1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz benek tedavim (olumlu sonuç)

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde AyberkGamze Solak tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. AyberkGamze Solak

AyberkGamze Solak

İsim:
    Ayberk SOLAK
    Beyaz benek tedavisi olumlu sonuç aldım ve sizinle paylaşmak istedim. Son günlerde yaşadığım beyaz benek sorununu kendimce çözdüm ve sizlerle paylaşmak istedim çok şükür balıkları zahiyat vermeden kurtardım. Lafı uzatmadan hemen tedavi sürecine geçiyorum.

İlk olarak akvaryumdaki ısıyı 33. dereceye çıkardım. Bilindiği gibi bu bakteriler 30 un üstünde yaşayamıyor ben 33 le garantiledim.
    Akvaryumdaki ışık 24 saat boyunca 3 gün aralıksız çalıştı.
    Her gün Contra Ichthyo Beyaz Benek İlacını kullandım düzenli olarak. 10 litre başına ilk gün 2 damla yazıyordu ve bu beni açıkca pek tatmin etmedi. Ben 10 litre başına 3 damla yaptım.
    2. gün ise yine ilacı ilk verdiğim saatle aynı saatte yani 24 saat süre dolduktan sonra litre başına 2 damla düşürdüm.
    3. gün ise yine ilacı ilk verdiğim saatle aynı saatte yani 48 saat süre sonunda litre başına 1 damla ile yine bir tedavi sürecim devam etti.

4. gündeyim ve balıklarımdaki beyaz benek sorunu tamamiyle düzeldi.

Çok çok önemli bir dip not 1: Tedaviye başlamadan önce akvaryumdaki suyunuzun %30 unu bir mini akvaryuma alın.
    not 2: Akvaryumu tamamen boşaltın ve yeni su ekleyin.
    not 3: Ayırdığımız %30 luk kısmı maya yapın akvaryuma ekleyin.
    not 4: Filtreler sürekli çalışır durumda olsun tedavi süresi boyunca kapatın denilmiş ama ben hep sirkülasyon ve filtreyi de sağlamlaştırmak için açık bıraktım.
    not 5: 24 saat süre dolduktan sonra balıklarınızı akvaryuma geçirin ve tedaviye başlayın.

Kullanılan ilaç : [​IMG]

Umarım bu bilgiler bu hastalığa yakalanan talihsiz balıkları kurtarır ve sizlerede küçük bir yararı olur saygılarımla.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Beyaz benek tedavim (olumlu sonuç)

http://www.akvaryumportali.com/tatl...enek-hastaligina-eski-ve-yeni-bakis-4860.html konusunda da olduğu gibi yaşadığın gözlem ve tecrübe sonrası elde ettiğin bulgular her akvaryumda ve her beyaz benek sorununda sökmez Ayberk. Bunun birkaç nedeni var, hastalığın derecesi, balık türü (mesela Cichlid tamamen farklıdır), su kalitesinin değişkenliği gibi etkenler buna neden olur. Yaptığın uygulamanın en iyi yanı sözünü ettiğin akvaryum suyunun boşaltılması sırasında tabana çökmüş olan parazit kistlerinin alınıyor olmasıdır ve bu büyük oranda kist açılması sonrası ortama konak aramak için yayılan parazitlerin oranını sıfırlar veya çok aza indirir. Su değişimi uygulaman ise zaten su değerlerini yükseltir ve ilaç kullanımı ile de hastalık zayıflatılır. Fakat bu sürece her balık dayanmaz, her sistem dayanmaz, bazı durumlarda sadece ısı ayarı bile beyaz benek hastalığını yok ederken, bazı durumlarda da bakır ilacı kullanımı dahi fayda etmez. Fakat doğru ve az biraz bilinmezliği ile paylaştığın için teşekkürler...

3. AyberkGamze Solak

AyberkGamze Solak

İsim:
    Ayberk SOLAK
    Cevap: Beyaz benek tedavim (olumlu sonuç)

Teşekkürler Temel abi, bu dediğim konu genelde başlangıçta farkedilirse daha rahat olabilir. Dediğiniz gibi her balık dayanmıyor bu şartlara bunuda bence şu şekilde çözülebilir. Balık türüne göre su değişimi özellikle dip çekiminin iyi yapılması vs sonuçlarla kendi balığına has yöntemler ile genişletilerek büyütülebileceğini düşünüyorum. Doğrumudur bilemem denemek lazım her balık üzerinde.

Sayfayı Paylaş