1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Hastalığına Net Çözüm Mücadelesi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde harfuzmani tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Temel abilerde yazmış gerçi ama bence de bu konu da powder hakkında yapılması gerekenler tamamlandıktan sonra düşünülmeli. Sürekli baskı altında kalacaksa veya sürekli patlatıcaksa beneklerini sakıncalılık derecesi düşmez. Bence bir akvaryum da sürekli tedavi şartları altında olmamalı. Burda bir tedavi süreci var ve tamamlandıktan sonra bir daha benek çıkmaması en büyük istek.
    Benden size bir tavsiye powder konusunu biraz daha düşünün. :)

2. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Beyaz benek yaptıracak kadar tangim olsa da kullansam :p

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Şu tankını bir güncellesen de bizde ne var ne yok görsek :koptum:

4. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Hafta içi güncellerim Hakan işten çıkışta yolculuk var, hafta sonu evde değilim, değişen hiç bir şey yok aslında canlı manlı alamadım zaten, boşu boşuna elektrik yakmaktan başka bir halt yok tankta.her hafta sonu gideyim İstanbula bir şeyler alayım diyorum ama son bir aydır hafta sonları da iş yerine gitmem gerekti. Halil'le de telefonda söylemişimdir , iyice canım sıkıldı bu işten, ne tankla uğraşabiliyorum, nede canlı bulabiliyorum. Hevesim yok oluyor açıkçası.

5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Özdemir hocam yapma gözünü seveyim.Biz ne haldeyiz sanki...
    Canlı almadığın iyi olmuş paran cebinde kalmış en azından,düştüğümüz durumlara baksana.Bursa'ya yolun düşerse fraglardan vereyim sanada...

6. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Özdemir bey özellikle aradığınız canlılar varmı?

7. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    İlaç konusunda emeği geçen herkese teşekkürler fakat nasıl olsa ilacıda bulundu diyerek akvaryuma ve suyuna güvenmeden gaza basmak bence çok yanlış.

halilkocan, YMR_AY ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ateş gibi düşündüğümü sanırım söylememe gerek yok, konunun önceki sayfalarında birkaç kere dikkat çekmeye çalıştım. Ayrıca benim anlam veremediğim başka bir konu da var. Powder blue tang balığını sevmeniz çok doğal çok güzel bir balık ama bu balığı gözünüzde neden bu kadar büyüttüğünüzü, adapte etmenin neden zor olduğunu veya sanki benek yüzünden illaki öleceğini düşündüğünüzü de anlamış değilim. Önemli olan iyi ve sağlıklı bir akvaryuma sahip olmaktır, bu yapıyı oluşturduğunuzda zaten sorun çıkmaz. Elbette elinizde olmayan nedenler de olacaktır, balığın hatalı çıkması, hasta çıkması, kötü ithalat olması vb ama dikkat ve seçici olarak balık alındıktan sonra bu sorun yine çıkarsa o zaman bu gibi tedavi unsurlarını düşünmek doğru olandır.

hasan1958 bunu beğendi.
  9. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi bir konuda Powder'ın bıçak sırtında olduğu, en ufak su değeri değişiminde benek olabileceği işlenmişti. Bundan dolayı korkuyla bakar olduk. Kendisi olsa iyi tüm tank olunca dükkanı kapat git :confused:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu risk var evet bu doğru ama riski alan almayı bilmeli yapacak bir şey yok. Bilmeyen almayacak, nasıl balık almış olduğunun öneminin ne kadar büyük olduğunu düşün artık.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Valla ben fikrimi kısa bir örnekle belirtmek isterim acil bir durum olduğunda veya talihsiz bir olay olduğunda kullanmak daha doğru. Örnek Alpinin ısıtıcıyı unutup balıkların beyaz benek olması gibi.
    Ben aylarca Bluetang almaya korktum beyaz benek yapıyor diye blue tang alanlar bilir standart alışma döneminde yapar ama etrafa zarar vermeden geçer.
    Biliyorsunuz geçen pazar 5 cm boyunda bir blue tang ekledim tanka ve 1 haftası dolacak neredeyse henüz bir benek görmedim inşallah ta görmem. Bu canlıda benek görmeyince düşünmeye başladım acaba sistemin oturmuşluğu mu bunda önemli yoksa balıktan balığa değişir mi diye.

Alparslan bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Denge Halil iki unsurun dengesi ve önemi ortak. Son derece sağlıklı balık alsan akvaryumda beğenmeyeceği unsurlar olduğunda tepki verir, bazen az, bazen çok veya beğenmese de alışır. Akvaryum çok iyi durumda olsa ama balık sorunlu olsa iş yine tamamen belirsiz yapıya kalır. Çünkü bazen iyi suda hasta balık düzelir ama bazen durumuna göre şansı olmaz. En iyi olan doğru balığı mümkün olduğunca doğru akvaryuma eklemektir.

harfuzmani ve Alparslan bunu beğendi.
  13. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Halil hemen beyaz benek yapmayabilir ama illaki yapacak ama çekinecek bir şey yok yaşayıp atlatacaksın.

14. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Halil ben balıkları aldığımda pürüssüzdü. Sonra yüzgeçlerinde 2 nokta farkettim. Dedim benek dedikleri bu olsa gerek. Ertesi gün biraz daha çoğaldılar. Bebenin teki cama bir vurdu, elemanlar kayalara kaçtı. Ertesi günü yayılmaya başladı. Belki de hafif geçip atlatacaktılar. İnlerinden çıkmaya yer arıyorlarmış. Bu dönemlerde sakin geçirmeleri çok önemli. Şimdi alıp atsam mesela yine olur. Rahatsız edecek balıklar var şuanda tankta. gerçi sende de yellozlar kavga gürültü çıkarmıştı. demek ki ufak diye bişe yapmadılar yazık :çiçek:

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yapmaz olurlar mı abi ufacık bebeye salça oldu yelloz ama akıllı kerata hemen ufacık yere kaçıyor .

Seyyar cihazdan online.

KGEYGS bunu beğendi.
  16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Öncelikle Bülent ve Temel Abi'ye tebriklerimi iletip tank sahibine geçmiş olsun diyorum. Bluetang konusunda Halil'in gibi olmasa da, aldığımda bakırlı sudan geldiğine inandığım bir blutang ekledim. Aldığımda tertemizdi. 20 gün olacak hemen hemen alalı ve ilk 2 gün bildiğiniz una bulanmış gibiydi nerdeyse. Kuru yem yemiyor olması dez avantajdı ama çok şükür kuru yem alıyor artık. Gözlemlerim, NLS yemden yemeden önce arka camda oluşan yosunlarla beslenmeye çalıştığı zamanlar beneğin azalmadığı, yeme alıştıktan sonra da belirgin ve gözle görülür bir iyileşme olduğu yönünde. Bu esnada tankta süreç olarak herhangi bir değişiklik yapmamış olmam gözlemlerimi doğruluyor bana göre.

Powder olsa ne olursu bilemem tabi ama, maşallah bendekinin durumu epey iyi.

Darısı konu sahibinin başına :)

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Dün,bugün....
    Balıkların durumu gayet güzel!
    Sadece blue tanglerde hafif izler var,gözleme devam...

Tapatalk...

veysel bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O zaman bir Ferdi Tayfur ekle abi neşeli olsun...:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu akşam blue tangler tekrar beneklendi.Herhangi bir müdahale yapmayıp sarımsaklı yeme devam ediyoruz.Gözleme devam :)

Tapatalk...

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akşamları mı artıyor Hakan?

Sayfayı Paylaş