1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek için Bilgi yardımı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde okuducu tarafından 26 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. okuducu

okuducu

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Cuma okuducu
    Arkadaşlar sorun şu, Pengasus köpek balığım da ve yunuslar da görebildigim kadariyla balıkların üzerinde beyaz noktalar oluştu. Internetten araştırıp öğrenebildigim kadariyla beyaz benek hastaligi deniyor ve tedavi yöntemi olarakta bir çok açıklama var. Kimisi balığı tuzlu suda bekletmek gerek kimisi ilaç kullanmayı kimisi ısı artırmayı önermis buda benim kafamı çok karıştırdı.

Sizlerden ricam bu işin hızlı,kolay ve en etkili çözümünü bilen varsa lutfen yardım edebilirmi?
    Simdiden teşekürler.

Arkadaşlar çok net belli olmuyor ama yinede bi kaç resim koydum..

20140526_234302.jpg

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pengasus türü benek hastalığına çok hassas balıktır. Su değişimi sırasındaki ısı değişimlerine tolerans göstermezler.

Isı nedir, akvaryuma ne gibi uygulamalar yaptınız, balıklar ne zaman alındı?

3. okuducu

okuducu

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Cuma okuducu
    Abicim öncelikle konuyu dogru yere taşıdığını ve cevabın için teşekkür ederim.
    Abi sadece pengasus da değil 5 yunus var onlarda da görünüyor ama beyaz ve turuncu prendes lerde belli olmuyor.
    Balıkların hiç birini yeni almadım en son bir aydan fazla oldu yeni balık koyalı. Isı dün 26 idi bugün 27 ye çıkarttım ve Akvaryumda herhangi bi uygulama yapmadım.
    En son 3 hafta kadar önce su değişimi yapmıştım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Malawi türlerinde benek mukoza üzerinde pek görünmez ama solungaçlara yerleşir ve sürtünürler. Isıya dikkat ederek % 15 su değişimi yapman, ışıkları kapatman ve ısıyı 28 derece yaparak mikrofish adlı ilacı kullanman iyi olur. Oksijen güzel olsun akvaryumda.

5. okuducu

okuducu

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Cuma okuducu
    Abi bildiğim kadarıyla eklenecek suyun akvaryum daki su ile ısısının aynı olması gerekiyormuş.bunu nasıl ayarlaya bilirim..ve ısıyı 33 e kademe kademe çıkartmak gerek diyorlar..senin dediğin 28 son noktamı? Ve şu ilacı biraz açıklarmisin nasıl kullanmam gerekiyor..
    Ve ilaç kullanılacaksa filtreyi kapatmak ve sadece oksijen için hava taşı çalışması gerek deniyor doğrumudur. Bende 60 cm hava taşı var yeterlimidir? Oksijen için.

Teşekkür ederim.

6. okuducu

okuducu

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Cuma okuducu
    Ve ayrıca ışığı gündüz kapatıyorum ama geceleri açıyorum.
    Akvaryumda vatoz var.
    Eğer gece ışığı kapatırsan diğer balıklar a zarar verebilir demişlerdi.
    Bunun için ışığı kapatmak doğru olurmu abi

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    33 ısı benek tedavisinde eskiden beri vardır ama sump olmayan sistemlerde o ısılar suyun oksijen oranını çok düşürür ve ph salınır. 28 ideal, hazırladığın suyu ısıtıcı ile 28 yapacaksın ve akvaryum ısıtıcısını da 28 yapacaksın. İlaç üzerinde litreye oran bilgileri var. Kömür gibi filtre malzemesi varsa çıkar. Kafanı fazla bulandırıp işi çorba yapmamak gerek. Birine karar verip uygulamak yeterli.

8. okuducu

okuducu

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Cuma okuducu
    :)) abi haklısın kafam öyle bir karışmış durumdaki suan çok Afedersin mal gibi kaldım..
    Abi öncelikle tamam su ısısı 28 olcak ama 1 hazırladığım suyu ısıtma gibi bir imkanım yok :(
    2 evet filtre nin içinde kömür var ve mavi plastik top (adını tam bilmiyorum sanırım biobold du :) ve bu pilastik toplarin yaninda beyaz halka şeklinde taşlar var ve yine torba içerisinde taşlar var onun üzerinde de elyaf sünger ler var.
    Bunların hepsini çıkartmam mi gerek filtre icerisinden

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sadece kömür çıkmalı. Filtreyi temizlenebilirsin. Tedavi sonrası yine bir su değişimi yapıp filtreye kömür ilave edebilirsin. Hazırladığın suyu ısıtmadığın için Pengasus balıkları benek oldu zaten. :) Suyun içine ısıtıcı salmanın imkanla ilgisini anlamadım.

10. okuducu

okuducu

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Cuma okuducu
    Abi gecenin bu saatinde seni yoruyorum ne olur kusura bakma hakkını helal et...şu konuyu bi toparlayamadim gitti..
    Hazırladığım suyu ısıtmam için akvaryum içindeki hariç başka bir ısıtıcı yok elimde abi o yüzden dedim yani imkanım yok diye..
    Peki abi kömürü çıkarttıktan sonra ilaçlama sürecinde filtre çalıscakmi kimileri çalışması diyo o sebepten sordum ve birde abi deep fix diye bir ilaç varmış çoğu yorumlarda bu ilacın daha iyi olduğu söyleniyor onu kullanmak mi yoksa senin dediğin ilacı kullanmak mi daha iyi sence

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Filtreyi temizleme zamanlarında elyaf gibi atılacak medya malzemelerini çıkarıp at, diğerlerini de akvaryumdan çektiğin su ile temizle. Eksilen suyu da üstatların dediği gibi eşit ısıda ve mutlaka en az iki gün dinlenmiş su ile yap ve zamanlarını aksatma bol oksijeni sever bu balıklar.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Filtre çalışsın sorun yok. Akvaryumun ısıtıcısını hazırladığın suya tak birkaç saat birşey olmaz.

13. okuducu

okuducu

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Cuma okuducu
    Yardımlarınız için çok teşekür ederim..
    Isıtıcı normalde sürekli 26 da idi dün 27 yaptım bu günde 28 yarına kadar bu şekilde bekletip yarında bi dip çekimi yapıp sonrada önerdiğimiz şekilde ilacı kullanmayı düşünüyorum inşallah ise yarayacak...
    Tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş