1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek ve Mantar Hastalığında Kullanılan Pimafix ve Melafix İçeriği

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Beyaz benek ve mantar hastalığında kullanılan Pimafix ve Melafix içeriği dikkatimi çekmişti. Biraz araştırmıştım. Aslında aşağıdaki yazı tam 3 yıl öncesinde yazdığım ve tanıttığım bir yazı ancak zaman içinde görsel karesi ve linkleri kırılmış. Tekrar toparlayarak paylaşmak istedim. Sanırım yavaş yavaş artık gerçeklere derinlemesine giriş yapılmasının zamanı geliyor. Elbette bu merakı olanlar için geçerli. Beyaz benek ve mantar hastalığı en sık karşılaşılan hastalıklardandır. Bazı akvaryum ilaçları var ki bu ilaçlar tamamen doğal yollardan elde ediliyor ve şişe fiyatları oldukça pahalı. Üstelik bu ilaçlar ne yazı ki ülkemizde yok. Bülent kardeşim bana yurt dışından getirmiş sağ olsun. Gerçekten harika bir ilaç ve cyano gibi farklı alanlarda da etkili olduğu söylenmekte. Elbette ilaç kaliteli ama bazen yanından geçtiğiniz bir yeşillik bu bitkiler olabilir. :)

Başlık yerel Platformlarda bir ilk olmakla birlikte açıkalanacak öneri ve tedavi yöntemleri tam bilimsel olarak kanıtlanmış durumda olacaktır. Hastalık tedavisi yanında hastalıkları uzak tutmanın yolunu bulmak ilk hedef olacak çünkü hastalığa tam veya en yakın tanı koyulmadan ilaç kullanmak sayısal loto oynamakla eş değerdir.

Birçok hastalık gibi beyaz benek ve mantar hastalığı hobicinin yanlışları veya hatalı akvaryum koşullarıyla ortaya çıkar. Bu koşullarla ortaya çıkan hastalıkların sadece sonuçları ile değil, gerçek nedenleri ile de mücadele etmek için ilaç kullanımı gerekir.

İlk olarak başlayacağımız ilaç Pimenta bitkisi.

Bu nedenledir ki Amerikan firması bu bitkinin yağından balık ilacı üretmiş ve piyasaya sürmüştür. :)

Tadavi ve kullanım şekline gireceğiz arkadaşlar yorumlarla birlikte.

Sıradakiler ise; Melaleuca alternifolia bitkisi, Usnea Lıchen bitkisi var. Ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Beyaz Benek ve Mantar Hastalığında Kullanılan Pimafix ve Melafix İçeriği

Temel abi ilaç doğal olması nedeniyle sanırım mercanlarada zararı yoktur ? Bir çok ilaç mercanlara zarar veriyor biliyorsun.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Zararı yok Fatih, orjinal ilacında yok zaten.

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

abi Elin gavuru neler üretiyor biz yatıyoz vay anasına be yazik:

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Temel abinin daha önceki bir konuda yazmış olduğu bir bilgiye dayanarak bu ilacı bir ay kadar önce bir miktar temin edebilmiştim. Edindiğim bilgilere göre bir miktar kullandım, ilk 4-5 saat bir şey yok ama ondan sonra ps çıldırıyor resmen. Beyaz benek sorununu ilk dozaj uygulamasından sonra gidermiştim. Diyeceğim şudur ki, ilaç doğru kullanıldığında sorunu gidermeye vakıf, mercanlara herhangi bir etkisini görmedim. Kokusu da güzel ayrıca ama ele bulaşınca pek çıkmıyor..

Benim tedavi şeklimde ilk kullanımdan sonra tedaviyi yarıda bıraktım. Düzeldiği görülüp de yarıda bırakılan tedavi sonrası beyaz benek hastalığı nüksetti. Ben sorunumu uzun zamana yayarak, su değişim, antibiyotik kullanımı, ilaç kullanımı, ps ayarı, kaya değişimi, bazı katkıların eklenmesi, değişik yemler ve ev yapımı karışımlar gibi her an yapmaya cesaret edilemeyecek şeyleri de katarak ve ölçümlenemeyecek yollardan ilerleyerek bir şekilde giderdim. Şimdi olsa bu deneme yanılma yöntemleriyle çözdüğüm sorunu basite indirgenmiş haliyle çözebileceğimi düşünüyorum. Fakat beyaz benek sorununna müdahale aşamasında bu ilacın kullanımının tecrübeli biri tarafından bir sonraki akvaristlere aktarılması büyük önem arz etmektedir. Benimki doğru bir yol değildir. Kimin tecrübeli olduğu, doğru yolu kimin göstereceği bellidir :)

Sayfayı Paylaş