1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek ile Grip Tedavisi Karşılaştırması

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde tsenol tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Konu başlığı biraz garip oldu. Bence beyaz benek hastalığı ile grip hastalığı arasında benzerlik çok.
    *İkisi de dikkat edilmezse öldürür
    *Her an her yer de bulaşabilir
    Beyaz beneği akvaryuma sokmamak için yeni alınan her canlı 4-6 hafta karantina da tutulmalı der forumlar. Balık açısından düşünelim, insanla kıyaslayalım. Yeni bir memlekete gittiniz, sizi alıyorlar halısı, koltuğu, yatağı, ışığı olmayan bir odaya 2 yıllığına kapatıyorlar. (İnsan Ömrü ile Balık ömrü orantısı) Uzun süren bu yalnızlık ve boş ortamdan bir anda gürültülü patırtılı Çin lisi Zencisi karışık bir ortama alınıyorsunuz. Strese girerseniz kafadan hasta oldunuz karantina güme gitti.
    Grip oldunuz diyelim. Tedavi için yattığınız odanın sıcaklığını 45 dereceye çıkarıyorlar. Mikrobu kırmak için sizi kloraklı suyla yıkıyorlar, yetmiyor yattığınız odaya mikroplar ölsün diye her gün Detan Böcek ilacı ile ilaçlıyorlar. Işıkları kapatıyorlar. Sağlam insan bu şartlarda hasta olur.
    Akvaryumda benzer şeyler yapılıyor, ;İlaçlar, ısı arttırmalar, su değişimleri, tatlı su banyoları ışıkları kapatmalar vs vs vs..
    Bence bir akvaryuma beyaz beneği sokmamak ne kadar zor ise grip mikrobunu eve sokmamak ta o kadar zor. Tabii ki mümkün, eve dışardan hiç misafir almazsın, gelen misafiri 2 yıl bir oda da tutarsın, ama ne yaparsan yap grip bulaşmış bir mendille elini silsen bu mikrop yine eve girer. (Konakçı arayan bir parazitin herhangi bir kaya vs ile tankı ziyaret etmesi gibi...
    Hastalıktan korunalım ancak hasta olursak ne yapalım ne yapmayalım.?? Sorun burada..
    Grip olan hastaya ne yapıyoruz?? Şahsen ben ilaç kullanmıyorum. Çünkü ilaç hastalığa karşı vücudun bağışıklık sistemini kurmasına gerek bırakmıyor. Ancak hastalık her geldiğinde de kapılar açık olduğu için direk hasta oluyorsunuz. Oysa ilaç kullanmadan geçirilen grip bir daha size uğramıyor. Grip olunca ısıyı 45 dereceye çıkarıp 1 hafta kim karanlıkta oturuyor ve mikrobu kırmak için arada bir soğuk duş alıyor ve odaya devamlı böcek ilacı sıkıyor.
    Blue Tang im sağolsun çeyizinde beyaz benek ile tanka misafir oldu. İntihar eden Naso mun yerine aldığım balıklar ortama uyum sağlarken hepsi hastalandı. Yellow undan Wrasse sine hatta kaya gibi sağlam denen Sergeant Damsel lere kadar beyaz benek olmayan balığım kalmadı. Ortam keyifsiz yem yemeyen hasta balıklarla doldu.
    Ne yaptım derseniz?Işık düzenimi, havalandırmayı vs hiç değiştirmedim. Isıyı 1 derece yükselttim (27 yaptım) Benekler üremek için canlıları terk eder etmez yemlemeyi sarımsak zencefil takviyeli olarak arttırdım. Otomatik makina günde 3 kere 1 doz yemlerken günde 4 kere 2 doza çıkardım. Ayrıca sabah akşam yem alamayan balıklara çubuk la özel yemleme yaptım. Yenmeyen yemleri akvaryumda tutmamak için arada bir akıntının ulaşamadığı yerleri havalandırdım. Sump dönüşüne filter bag koyup her gün temizledim. Su değerlerini sıkı takip ettim. Sonuç: Blue Tang ta hala tek tük beyaz benek var diğerleri temizlendi.
    Beyaz beneği gören arkadaşlar hemen tankın düzenini değiştirerek aslında balıkları daha korunmasız hale getirmiyorlar mı?? İstemeden su kalitesini değiştiriyorlar. Tabii burada en önemli nokta hastalık su değerlerinin bozulmasından dolayı başlamışsa ilk önce su kalitesi arttırılmalı.. Akvaryuma hastalığı sokmamak için uğraşmak en doğru yol.. Kazara hastalık gelir ise balıkları kepçeyle yakalayayım tatlı su banyosu yaptırayım vs diye strese sokup yem almaz hale getirmek ise bence sonun başlangıcı.
    Herkesin keyifli sağlıklı tankları olsun dileklerimle.

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Güzel yazı, elinize sağlık. Karantina ve her türlü banyo tedavisi, dediğiniz gibi balıklarda ağır stres yaratıyor. Sadece balık bakanlar için, ana tankta sizin uyguladığınız hafif tedavi ve bağışıklık güçlendirme uygulamaları, bu süreci daha rahat atlatmalarını sağlayabilir.

Ancak mercan ve omurgasız olan tankta "kesin iyileştirici" medikal tedavilerin yapılmaması gerekmektedir.

Özellikle; bakır, malasit yeşili, metilen mavisi, formalin gibi aşırı ilerlemiş parazit tedavisinde, kısaca her türlü ilaç tedavisinde malesef balığı ayırmak durumundayız.

Karantina tankı aslında balığın sisteme giriş yapmadan önce uğraması gereken ilk durak, ancak bizde tam tersi ölümden önceki son durak olabiliyor. Portalda başarılı bir karantina (tedavi) uygulaması mevcut.

Yeni Deniz Akvaryumu Kurulum Startı | Sayfa 11 | Akvaryum Portalı

Ateş Billur, Bronzeheart ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Elbette durum gittikçe kötüleşiyorsa her türlü tedavi düşünülmeli ben hastalık görülür görülmez panikleyip ağır tedaviye geçmenin durumu dahada kötüleştirebileciğini vurgulamak istedim.

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Katılıyorum. temo19

5. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Daha önce okumuştum tuzluluk oranını 1.009 düşürüldüğü zaman beyaz benek hastalığı kayboluyor diye. bu daha fazla zarar verir mi canlılara.
    şenol abinin dediği gibi ağır bir tedavimi yoksa :)

6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Mercan yoksa kesin çözüm derler. Beyaz beneklerin hücreleri az yoğun ortamdan dolayı patlıyormuş. Bence balıklarda da az da olsa hasar bırakıyordur. Konu insan balık karşılaştırması olduğu için insandan örnek vereyim. İnsan vücudunun ısısını 44 dereceye çıkarın Aids bile yok oluyor. Ancak daha önce beyin hücreleri ölüyor. Rusya da kontrollü olarak beyne hasar vermeden kana karıştırılan sıvılarla yüksek ısı tedavisi yapılıyor deneysel anlamda.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Powder Blue Tang Balığı Beslemeye Çalışmak | Akvaryum Portalı

Bronzeheart ve tsenol bunu beğendi.
  8. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Temel K ardeşim bu yazıyı daha önce görmemiştim eline sağlık. Bende tam bunu yazmak istemiştim. Doğru olan riske girmeden doğal koşullarda tedavi. Şimdi akvaryumumun son durum videosunu burada yayınlasam herkes bana bir ton laf söyler. Nano da bu kadar canlı olur mu tabii hastalık olur vs vs. Hastalık oldu ancak iyi gözlemleme ve sabırlı beslenme ile şimdilik sorun yok.
    Yeri gelmiş iken bir soru sorayım. Tank ta salgın şekilde beyaz benek oldu. Yukarıda bahsettiğim gibi balıklar tekrar eski neşesini buldu. Tankta Beyaz benek paraziti var bu kesin. Balıklar şu an temiz. Acaba bir kuluçka dönemimi yaşıyor parazitler?? Normal şartlarda ürüyorlar ise tekrar canlıların üzerinde görülme süresi nedir. 4 gündür balıklar temiz ne kadar süre temiz kalırlarsa beyaz benek bitmese de etkisi bitti diyebilirim??

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Blue' dan geldiğini ve balıktan 3-7 gün içinde ayrıldığını düşünürsek, bence şu anda suda, kayalarda, kumlarda benek tomontları mevcut.

Tomontların çatlaması ve suya yayılması da 3-28 gün arası sürmekte, eğer benek türü farklı ise bu süre uzayabilir.

Tomontlardan çıkan Therontlar ise 24-48 saat içinde host bulamazsa ölüyorlar.

Bu nedenle parazit döngüsünü tam olarak kırmak için; en az 6-8 hafta balıksız ortam gerekiyor, bu da % 99 temiz tank demek.

10. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Blue Tang olduğu sürece beyaz benek akvaryumda olacak demektir. Balıkları beyaz beneğe dirençli halde tutmak en doğru yol gözüküyor. Bu biraz şehirli köylü çocuk farkı gibi. Bizim veletler sinek uçsa kanadının rüzgarından hasta olur köylerde bulgur yumurta kete yiyen çocuk çıplak ayak karda gezer topaç gibidir. Ya oralara mikrop uğramıyor ya da bizim yediğimiz hormonlu yiyeceklerden dolayı bağışıklığımız çökük.

Aklıma takılan bir soru daha var. Bu parazit illa da balıkları mı host tutuyor. Konchlar karidesler host olmuyor mu??

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sadece balıklar host konumundadir. Baliklardan bildigim kadari ile sadece Mandarin türü, kalin mukus yuzeyi sayesinde beyaz beneğe yakalanmamaktadir.

Bu nedenle Mandarinlere yapilacak gereksiz ilaç tedavileri pullari olmayan bu türün ölümüne neden olabilir.

Tapatalking

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle yazı için teşekkürler abi. Kendince gayet güzel bakış açını aktarmissin. Bazı düşüncelerinde hatalar var tabii mesela alıntıdaki bakış açısı, temelde doğru ama örnek unsurda tam tersi bir durum vardır. İncelersek:

Düşük tuz yoğunluğu birçok türün aslında rahat ettiği ve daha az enerji harcadığı bir unsur. Balıklar su içer ve tatlı su içer, sudan tuzu ve maddeleri ayristirmaya çalışır ve ciddi efor harcar. Düşük tuz tedavisinde 1.014 aralığı balıkları rahatlatır, altı zorlamaya başlar ama benekte en iyi tedavi 1.009 yogunlugunda alınir. 1.017 ve 18 aralığı mesut eder. Düşük tuz yoğunluğu bence bilinen tüm tedavilerin içinde şuan en zararsız ve yine faydalı olanı.

Bu parazitleri hep var olarak düşünmeliyiz. Düşük tuzda serbest konak arayanlar patlar ama balık mukozasina gömülü ergen parazit için terk etme beklenir. Balığı terk eden parazitin kist dönemi sonrası larvalar suda ölmeye başlar, bağışıklık sistemide güçlü tutulan balık bu süreçte daha iyi mücadele eder. En az 4 hafta parazit popilasyonunu kırmak için gerekir. Sonrasında sağlıklı balık mukozasını korur. Tabii genel Şartlar düzgün gittiği sürece.

13. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Tuzluluğu yavaş ve kademeli düşürüp yükselten düzenekli karantina kurmak farz oldu. Hazır sistem akrilik nano bir şey iş görür sanırım. İkinci el ilanları takip edeyim. İlletten kurtulamazsak 6 hafta balıkları az tuzda rahatlatırız. Bu kadarcık akvaryumda bu kadar canlı olur mu diyenler elma iyi bakılırsa olur diyenler armut desin :) :)
    Elma diyenlere sitem etmeyeceğim bir çok 1 tonluk tankta mutsuz balık gördüm elbette bu boy akvaryumda yük fazla. Yorumlarını balıkların genel durumu üzerine yapanlara şimdiden teşekkürler. Yoksa bende biliyorum 2 percula 2 chromis 2 mercan koy tadından yenmez.
    Tankın son hali budur....

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abi bu konuda hobici yorumları her zaman senin gördüğün akvaryumu yansıtmaz. Balık türleri, bunların beslenme Biçimi, boyutları, senin akvaryum ilgin, su değişim miktarın, balıkların geldiği koşullar hep gorecedir. Ona bakarsan senin toplam balıkların bendeki baliklarin sadece birinin yarısı etmeyecek boyut ve atık yukunde 250 litre akvaryumum vardı ve ben taktir beklerken balık düşmanı yazarları okudum.

15. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Her türlü eleştiriye hoş görülü yaklaşırım. Elma Armut işin esprisi. 1 tonluk tanktan kastım adam büyük akvaryum kurmuştur ama nitrat 50, ph 7,5 dur örneğin. Bu boyutta her tür beslenir pratikte ama ortam sağlıksız ise büyüklüğün kıymeti var mı?
    Benim tankta ise sadece 4 balık 2 mercan. Kapasite bu çünkü. Kendi mesleğimden örnek verirsem 2 çocuklu bir aile 4 odalı bir evde mutlu olarak yaşar teoride ama evde huzur yoksa değil 4 oda 8 oda olsa o evde yaşanmaz. Ama 2 oda da 6 kişi mutlu mesut yaşayan ev sayısı 4 oda da yaşayanlardan fazladır.
    Videoya dikkatli bakılırsa yellow wrasse bile kuru yeme saldırıyor. Yellow la Benekli Blue (Blue Tang ın yeni adı) ayni yemin birbirlerinin ağzından alıyor kavgasız. Videodan beklentim benim gözümden kaçan bir detayı bir dostumuzun görerek uyarmasıdır. (Canlı yükün çok fazla tüh tüh yazık balıklara diye düşünenler dahil)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum normal ve güzel görünüyor Tahir abi, karantina vb düşünmene gerek yok bence. Balıklarının sağlığını en iyi sen görürsün yoksa yaşıyor ama mutlu mu sorusunun cevabı zor.

Montimahir bunu beğendi.
  17. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Balık yükü gördüğüm kadarıyla çok değil.Daha tankta yer var.Özellikle ben balık yükünü tangler le ölçüyorum..Mesela 1 yaşındaki bir naso veya sohal tang 10 tane antihas veya waresseye denk gelir.Mercanlara düşkünseniz özellikle sps balık yükünü az tutmak bence mantıklı.Ayrıca zamanla balık yükü nitrat sonrununu yaratacak..Buda mercanlarda renk sıkıntısı ve bazı türlerde keyifsizlik yapacak.Beyaz beneğe gelince bu herkesin başına gelmiş bir sıkıntı.Burda önemli olan döngüyü kırmak.Şuan balıklar üzerinden beyaz beneği atmış olabilir fakat 2. dalga çok daha yoğun gelebilir.1-1,5 ay balıklar beyaz beneksiz kalmadan döngüyü kırmış olmazsınız..Tetikte olmakta fayda var.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Ateş Kardeşim,
    Şu an 10 balık var. Damseller yemlemede diğer balıkları harekete geçiriyor. Daha önce yem verildiğinde yemi fark edip yemeye başlayana kadar yarısı ya kuma ya sump a gidiyordu. Şimdi yem saati acayip bir hareketlenme oluyor balıklar birbirine bakarak daha çok yeme saldırıyorlar. Ben yemleme sırasında akıntı motorunu kapatıyorum. Timer a bağladım. Yemlemeden 5 dakika önce akıntı duruyor. Hayvanlar akıntının durması ile ortaya çıkıp beklemeye başlıyor yemlemeden 10 dakika sonra timer tekrar akıntı motoruna start veriyor böylece gözden kaçan yemler akıntı ile tekrar havalanıyor. benim gözlemim manuel yemleme dahil günde 6 yemlemeye rağmen kalıntı olmuyor tankta. Hepsinin karnı şiş. Tek sıkıntı damseller çok hızlı büyüyorlar sanki :)
    Beyaz Benek konusuna gelirsek ben beyaz beneğin tankta Benekli Blue olduğu sürece biteceğini sanmıyorum. Hep tetikteyim. Gerekirse balıkları çıkarıp 1 ay karides besleriz. Bu hobiyi sürekli yapacaksak her türlü tecrübeyi yaşamakta fayda var. İlk günlerime baktığımda 2 ayda epey yol aldığımı düşünüyorum. Ben ışık, yem, su, değerlerini değiştirmeden balıklara yeni stresler yaşatmadan sadece benekle mücadele etmeleri için tankı stabil tutmaya çalışıyorum. Konu başlığımda bu yöntemin işe yarayıp yaramayacağı üzerine idi.

19. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Kesinlikle doğru hep derim beneği görür görmez ışık kapatanlar,ısı arttıranlar,tuzluluğu garip değerelere düşürnler bence yanlış yapıyorlar.Ben ilk günden itibaren ne ışık süresini nede ısı ve tuzluluğu hiç değiştirmedim.Zaten 7-8 aydan sonra tankta top patlasa bişey olmuyor.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    7, 8 aydan sonra top vursan yıkılmıyor evet, hatta Tahir abinin 'birinin balıkları yaşar ama nitrat'ı 50, pH değeri 7,5 olmuştur' ifadesindeki gibi sorun cikmaz. Çünkü yavaş yavaş bu şartlara gelen balıklar bu şartlara adapte olur ve hatta mutlu olur. Hatta bu akvaryumun değerlerini çok sevilen ve istenen değerlere getirince baliklariniz hasta bile olabilir, sagliklari bozulabilir.

Ancak, yeni, kısmen sağlıksız ve parazit taşıyan bir balık veya top vursan yikilmayacak akvaryuma yeni bir balık eklediginizde değil top üfürük bile çökertebilir.

Bu durumda ne guvenilen su, ne guvenilen aylar fayda eder. Tedavi esas hale gelir, kimi tank olumlu yanıt verir kimi tank olumsuz.

murat parin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş