1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Hastalığında Portal Diprospan İlaç

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Beyaz benek hastalığı diprospan ilaç bize ait ve yeni. Oodinium, white spot, Disease Cryptocaryon Ich tedavisi olarak genel tanımlanan bu sorunda ülkemizde ve genel olarak yurt dışında da şudur denecek bir ilaç yok. Bizler aslında bu tarz çalışmaları forum bazında yaparak aslında ne kadar taktir görüyoruz bilemiyorum ama bu ülkenin üreten, araştıran ve gerçek anlamda sıradan gag gug mesajları dışına çıkarak hobiyi geliştirme açısından yegane platform olduğumuzu altına çizerek belirtmek isterim. Bu tedavi uygulaması tamamen tecrübesel bazla oluşmuştur, aslında etken maddeye ulaştığımızda bu maddenin var olduğu ilaçlar araştırmasında bu ilaç adına ulaştık. Forum olarak herkesin kolayca temin edeceği hazır maddeleri tanıtmakta sakınca yok ama etken maddesinin ancak yapılabileceği uygulama ve tedavide bu açıklamaları yapamayız. Sizleri ticari sömürüye terk etmeyi düşünmüyoruz. Kısaca, elbette hiç bir kaygımız olmadan bunları paylaşıyoruz ama korkuyoruz da.:rolleyes: Yakında bu konu üzerine çok daha gelişmiş ve etkili bir tedavi yöntemi tanıtımında bulunabiliriz ancak ticari çıkarlara açık olmasıyla ve özellikle Diprospan gibi hazır alınabilecek olmadığından açıklamak mümkün olmayacak. Ancak ihtiyacı olana bunu temin edeceğiz. Biz yine de bir önceki araştırmalarda vardığımız bu tedavi yöntemini sizlere sunuyor ve kullanımını tamamen herkesin kendi istek ve arzusuna bırakıyoruz.

Kesinlikle Daha İyisi Gerek ve Bunu Mutlaka Sunacağız

Bilinen tedavi uygulamaları bakır, formalin vb kullanımı mercan olan akvaryumlarda mümkün değil. Zaten son derece zarar veren tedavi yöntemleri olarak biliniyor. Birkaç gün önce Beyaz Benek Deniz ich Gerçekleri konusunda düşüncelerimi lanse etmiştim. Bu konu üzerine ciddi gözlemler, araştırmalar ve tecrübeler yaptık ve halen devam ediyoruz.

Çok Uzatmadan Diprospan ve Tedavi

Etki şekli ve diğer merak edilenler konu devamında işlenebilir ve masaya yatırılabilir.

diprospan ampul.jpg

İlaç prospektüsünü okuyun buradan uzun uzun yazmaya gerek yok. Kullanılan ve test edilen akvaryumlar mevcut. Kesinlikle mercanlara zararı saptanmamıştır ve balıklar tedaviye %70 cevap vermiştir.

Kullanım:

200 litreye bir ampul olarak etki alınmıştır. Protein skimmer kapatılmalıdır. Uygulama ardından 2 Gün sonra %20 su değişimi ve tekrar aynı dozu eklenerek 2 gün daha devam edilmeli. Tedaviye devam etmek gerektiğinde doz yarım olarak tekrarlanabilir. Bu arada bir ampul çay tabağına kırılarak balıkların yemine emdirilerek etki artırılabilir. Tedavi sürecinde kimyasal filtre malzemeleri kapatılmalı ve sistemden alınmalıdır. Uzun tedavi süreçlerinde tek doz uygulaması ve su değişimleri ile sonuç alana kadar devam edebilir.

Bu uygulamalar öneri niteliği taşır ve ticari olarak satılmayan, sadece fayda sağlayan unsurların hobiye katılmasını hedefleyen önerilerdir. Bu masum döngü içinde herkes ağzından çıkanı, beyninden geçeni iyi tartmalıdır.

Akvaryum Portalı

Zeugma, Erdem., Glsn ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Tüm üyelerimize ve bu hobiyi sevenlere hayırlı olsun. Umarım hiç kimse kullanma ihtiyacı duymaz, fakat bildiğimiz, güven duyduğumuz bir ilacı da elimizin altında bulundurmakta fayda var diye düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler.

3. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Emeği geçenlere sonsuz saygılar..

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Emeklerinize teşekkürler. Abi bu Hakan'ın test ettiği ilaç aynı zamanda değil mi ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet aynı içerik var.

6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    :anlastik:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ozan kullan bence powder blue tang benek olmuş sanırım. Fakat yaz durumu buraya ne gördüysen.:) Elini korkak alıştırma dostum, arkası sağlam korkma.

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Temel hocam Hakan beyin beyaz benek konusunda kullanım şeklini kaçırdım sanırım.Şimdi eczanede konuyu anlatmaya çalışıyorlar tabi kafam alırsa.Diprospanın kortizon olduğu ve fizik tedavi hastalarına yazıldığı.Balıklarda direncin artması için kullanılmış olabileceği,bir diğer (+) sı yanında kullanılan farklı bir diğer ilacın etkisini arttırmak amaçlı kullanılacağı. Tabi ben hala insana yapılan uygulama gibi düşünüp kortizon alındığında tuz kullanılmaması uyarısına takılıp peki tuzlu suya kullanılınca neler oluyor sorusuna takılmış durumdayım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biz hemşire ve veteriner arkadaşlarımız olduğunu unutmuşuz şimdi yandık desene.:D Şaka bir yana teşekkür ederim harika soru. Konu başında bazı detaylara girmiyor, konu devamına özellikle bırakıyorum. Merak edenler sorularını sorarsa birlikte cevap buluruz, yok olmazsa ne halleri varsa görürler. Ayrıca, yeni başlayanlar okursa, uygularsa gibi bir düşünce vardır forumlarda bilirsiniz. Benim fikrim tam tersi. Akıllı olacaklar ve konu devamını okuyacaklar ve yine gerekirse soracaklar. Direk konu başını okuyup kullanan olursa da umrumda değil, burası akvaryum portalı, soracaklar anlayacaklar.

Gelelim sorularına. İnsan kullanımında tuz olgusu veya vurgusu tuzlu suda çalışmaz, çünkü tuzlu su balıkları su içmesine rağmen içilen sudan tuzu atarlar. Zaten tuzdan kasıt iyotlu tuzdur ve burada bizim konumuzla pek de ilgisi yoktur.

Kortizona odaklanmana gerek yok, Betametazon içeriği ve yardımcı etken maddeler ile zaten deri hastalıklarında kullanılır. Parazit üzerinde beslenme engeli yani üzerini örttüğü bilgisine ulaştık ve yola çıktık. Burada içerik yüzde yüz bu soruna odaklı değil, diğer tüm etken maddeler ile birlikte bir bütün olarak çalışıyor. Zaten yeni arge çalışmaları sadece parazit beslenmesine darbe değil, aynı zamanda hücre zarını bozmaya odaklı olacak. Etkiyi en üst düzeyde almak için çalışmaya devam.

Erdem., Erman Pehlivan ve Alparslan bunu beğendi.
  10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Benim burda hayrete düştüğüm araştırıp seçtiğiniz ilaçların su içinde kullanıma göre planlanmamasına rağmen çok kısa sürede çözüm getirmesi.Epar içinde aynı şey söz konusu.İnsan üzerinde uygulamalarda 2-3 gün gibi sürelerden sonra etkisini gösterip başarıya ulaşan etken maddelerden bahsediyoruz.Hani kalkıp anında etki gösteren bir yanık pomadı deseniz, yada kan pıhtılaştırıcılar deseniz tamam diyeceğim.Sizden korkulur valla:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benden değil 'bizden' korkulur yapalım. Tabii tecrübe tarafında yapılması gerekenlere güvenen insanlar olması şart bu işlerde, şükür bu potansiyelimiz fazlasıyla mevcut. Slogan belli 'biz daha iyisini yapana kadar en iyisi son yaptığımızdır' bu konuda da devam çalışmaya.

argento76, Erdem., Alparslan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  12. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Helal olsun nasıl bir sevda olduğunu görüyorum, emekleriniz karşısında saygı ile eğiliyorum. Bin kere helal olsun sizlere.

13. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Temel abi Akvaryum hobisinde temel taşları yer değiştiriyor,Valla gıpta ile izliyorum teşekkürler abi.Hakanın konusuda yeme emdirerek'de verilebileceğini yazmıştınız yanlış hatırlamıyorsan, bu yolda izlenebilirmi?Benim kronik benekli powder blue tadına bakıcak yakında.:)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet yemlerine emdirmek mümkün, bu da faydayı artırır.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Çok sık vermeyin ama Yoksa Obez şişko balıklarınız olur sonuçta içinde kortizon var. :D
    Temel abi elinize kolunuza sağlık güzel bir ilaç keşvedilmiş yine. Bak bunun fiyatı da prim yapacak o na göre Sen asıl ilacın argesini aksat ma.

16. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Kortikosteroidlerin yangısal reaksiyonların giderilmesi açısından çok kullanılan maddeler. Ama etkisini etkeni ortamdan uzaklaştırarak değil, vücudun, bağısıklık sisteminin buna reaksiyon vermesini engelleyerek yapar. Mesela viral bir cilt hastalığına yakalandığınızı varsayalım yüzünüzde içi su dolu püstüller oluştu bu küçük kabartıların sebebi sadece direk olarak virüsün kendisi değil virüsle kontamine olmuş dokulara ölüm emri veren vücudun bağıkılık sistemidir. Eğer siz bu canlıya kortikosteroid verirseniz bağışıklık sistemini baskılarsınız ve yangısal lezyonların gerilediğini hatta sihirli bir şekilde yok olduğunu görürsünüz, Ama tam olarak hastalığı yok etmiş olmazsınız

Aslında bu durumun tamamen tedavide yaklaşımla ilgili bir konudur. Eğer yangıyı iyileştirmek hayvanın stresini düşürecek ve onun gıda almasını sağlayacaksa bu tür bir tedaviye gidilebilir, mesela steroid olmasa da aldığımız ağrı kesiciler bu tür işe yarar vücudun doğal tepkisi olan ağrı ve ateşi azaltarak hastalık stresini azaltır ve iyileşmek için destek sağlar.

Şimdi konu hakkında çekincelerim şunlar

birincisi steroid yangı gidericiler uzun dönemde bağışıklık sistemini ciddi bir biçimde baskılarlar.

İkincisi yukardaki sebepten dolayı bu maddeyi tedavi bitiminde akvaryumdan nasıl çıkarabiliriz.

Sonuçta olumlu sonuçlar alınabilir sanırım alınıyorda. Yalnız özellikle mantar hastalığına dikkatinizi çekerim bağışıklık sistemi baskılanan canlılarda ilk görülecek enfeksiyonlar mantar enfeksiyonlarıdır. Benekler kaybolduktan sonra mantar belirtilerine benzer şeyler gözükmekte mi?

17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Balıklarda herhangi bir mantar belirtisi gözükmüyor Özdemir hocam.
    Akvaryumdan nasıl alınır bilmiyorum ama ps sulu toplatıldığında atık kabındaki su siyah renkte oluyor.Sanırım bir şekilde toplamasını sağlıyor ayrıca zeolife var.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özdemir öncelikle veteriner olarak çalışmasının mümkün olduğunu belirtmen benim için güzel ve değerli. Endişelerini belirtmen de aynı oranda değerli. Ben boyumu aşan işler ile uğraştığımı biliyorum ama hobiye adım attığımın 3. yılı sonrası standart olan her şeyden nefret ettim ve hep kendimi uygulamalarımı aradım. Bunu çoğunuz biliyorsunuz, kendi doğal suyumu, kendi katkılarımı, kendi ilaçlarımı, kendi besinlerimi hep aradım, buldum ve kullandım.

Bu ülke yeterince dış forum kaynaklarını ilah olarak gördü ve bu beni deli ediyordu ama inanın bu yerli forumların burada yazıştığımız konuyu anında 'denenmemiş, kullanana ya zarar verirse, ulan satacak mı' gibi ödlek düşüncelerle anında siliyor olması beni asıl çileden çıkaran olay olmuştur yıllarca. Zaten burası da lanet olsun diyerek kurulmuştur. Oysa rekabet olsaydı kalite artardı ama ne yazık ki bir düşünün biz onu bunu çıkaran deliler, saçma sapan işler ile uğraşanlar ama diğerleri al gülüm ver gülüm markalar etrafında dönen yerler, birileri o yapıyı, birileri bu yapıyı taktir eder bu doğaldır ama bu ülkenin veya en azından bizim yabancı kaynaklardan almaya ihtiyacımız yok, biz kendimiz olabiliriz. Çok net yazıyorum, günlük farklı ip üzerinden tekil 2.600 ziyaretçi içinde 180 farklı ip yabancı ülke takibi var, bunlar İngiltere, Almanya ve Yunanistan olarak ağırlıkta ve sonra 3-5 farklı yerler olarak gidiyor. Güzel olan geri dönüşlü ip adresleri olması yani aynı kişilerin geri dönmesi.

Yukarıda da yazdığım gibi ve aynen yazdığın gibi bu etken maddeler parazitin beslenmesini engelliyor, üzerini örtüyor ve bir darbe vuruyor bu net. Daha sonraki süreçte etki azalması yani doz devamı uygulanmaması durumunda tedavinin yavaşlaması aynen dikkatlerimizden kaçmayan unsur olduğunun altını çizerim.

Şu an yani 1 saat önce kullanıldığı 7 akvaryumun yanından geliyorum. Hatta bir tankta Achiles tang **** akvaryumuna bu ilaçla hazırlanıyor ve parazit evresini atlatması bekleniyor. Diğer tanklar gayet iyi ve belirtilen 2. gün su değişimi ile tekrarlamasak hafif benek oluyor şeklinde. Bu yüzden biz şimdi bu parazit döngüsüne vurulan darbe sonrası bir etken madde daha ekleyerek hücre bozumunu hedefliyoruz. Kısaca çok daha etkili bir ilaç bulmak bizce mümkün ve belirteyim ki bunda ışık hazır.;)

İlacı kullanınca taşması protein skimmerin içeri giren etken maddeyi algılamasından ve toplama eğilimindendir. Bu yüzden ps kapatılmak zorundadır. Tedavi süreci 4 gün ise 2 günde bir su değişimi ve doz kullanımı olarak devam ediyor ise ps kapalı olmasında sorun yok. Tedavi sonrası yapılacak olan su değişimi öncesi suyu değiştirmeden ps açılırsa toplama eğilimi görülecektir. Atık kabında biriken su sumpa ilave edilmez dışarı alınırsa her seferinde taşma potansiyeli düşecektir, yani ilaç artıkları alınıyor demektir. İlaç eğer uzzun süre suda kalırsa zaten etkissi azalıyor ve ps taşma potansiyeli çok daha azalıyor ve normale dönüyor. Zaten tedavi sonrası yapılan su değişimleri de protein skimmerin normale dönmesini sağlıyor. Bu süreç ardından kimyasal filtre malzemeleri kalıntıları bertaraf edecektir.

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Sudaki etken maddenin ps tarafından toplayılmasının ardından, zeolit ve karbon kullanılabilir o halde, destek sağlayacaktır. Temel abi ellerinize sağlık. Benim Powder hala benek durumunda. Blue atlattı atlatacak.. Yalnız dikkatimi çeken şu, powder stresli hep ve gözlerde puslanma yok, akıntı motoru karşısına geçme yok.. Deli gibi yem alıyor... Yarın deneme yapmak isterim konuyla ilgili şeffaf olarak buradan deneyimlerimi yazacağım.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar herkese merhaba, Powder blue pazar günü eve döndüğümde daha kötüydü. Anneler günü nedeniyle cuma'dan bırakıp gitmiştik tankı, pazar günü geldiğimde neşesi nispeten daha az ve daha durgundu. Bugün hemen ilaçları temin ettim. Temel abi ile telefonda neler yapılabilir konuştuk görüştük açıkçası ve balığa verilen paradan çok, gidecek olan bir canlı hayatı için üzülüyorum açıkçası. Eczaneye gitmişken, eparı da temin edip eve geldim.

Balığın genel olarak görünümü ve durduğu yer burası diyebilirim. Biliyorum belki tedavi için çok geç kalmış gibi görünebilirim, ama tankta beyaz benekli bir balığım daha var. Blue tang normal gibi görünsede benekleri mevcut. Ampül tedavisi powder'da işe yaramasa bile, blue'daki gözlemlerimi paylaşacağım. Herkese beneksiz, sağlıklı canlı ve balıklar.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2015

Sayfayı Paylaş