1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Tedavisi Çabalarım

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde inifnity tarafından 17 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Beyaz benek hastalığı tedavisi için uğraşıyorum. 15 gün önce yeni ithalat mimic tang ve royal gramma aldım. Mimic i aldığım yerde izlerken resimde göründüğü gibi sağ yüzgecinde benek vardı bir kaç adet.... Poşette o kadar saat gelsem bende de benek olur diye düşündüm yemi hava da kaptığını da görünce attım poşete eve geldim. İlk başta sorun yoktu pek ama son günlerde benek çok ciddi şekilde artmaya başladı , şu anda royal gramma da çok ağır şekilde beyaz benek hastalığına yakalandı, clownfishlerde ise sorun yok...

-Royal gramma mimic tarafından tahrih ediliyor işin aslı pek kayadan çıkamıyor, gerçi genel yapısı da bu yöndeymiş ama bu ekstra stres oluşturmuş olabilir onda.
    -Mimic Tang genel davranış olarak problemli gözükmüyor aslında, yem verirken diğer balıklar kapmasın diye girdap oluşturacak neredeyse, yeni ithalattan alındı, koca denizlerden benim 130 litreye girmesi bir tang balığı için yeterince sebep olabilir komalara girmesi için belki de...

Su değerlerinde de sıkıntı yok
    pH: 8.2-8,4 arası
    kH: 8
    nitrit: 0,02
    nitrat: 2
    amonyak:0,01

Beyaz benek tedavisi aşaması dört gün önce başladı: %15 su değişimi ve epargriseovit ampul girdim. Dün akşam %30 su değişimi ve epargriseovit ampul girdim....
    Bugün daha iyi değil balıklar... Bu kadar benekli balık görmedim malesef hayatımda...

Neyse karantina tankına alıyorum ikisini de, bol oksijen verip, suyu 29 C lere getirip, tuzluluğu biraz daha düşürüp deniyeceğim bakalım... Bir de Sera baktopur bakır içeren bir solusyondu galiba onu da uygulamayı düşünüyorum...

Dua ve önerilerinizi bekliyorum...

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi bence hasta olmayan palyaçoları karantina tankına al,neden dersen hasta olan balıklar akvaryuma alışma döneminde tekrar strese girmesin oradan oraya taşıyarak...

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Gecmis olsun. Yemlerini sarımsak li su ve kırmızı biber ekle ve suyu bol havalandir. İsiyi biraz yükseltmek fayda sağlayabilir.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Karantina tankı güzel hareket.
    Yapılabilecek herşey yazılmış yukarıda.
    Yemleri Seachem garlic guard a bandırıp verirsen balıkların bünyesi daha da güçlenir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bakır içerikli ilacı karantina tankında uygulamak iyi olur. Ana akvaryumun oksijen miktarını artıe bence ve yüzeyi iyice hareketlendir. Balıksız kalan akvaryumda parazirt yapısı kırılır bir süre sonra. Birçok yaşanan sorunda parazitlerin su değişimini falan takmadığını görüyoruz. Önemli olan parazit döngüsünü kırmak, akvaryumun gece ile gündüz arasındaki pH değerini mümkün olan en az salınıma getirmek ve sabırlı olmaz. Mercan yükü yoksa ısı 29 civarına çıkarılabilir ve ışıklar yakılmayabilir.

6. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    1. gün sonunda karantinaya alınan balıklarda daha da benek artışı oldu... Belki çok geç kaldım çok fazla benek vardı zaten, şu an ki hallerine bakamadım bile içim acıdı :(
    sıcaklık 29 C, su yuzey hareketi fazla, ışıklar kapalı, sarmısaklı yeme devam, mimic iyi yiyor ama gramma pek oralı değil, su değişimi karantina tankında %50 yapıldı... Gerisi vicdan yarası...

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Büyük gecmis olsun bazen benek ciddi derecede ağır olabiliyor ve elden pek birşey gelmiyor sen elinden geleni yapmış sin.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İsmail yanılgıya düşme ve gönülsüz olma. Isı 29 derece diyorsun, bunun da anlamı balık üzerindeki beneklerin hızlı gelişmesidir, kısaca bugün yarın balığı terk edip tabana düşecekler ve kist oluşturmak isteyeceklerdir. İlaç kullanıyorsan düzenli su değişimleriyle normal dozda kullan. Eğer balık parazitleri atarsa ısıyı 27 civarına indirip 2 gün sonrası tekrar 29 civarına çıkarabilirsin. Yüksek ısıda balığı terk eden parazitler düşük ısıda kisti çabuk açar ve larva parazitleri ısıyı tekrar yükselterek öldürebilirsin. İlaç kullanıyorsan zaten o da parazitlere etki eder. Oksijen oranı mümkün olduğunca yüksek ve dip çekimi yaparak su değişimini ihmal etmemelisin.

Geçmiş olsun.

Kızıldeniz Akvaryum ve Alparslan bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İsmail abi iyi haber bekliyoruz mimic ve grammanın durumu nasıl oldu...

10. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    2. günün sonunda Su değişimine, sarmısaklı yeme (pek aldırış etmeselerde) , bol oksijene devam. Sıcaklığı bugun düşürüp dip çekimiyle yaptım su değişimini....
    Mimic zayıfladı baya yem çok az aldı, gramma dün gece kendini suya bırakmış ters yatıyordu, bugün bi kayaya girmiş , nefes alışı daha düzene girmiş şekilde duruyor, yem yerken görmedim...

Bugün o web sayfalarında binlerce ürünü olan esnafların kulağını baya çınlattım. Garlic guard ve reef advantage calcium almak için. Zaten web de çoğunun ürünleri stokta yok gözüküyor, olanlarını da aradım en az 10 yere baktım, şey kem küm... Ben de sizin dedim. Ya karttan geçiyordum birinde parayı ne olur olmaz aradım, ha kalmamış dedi.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İnşallah kurtarırsın abi ne diyeyim...

12. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    3. gün sonunda: Royal gramma sizlere ömür oldu. Mimic benekleri azalttı baya ama yem yemiyor hala, Mama hazırlayıp şırıngayla besledim iki sefer.
    Su değişimine devam, sıcaklığı da tekrar arttırdım bu akşam...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Royal gramma hassas biraz evet, sağlık olsun diyelim. Benek sorununu satın aldığın balık ile akvaryuma taşıdığını unutmamak lazım. Bu çok yaygın yapılan bir hata. Su değerlerini iyi tutup dengeli ısı ve oksijen ile atlatırsın inşallah. Dert beyaz beyaz benek sorunu ve akvaryumdan akvaryuma etkisi inanılmaz değişiyor.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hay Allah üzüldüm abi,mimicin benekleri azaltması iyi haber...

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Çok büyük gecmis olsun , Temel Abi'ni dediği gibi her tank farklı geçiriyor benek problemini.

16. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    4. gün sonunda: Mimic te bugün aramızdan ayrıldı. Ne yaptık, yapamadık, farklı müdahale edilse olur muydu... Neyse tank boş şu anda, perculalar küçük akvaryumda, akvaryum temizlensin benekten diye bir hafta burada tutmayı planlıyorum...

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Büyük geçmiş olsun çok üzüldüm abi...:(

inifnity bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İsmail üzüldüm balığına. Beyaz benek hastalığı ile mücadele bugün tüm dünya sitelerinde bulunan bilimsel yazılarda bellidir ve içerik aynıdır. Bir arkadaşın akvaryumunda hiçbir işlem yapmasa bile kaybolabilir, bir arkadaşımızda sadece ısı ile tedavi edilebilir ama bir arkadaşımız ne yaparsa yapsın fayda etmez. Bu parazit yapısının türleri olduğu biliniyor, percula türlerine has benek hastalığı dahi olduğu ifade edilen yabancı kaynaklar var. Elbette arka tarafta deneme ve gözlemler yapılıyor bildiğin gibi ama taktir etmek gerekir ki kabul görmüş uygulamalar dışında öneriler bizim açımızdan çok riskli, kaybedilen balıkların bu ilginç uygulamalara bağlanması, sorumlu olarak görülmesi olası riskler arasında ve bizi üzer.

En iyi tedavi bu hastalığa yakalanmamaktır ve bu hastalığı akvaryuma nasıl taşıdığımızı unutmamalı ve tecrübe edinmeliyiz. Karantina tankı, ilaç uygulamaları senin uğraşların içinde vardı, zaten kaynaklarında en ideal önerileri bunlar ama akvaryum şartları belirleyici, balıkların konumu son noktayı koyucu unsur oldukça bilinmezliği sürecek. Geçmiş olsun.

inifnity bunu beğendi.
  19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Büyük gecmis olsun umarım birada tekrarlamaz benekli gelen balıktan mı kaynaklandıydi?

inifnity bunu beğendi.
  20. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Beyaz beneğin temizlenmesi için en az 3 hafta canlı koymayın.Canlı olmadan 15 gün parazitler hayatta kalabilir.

inifnity bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş