1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Tang'ler

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde zexxus tarafından 2 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Tang balıkları beyaz benek oldu. 2 gün önce eklediğim dejardin sailfin tang, blue tang ve japon tang beyaz benek geçiriyor. Şimdilik sadece korallenzucht firmasinin resintant fish concentrate ilacini ekledim. Ve sadece mavi ışıkları açık bıraktım. İlaç beyaz benek ilacı değil sadece mukoza ve mantar icin anladigim kadari ile, ilk önce blue tang balığında oldu sonra japon ve son olarak da sailfine gecti. Baliklar 5 yıllık bir akvaryumdan ve diğer balıklarimda bir problem yok! beyaz benek için yapmam gereken beklemek mi yoksa tedavi edici ilaç gireyim mi?

uploadfromtaptalk1362238670057.jpg

uploadfromtaptalk1362238682466.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Arkadaşlar kusura bakmayın diğer konuları yeni farkettim yeni başlık açmış oldum
    Akvaryum hacimim 550-600litre arası
    Balıklarım
    3adet sixline wrasse
    3adet leopard wrasse
    6adet clarki
    1adet red coris
    1adet yellow tang
    1adet purple tang
    1adet sailfin
    1adet Japon tang
    1adet blue tang
    40adet snail
    30adet conch
    1harlequin shrimp
    1cherry shrimp
    1kırmızı siyah hıyar
    1sarı mini hıyar
    2 tavşan
    1elma
    Protein skimmer buble king mini 200

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İsmail bey
    Blue tang yeni eklendiğinde özellikle ph salınımı yapan, oturmamış tanklarda benek yapar. Zamanla atlatacaktır. İlaç kullanımına gerek yok.
    Japon tang dediğiniz powder black tang e benziyor :)
    Bombayı koymuşsun tanka, hayırlısı olsun diyelim. :).Akşamları ph düşüşünü engellemek için kalkwasser öneririm.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun balıklar. Salfin aslında bu süreci rahat atlatır normalde ama yanındaki blue tang ve özellikle powder tang süreci zora sokacaktır. Blue tang beyaz benek sürecini normalde genelde yaşar ve normal şartlarda 2-3 gün içinde normale döner. Buraya kadar yaşanan süreç gayet normaldir ve işlem gerektirmez. Ancak, powder bu süreci uzatabilir, daha güçleştirebilir ama alınan balıkların çıkış noktası (Yeni ithal veya kapalı sisteme alışık) tüm bu süreçte akvaryum değerleri ile önemli. Kısaca o da atlatabilir.

Sonuç olarak, yaşanan benek süreci şimdilik olağan seyrinde ve müdahale anlamsız olur. Gözlemlemek ve ilerleme veya gerileme durumuna göre uygulama ve önlem almak gerekir.

Bunun dışında akvaryum ilee ilgili fazla bilgi olmadığından fazlaca yorum yapmak güç.

Alparslan bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Balıklarınız hayırlı olsun,geçmiş olsun,kısa zamanda iyileşmeleri dileğiyle...:)

6. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Japon tang fotoğrafını yüklüyorum powder özellikle almadim ama beyaz benek olan baliklar 5yillik oturmus bir tanktan ayrıca diğer balıklar da bir problem çıkmadı.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ekli Dosyalar:

7. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Resimdeki powder yanlız

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Temel abi yaptigin testlerde sadece kh düşüktü 6.5 çıkmıştı suan 7.5-8 civarinda.
    Sağol Alpaslan insallah düzelirler. Fotonun altinda acanthurus japonicus yaziyor ve karsilik olarakta japon tang yaziyor

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İsmail balığın evet dediğin bilimsel isme sahip ama özellikle almadığını ifade ettiğin balığın kendisi. Güzel balıktır biraz başlarda sorunları olsa da. Su değerlerini stabil tutman önemli bu aşamada, kH ve pH değeri bunların başında geliyor. Düşük olan kH değerini toparlaman iyi ancak bunu balıkları eklemeden önce yapmak daha doğru bir harekettir, adaptasyon sürecini stabil takip etmen iyi olur. Şimdilik akvaryuma müdahale hata olur.

Balığını White-faced Surgeon, Powder Brown Tang, Acanthurus japonicus linkinden kontrol edebilirsin.

10. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Teşekkürler Temel abi o zaman bekleyip takip edip göreceğim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Sayfayı Paylaş