıflayan mukozaya yerleşmeye başlar. Elbette bu bir süreçtir ve akavaryumdaki genel şartların uygunsuz oluşuyla gelişir. Kendine konak bulan parazit balık mukozası içinde gezerek ışık kaynağını kullanır ve mukozadan beslenir. Erişkin hale gelen parazit konak balığı terk ederek dekor ve tabana düşerek kist oluşturur. Kistin dış korumasını jelatinimsi bir tabaka oluşturur. Akvaryumun sıçaklığına bağlı olarak kist açılır soğuk suda kist açılımı hızlanır. Açılan kistten yüzlerce parazit suya dağılır ve konak arama süreci işleyerek yaşam dögüsü sürer. Mukoza üzerindeki erişkin hale gelmesi yani büyümesi yüksek ısıda hızlanır. Bu yüzden tedavisinde şartlara bağlı olarak ısı artırımı ve tekrar düşürülmesinin ardından 48 saat sonra tekrar yükseltilmesi hastalığın tedavisine yeterli olabilir. Unutulmaması gereken parazit ile mücadele en iyi sonuç suda konak arayan yavru parazit halinde ikin alınacağıdır.

  [​IMG][​IMG]

  Klasik tedavi yöntemleri:

  Genel olarak platformumuzda da bu tedavi yöntemlerinin şartları bulunduğundan kısaca geçilecektir.

  Malagit yeşili; Cholorid ve oxalate halinde pazarlanır. Oxalate olarak pazarlananları balıklar için daha zehirli fakat parazitler ile mücadele için daha etkilidir. Önerilen doz 0.03 mg/litredir. Standart olarak 1.5 gr. malagit yeşili bir litre suda eritilir. Bu eriyikten 2ml/100 litre suya uygulanır. 2 ppm dozlu eriyikte balıklar 30 dakika banyo yapılır ise dış pazazit ve mantarlara karşı etkili mücadele yapılmış olur. Dış parazitler için akvaryumlara 100 litre su için 1 ml. kullanılabilinir.

  Flagyl; Dış parazit hastalıklarında (Gram negatif anaerob, gram pozitif anaerob basiller), 50 lt suya 1 tablet kullanılır.Özellikle mantar ve parazitlere karşı etkilidir.

  Bakır tedavisi; Beyaz benek hastalığında etkili bir tedavidir ancak doz ayarlaması çok önemlidir. Balıklarınların iç organlarında kalıcı hasarlar yarattığı bilinmektedir. Bitkili akvaryumlarda ve tuzlu mercan akvayumlarında kullanılamaz. Biyolojik sistemi tamamen ortadan kaldıracak etkiye sahiptir. Karantina akvaryumlarında veya bitki omurgasız olmayan akvaryumlarda kullanılabilir. Doz uygulaması Mavi kristaller şeklinde olan bakır sülfat (CuSo4-5H2O) 1 gramı 1 litre suda eritilir ve bu eriyikte balıklar yaptırılır. Bu uzun süreli banyolar için önerilir. Odiniume karşı 0.1-0.4 ppm ortamında devamlı banyo etkili olur.

  Uv filtresi; Fayda sağladığı aşama ne yazık ki balık üzerine yerleşmeden yani konak arayan parazit evresinde ve parazitin kist halinin açılıp suya dağılarak konak arama aşamadır. Uv filtresi yerleşik olan parazit yada diğer zararlılara etki etmez. Ancak ısı artırımıyla birlikte hafif ilaç kullanımı evresinde tedaviye destek olavak bir ekipmandır. Bakır ile birlikte devrede tutulmamalı.

  Tuz tedavisi; 10 litreye bir yemek kaşığı eritilmiş kaya tuzlu suda balık 1 saat tutulur ise dış parazitlere karşı mücadele yapılmış olur. Akvaryumlarda temizlenmiş kaya tuzu kullanılır. İyotlu tuz akvaryum balıkları için zararlıdır.

  Potasyum Permanganate; 1 gr./100 litre su oranı ile kullanılır. Bu yoğunlukta balıklar 10-30 dakika banyo yaptırılır. İlerlemiş mantar vakalarında bir tablet olabildiğince az suda eritilerek kulak pamuğu yardımıyla direkt mantar olan bölgeye uygulanır.

  Metilen Mavisi; Özellikle mantar ve parazitlere karşı etkili olan bir kimyasal maddedir. Uzun süreli tedavide 5 litre suya 3 damla hesabı ile kullanılabilir.

  Bactrim forte: 1tablet/100 Litre 3 gün boyunca uygulanır.Sonunda P su değiştirilir.

  Formalin; 0.1ml/litre oranındaki karışımda balıklar 1 saat banyo yaptırılır. Dış parazitler için akvaryumlara 100 litre su için 1 ml. kullanıla bilinir.

  [​IMG]
  Yeni Tedavi yöntemleri:

  [​IMG]

  Ozon; Ozon kullanımı tıpkı Uv filtresi prensibinde patojen öldürülmede kullanılabilir. UV sterilizatörleri benzeri bir tepki ile parazitleri öldürmektedir. Ozon ile UV arasında işleyişi etkileyen pek fark yok ama ozon parazit nötralize etmede ve daha önemlisi su kalitesini geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Çünkü ozon akvaryumlarda az bulunur. Su berraklığı sağlar. Ozon ve UV arasındaki diğer büyük fark, hastalığın bir daha çıkma olasılığını kaldırmasıdır ( Nispeten düzgün bir akvaryum suyundan)

  Wilkie ve Gordon (1969) bir akvaryumda ozon kullanımı ile 21 gün içinde enfekte ile yerleştirilen parazitlerin istilasını tamamen önlediklerini bildirmiştir. Çok geçerli kaynaklara dayanan ve test edilip onaylanmış ve son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Her hastalıkta ve her tedavide olduğu gibi elbette kesin tedavidir denemez ama biliyoruz ki bu yakın zamana kadar bu parazitin yaşam döngüsü çok iyi anlaşılmış değildi. Hastalık hakkında tarihsel veriler artık kesin olarak kabul edilebilir. Ozon kullanımında büyük dezavantaj doz aşımı yapıldığında tüm sistemdeki her şeyi öldürmesidir. Ozon bir monitör kullanılarak uygulanmalıdır / denetleyici.

  Gıda yoluyla İlaç: İlaçların kullanılması bazı akvaryumlarda mümkün değil bildiğiniz gibi. Üstelik sadece bu yüzden değil tedavi sürecinde balıkların bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde gıda yoluyla ilaç kullanımı çok önemlidir. Karantina akvaryumu olmayan veya balıkları yakalama zorluğu bulunan akvaryumlarda yine etkin bir yardımcı olacaktır. Genellikle vitaminlerin balığa aktarılmasında kullanılır ancak flagyl olarak bilinen metronidazol tarzı antibiyotikler bağışıklık için önemli bir destek. Bu yüzden direk balığa ulaştırma odaklı müdahalelerde kullanılmalıdır. Bilindiği gibi sarımsak suyu emdirilmiş gıdaların balıklar üzerinde yine bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Dez avantaj bari bu yöntemde karşımıza çıkmasın diye düşünebiliriz ancak boşuna düşünmemek lazım. En klasik eski tedavilerde bile bulunan dez avantajlar gıda yoluyla sağlanan ilaçlar içinde geçerli malesef. (Dr. Charles Moon, aka moonpod, pers. Comm.) Bakteriyel nüfusun yaşam sisteminde antibiyotik özelliklerinin herhangi bir ilaç için geçerli olarak daha Dirençli bakteri gelişimini uyardığını bildirmiştir.

  Zencefil; Şimdi zencefil nerden çıktı sarımsak varken diyebilirsiniz ama zencefil yeni homeopatik bir çözümdür.

  Homeopati nedir ? [​IMG] Homeopati, öncelikle bedenin bilgeliğini kabullenip, onun savunma ve bağışıklık sistemlerini güçlendirerek, iyileşme sürecini başlatan bir iyileştirme yöntemidir. Cerrahi müdahale gerektiren durumların dışındaki hastalıkların büyük çoğunluğunda homeopati kullanılabilir. Genellikle iyileştirir; iyileştiremediklerine ise kesinlikle hiçbir zarar vermez ! Bu konuyla alakalı reef central sitesinde açılan tartışma 11 sayfa ve 260 mesaj ile tamamlanmıştır. Tatlı su balıklarında da aynı etkiye sahiptir. Tartışmada büyük çoğunluk deneme sonrası gıda yoluyla verilen zencefilin faydalı olduğunu belirtmiş. Ben yeni gıdalar denediğim için açıkça eleştirilmiştim yıllar önce bilen bilir ve yıllardır faydasını gördüğüm tere bunlardan biridir. Fakat ileri ülke hobicisi tartışarak ve ardından deneyerek ortak karara varabiliyor gördüğünüz gibi. Yeni bir şey denediğiniz için suçlamak sadece kısır kafaların işidir. Ülkemizde de bolca bulunur. Yurt dışında bu tarz kişilerin neslinin tükenme tehlikesine aldırış edilmiyor çünkü kaynağının bol bulunduğu ülkeler halen mevcuttur. ;)

  Uyuşturucu bibere dayalı tedavi; Bildiğimiz baharat başka bir tedavi yöntemidir. Kırmızı pul biber veya türevi biberleri tüketen balığın mukozasından farklı bir koku yaydığı belirtilmektedir. Aslında son yıllarda ev yemeklerinde etkin kullanılmaya başlamıştır. Mukoza korumasını artırdığı kaynaklara geçmiş durumda. Balık mukozasının salgıladığı madde ve koku parazitleri uzaklaştırmaktadır. Bu da parazitleri ortadan kaldırmak için iyi bir yoldur deniyor. Ticari tedavi ürünü olarakta piyasaya sürülmüştür. İlgili ürün tanımı için burayı tıklayabilirsiniz. Tabi bu ürünü elde etmek şart değil gıda yoluyla aynı etki sağlanabiliyor. Ticari ürün tarafımızca test edilmiş değil bunun için edinmeniz durumunda iyi araştırıp tüm şartlarını okumanız gerekir.

  Çözümlerin gizemi;

  Yazı içerisinde görüldüğü üzere gerek yıllardır uygulanan ve gerekse yeni açılımlar olan tedavi önerilerinin kesin bir dili yok. Aslında bu çok doğal çünkü her akvaryumdaki şartlar ve bu şartlara bağlı olarak hastalıkların dereceleri farklı. Kimi zaman basit bir ısı yükseltilmesi tüm sorunu çözerken bazen aynı hastalığa bakır bile çözüm olamaz. Bu yıllar içerisinde tecrübe ile sabittir. Yukardaki tedavi önerilerinin klasik olanları yıllar içerisinde hep uygulanmış yöntemlerdir. Yeni açılımlar artık ortaya çıkmaktadır ve zaten faydası görülenler derhal ticari ilaç olarak piyasaya sürülmektedir. Bu ilaçların içeriğini oluşturan ana madde hepimizin elimizin altındaki gıdalar oluyor kimi zaman. Her zaman dediğimiz gibi sağlıklı balık besleme modeli en iyi tedavilerin başında gelir çünkü güçlü bir bağışıklık sistemine sahip balık size mücadele için zaman tanır yoksa hiçbir müdahaleye fırsatınız olmaz. Bu gibi faydalı gıdaları menüye dahil etmek yarinde görünüyor.

  Uzun zaman alan bu yazının tamamı tarafımca yazılmıştır ve tüm hakkı saklıdır. Faydalı olmasını diler sorunsuz cam kareler temenni ederim.

  Akvaryum Portalı;

  Uygulamaların içeriği hakkında referanslar;

  Fenner, Robert. Fenner, Robert. 2003. "Cleaning Symbiosis Among Fishes" Tropical Fish Hobbyist, February 2003. Symbiosis 2003.
   
  vharmanci, H.Kaya.Gemlik., Eagle43 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  979
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Ellerine emeğine sağlık abi süper bir yazı. Bu arada bir ek yapabilirmiyim benim klasik yöntemlerimden, ısıyı düzenli olarak yükseltmek :)
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Yorumuna teşekkür ederim Muhammed. Önerin makale içindeki son yorum kısmını çok destekliyor aslında. Hastalığın akvaryuma yayılma ve akvaryumun şartlarına göre sadece ısı ile tedavi edilebildiğine ve bazen ise parazite karşı en etkili ilaç olan bakırın yetersiz kaldığına dikkat çekiliyor. burda:gif
   
 4. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  979
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Başka görüşlerde olabilir. Sizin ustalarımızın görüşleri bizlere birer derstir. Benim başımı hobi hayatım boyunca sadece iki defa bu hastalık bela oldu. İkisinde de aynı uygulamayı yaptım ve sonuç mükemmeldi. Isıyı 2-3 gün içerisinde yavaç yavaş 30 dereceye yükselterek, 2 günde bir 3/1 dip çekimi yaparak akvaryumdaki su ile aynı ısıya getirdiğimiz dinlenmiş suyumuzu eklemek oldu.
   
 5. salkayetrer

  salkayetrer

  Mesajlar:
  429
  Yer:
  Adana
  İsim:
  Seha
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Temel Abi gayet faydalı ve gayet yeni fikirler tabi denenmiş olması dahilinde konuşuyorum.Bizlere ulaştırdığın ve verdiğin emek için ayrıca teşekkür ederim. :) Ancak dikkatimi çeken birşey var okuduğum makalelerin genelinde artık sistemler daha da doğallaştırılmaya başlandı yani balıklarda sağlık açısından temin ettiğimiz ilaçlar kaliteli markalar kullanıldığında yüksek meblalar tutabiliyor. :) Fakat artık bakıyorum da sarmısak olsun ,tere olsun,biber olsun fark etmez düzenli besin öğeleri arasında tutulduğunda balıklar sağlık açısından iyi bir forma giriyor. :) Peki biz neden balık hastalandığında hemen ilaçlara başvuruyoruz? saat:gif Ya da kaçımız evde yaptığı doğal karşımları balıklarına veriyor? saat:gif Ya bizim balık sevgimiz çok suni...Ya da hazırcılığı dogmalaştırdık artık. :bilmem:
   
 6. wizi_emre

  wizi_emre

  Mesajlar:
  230
  İsim:
  Emre Soycan
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Beyaz benek hastalığından Contra-Ichthyo ile ilk gün 100litre suya 20 sonraki 3 gün 10 ar damla ile kesin çözüme ulaşmış oldum. Reçetesinde tedavi bittikten sonra günlük 5 damla atılması önerilmiş bende aynen uyguluyorum :)
   
 7. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Ellerine sağlık Temel abi çok güzel bir makale olmuş.

  Seha abi tam üzerine bastın ayağını kaldır :) Hazıra alışmış herkes. ;)
   
 8. taygun

  taygun Guest

  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Eline ve emeğine sağlık Temel

  Yine farklı ve eşine rastlanmayan bir çalışma olmuş. Eminim ki bizler için olduğu kadar yazında bahsettiğin kişilerin gelip bakacağı ve yararlanacağı bir eser olmuş.

  Teşekkürler em34:
   
 9. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Ellerine emeğine sağlık Temel abi harika bir makale olmuş tebrik ederim. :helalolsun:
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Yorumlara teşekkürler arkadaşlar. Gerçekten ilginç bulgulara ulaşıyor insan ve benim aslında dikkatimi çeken gerçekten zencefilin tedavideki adı oldu ' homeopatik bir çözümdür ' anlamına baktığımızda gerçekten mantıklı bir yan buluyorsunuz ve anlamında yatan aslında tüm hastalıklara direncin buradan geçtiğini görüyorsunuz zaten.

  Emre Bey sizin önerdiğiniz ilacın ana içeriğini platformumuzda yayınladığınız makaleden hatırlamaktayım. Yeni bir tedavi açılımı olduğunu söyleyebiliriz.
   
 11. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Temel hocam emeğine sağlık teşekkürler süper bir yazı olmuş zencefil ilginç geldi gerçektende. Saygılar em34: em34: em34:
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mesut zencefil gerçekten ilginç bir tedavi yöntemi ama etkili bir yöntem. Zaten en önemli kısmı tedavi edebilmesi ve edemese bile zarar vermemesi.
   
 13. F4iLuR3

  F4iLuR3

  Mesajlar:
  110
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Halil Meriç
  Cevap: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Zencefille tedavi hakkında detaylı bir bilgi alamadım Temel abi. Biraz konu hakkında bilgi verir misin ?
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Aslında çok güzel bir açıklaması var. Elbette aynı oranda da faydası var. Yabancı hobiciler arasında 11 sayfa tartışılmış ve büyük oranda faydası belirtilmiş bir takviyedir. Zencefilin şekli aşağıdaki gibi elde edilecek ve ister iç kısmını yani kabuk hariç kısmını iyice rendeleyip yemle birlikte veya ev hazırlaması yem içerisine katacaksın. Aynı zamanda Zencefil suyu elde etmek aynı malzemeden mümkün. Bu suya yapman gereken yem ekleyerek suyu yeme emdirip balıklara vermek.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 15. F4iLuR3

  F4iLuR3

  Mesajlar:
  110
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Halil Meriç
  Cevap: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Teşekkür ederim , bu ölçüt olayı kafamı karıştırıyordu :)
   
 16. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  586
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Cevap: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Temel Abi makale için ve zencefil için teşekkür ederim... Emeğine sağlık...
   
 17. rootnix

  rootnix

  Mesajlar:
  20
  İsim:
  ferdi irmak
  Cevap: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Merhaba Arkadaşlar ben forumda ve akvaryum hobisinde çok yeniyim,

  Forumda çok güzel konular var yukarıdaki faydalı bilgiler için elinize sağlık. 25 litre bir akvaryumum var. Bitki yok. Dışarıdan alıp akvaryumuma attığım bir balığın üzerinde ve yüzgeçlerinde beyaz pullar oluşmaya başladı, oysa benim diğer balıklarımda hiçbir sorun yok ve çok canlılar, hemen çıkartıp 8 litre karantina akvaryumu yapıp buna aldım balığı ve burada deepfix baktodur ile tedaviye başladım, şu anda birinci gününde, 2. günde bir çay kaşığı iyotsuz tuz atmayı planlıyorum.

  Yukarıda sıcaklık arttırma ve sarımsaktan bahsediliyor acaba yemleri sarımsak suyuna daldırıp ondan sonra versem bir nevi antibiyotik görevi görür mü ? :)
  Ayrıca baktodur tedavisi devam ederken aynı zamanda sıcaklık arttırsam faydalı olur mu? ve bu hastalık kendi balıklarıma bulaşmışmıdır ? sadece 48 saat birlikte kaldılar.
  Kusura bakmayın çok soru sordum ama acemiliğime verin :)

  Cevaplarsanız sevinirim.
  Teşekkürler.
   
 18. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Isı artırımı tedavi sürecinde işe yarar ama o oranda oksijen miktarını artırmak gerekir. Isı balıklarda bağışıklık sistemini tetikler ve parazitleri zayıflatır. Sözünü ettiğin beyaz pullanma farklı bir sorun ama ısı artırımı ve sarımsak suyuna batırılan yemlerin verilmesi tedaviye destek olacaktır.

  Ana akvaryuma 48 saat içinde bulaştırması konusunda fikir yürütmek zor çünkü balıktaki sorun net değil, hatta balığın türü bizim tahminimize kalmış sanırım.
   
 19. rootnix

  rootnix

  Mesajlar:
  20
  İsim:
  ferdi irmak
  Cevap: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Tekrar Merhaba,

  Balıklarım japon balığı 25 lt de 2 adet var, diğer karantinada ise hasta olan balığım var, bu arada sanırım balık ta mantar var sera nın kataloğunu incelerken farkettim linkteki sayfada fungi yazan yerdeki gibi bir pamuklanma var.

  http://www.sera.de/fileadmin/downloads/epaper/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_US.pdf

  Akvaryumumdan görüntü :

  Sanırım tedavi sonrasını bekleyeceğim.

  Teşekkürler.

  [​IMG]
   
 20. GKARE

  GKARE

  Mesajlar:
  394
  İsim:
  Gürel Göçer
  Cevap: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış

  Akvaryum için maşallah diyorum ve her gördüğümde sorduğum soruyu soruyorum "neden üstten yaklaşık 4 cm lik bölüm boş bırakılmış?"
   

Sayfayı Paylaş