1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek için İlaç kullanım tecrüberi ve Öneriler

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde emarch tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Merhaba, Açıkçası beyaz benek ile ilgili bir sürü yazı ve bilgi mevcut ve ilaç kullanımı tedavi yöntemlerinin içinde en son yer alması gereken hamle olduğunu da biliyorum. Fakat tuzluluk, ısı, ışık ve beslenme dışındaki ilaçla yapılan tedavi üzerinde bilgi edinmek istiyorum. Bu hobiye başladığımdan beri beyaz benek sorunu yaşadığımdan Elimin altında iyi bir ilaç bulundurmak istiyorum. Sizlerin bugüne kadar yaşadığı tecrübelerden yararlanmak adına hangi ilaç kullanıldı, tedavide etkili oldu mu ve o ilaçtan memnun kaldınız mı ? Bugün kullanacak olsanız hangi ilacı kullanırdınız?

Tabi bilinçli doğru kullanıcı a marka ilaçtan memnun kalmış olabilir veya acemi bir kullanıcı a marka ilaçtan memnun kalmamış olabilir. İlaç yanlış kullanıldıysa, o yanlışları da bulabiliriz diye düşünüyorum..

Ben ilk tecrübemi paylaşayım.. Prodibio - Spots & Velvets Salt - Beyaz Benek & Kadife Hastalığı İlacını prospektüsünde yazdığı gibi kullandım.. İlaç omurgasız ve mercanlara zararı yoktur yazdığı için Akvaryumumda 2 adet yumuşak mercan conch snail hermit karides kum deniz yıldızı kırmızı deniz yıldızı 2 palyaço ve 3 chromis var iken bunu kullandım. tedavide 4. güne geldiğimde akvaryumun ısısını 26 dan 28 e çıkarttım. Kırmızı deniz yıldızım kolları dağılmaya başladı. Aldığım yere sordum stresten dağlıyor dedi.. Falçata ile keserek uçlarını düzelt dedi.. Tedaviyi hemen yarı da kestim ve falçata ile düzelttim. Fakat sonuç alamadım 1 hafta içinde öldü.. Yaaa ısıyı 2 derece yükseltmem ya da bu ilaç deniz yıldızımda sıkıntı yarattı. O yüzden akvaryumuma kolay kolay bir daha ilaç kullanmam.
    Karantina akvaryumu yaptım hemen.. beyaz benek görünen balıkları oraya aldım ve biyotekniğin beyaz benek ilacını kullanıyorum. Yararı oluyor mu pek emin değilim.. Bence biraz da bu hastalığın sürecini anlamak gerekiyor. Kuluçka dönemi balıktan ayrılması ve tekrar kuvvetli bir şekilde geri dönmesi gibi.. Bu kullandığım mavi renkli ilaç bence balığın üstündeki beyaz beneklere etkili değil kuluçka dönemi bittikten sonra akvaryumun dibine düşen parazitleri öldüreceğini düşünüyorum. O yüzden sabırla bekliyorum.

veysel bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yurtdışında bir ilaçtan bahsetmişti biri. Türkiyede satışı olmayan bir ürün. 3 gün içinde ölecek denilen balıklarını kurtardığını bir daha da beyaz benek problemi yaşamadığından basetti. SPS dahil hiçbir mercanına zarar vermemiş. Tabi ben kullanmadım, sadece bu duyum. Ama ilacın adını öğrenirim.

3. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Benim beyaz benek ile yaşadığım bir tecrübemi paylaşmak istedim. Bende 1 adet blue tangim ara sıra oluyordu fakat çok hafif bende sarımsakla birlikte yem veriyordum, iki gün sonra bir şeyi kalmıyordu fakat bir gün mavi balık resmen beyaz tang oldu hiç para etmedi hatırlarsanız eskiden tatlı su akvaryumlarında contra adlı mavi bir su vardı onu kullanırdık asıl onun ham maddesi eczanelerde çocukların ağız içi pamucukları tedavisinde kullanılan metilen mavisi ilaçtan aldım(çok yoğundur adeta pekmez gibi)1 adet sarımsağı ezerek suyunu çıkarttım şişedeki ilacı iki litre saf tatlı su ile karıştırıp balığı içinde yarım saat kadar tuttum tabi arada ana tanka tuz ihtiyacı için tuttum sabahı ben bile inanamadım rengi adeta kadife gibi masmavi çok şükür bir daha beyaz benek nedir görmedim, bu arada arada bir sarımsak suyunu yeme döküp sarımsak soslu yem veriyorum çok faydası oluyor.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ocak 2015
    TencoMelih, YIKIKTEMO ve Pennywise bunu beğendi.
  4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Çok güzel ama neden tuzlu su değil de tatlı su denediniz

eltes elektriks ve TencoMelih bunu beğendi.
  5. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Güzel bir soru,genelde forumlarda tatlı suda deniz balığının beyaz benek tedavisinde kullanıldığı Yöntem olduğu için.

6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tatlı su banyosu yaptırılır normalde bunu biliyorum ama onun süresi bu kadar uzun olmuyor. Hatta 30 sn gibi bir süreden bahsediliyor. Sizin yaptığınız yöntem yanlıştır demiyorum ama ben olsam tuzlu suda 1 saat bekletirim bu ilaçla. Ama bilemiyorum faydası olur mu?

7. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    ben garanti olsun diye tedaviyiyi biraz uzun tutmuş olabilirim.fakat çok güzel sonuç verdi levent bey.

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Valla çığır açar bu söylediğiniz.
    Bu yöntemi daha önce tecrübe etmiş birileri var mı peki.

Tabi aklıma takılan yine tuzlulukla alakalı şu geldi. Biliyorsunuz somon balıkları tatlı suda doğuyor denize gidip sonra tekrar dogduklari yere dönüyorlar. Deniz suyundan tatlı suya tekrar geldiklerinde vücutlarında mantar oluşuyor. Bu sebeple tatlı suda bu yöntemin daha iyi sonuç verir demek bana çok mantıklı gelmedi. Ama sizin bu yöntemin bir şekilde mercan zararini da öğrenmek lazım. En azından içeriğine bakıp da kullanılabilir mi yoksa kullanılamaz mi bakmalı.

YMR_AY ve eltes elektriks bunu beğendi.
  9. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    evet mantıken bazen ters gelebiliyor fakat ilginç tedavi yöntemleri olabiiyor bazen.geçenlerde bilmiyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış kelliğe tesdüfen ilaç bulmuş bilim adamları.bizim bu tedavi yöntemleride zaten deneme yanılma teorisinden yola çıkılarak denenen birşey.

10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ne zaman nerde bulunmuş. Hemen lazım :)
    propecia ise kullandım onu ben. Devamlı kullanmak lazım.

eltes elektriks bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş