1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde KaderiniSev tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    Selamun aleyküm arkadaslar. Ben moli lepistes vatoz çöpcü melek besliyorum ve yüzgec kısmında beyaz benekler gördüm. Molinin birini çıkardım çeşmenin altında yıkadım. :D Tamamen gitti derken bir daha oluşmuş. Bunu nasıl tedavi edebilirim, yardımcı olabilir misiniz?

2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Murat Bey konu ile ilgili bilgileri Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı kısmında bulabilirsiniz.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Uygulama biraz ilginç olmuş çünkü o tarz bir yıkama tedavi değil balığını özellikle benek yapmak isteyenler genelde yapar. :D Akvaryum genel şartları, filtrasyon ve bakımı hakkında bilgi aktarman iyi olur.

murat parin ve Kadir16 bunu beğendi.
  4. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    1 tane hava motoru var, suyunu haftada 1 5 litre 2 3 gün dinlenmiş musluk suyu ile değiştiriyorum. Araştırdıgıma göre 1 2 gün ışıksız kalmaları lazımmış, gece ışığı fakat anubias çürümez mi o zaman?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hava motoru derken hava taşı ile oksijen sağlayan bir motor mu yoksa iç filtre var mı, yani filtrasyon olarak ne kullanılıyor. Işıklar zaten gece yanmaz akvaryumda, en güzeli doğala yakın bir süreç işletmektir. Anubias bitkisine 2,3 gün ışıksız kalmak zarar vermez. Su değişimi 1,5 litre yapılıyor ama akvaryum toplamda kaç litre yani ölçüleri nedir?

KaderiniSev bunu beğendi.
  6. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    Motor var sadece kücük oada ama akvaruyumu idare ettiriyor. Şelaleli motor boyutunu ve hacmini hesapladım 40 litre akvaryumUn içindeki su.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence güzel bir damacana içme suyu söyle balıklara ve 19 litre damacana su ile değişim yap, ışıklar 3 gün kapalı kalsın, ısı 29 dereceye ayarlı olsun. Düzelince ısıyı anubias bitkinin için ideal olan 27 derece civarına ısıyı düşürürsün. Benek dediğin oluşumları görmek gerek ama fotoğraf yok, o yüzden bu sorun için yazılabilecekler bu kadar.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  8. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    İşte bu hastalığın aynısı. Işık ve ısı nasıl olmalı ve ne derecelerde ne kadar sürede olmalıdır?

Ekli Dosyalar:

9. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Murat Bey kardeşim, Temel Bey cevabı zaten vermiş.

murat parin bunu beğendi.
  10. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    Hüseyin abi anlamadığım su kaç saat 29 da duracak yada 3 gün boyunca mı 29 da duracak?

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gözlemlemek lazım balığın cinsine durumuna göre değişir hastalık geçerse dereceyi normale getir...

12. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Evet üç gün boyunca ışıklar kapalı kalacak bu süre zarfında da sıcaklık 29 derece olacak. İlave olarak bu arada akvaryuma hava taşı ile oksijen takviyesi yapmanızı tavsiye ederim. Bu sürenin sonunda %30-50 arası dip çekimi ile su değişimi yapınız. Üç gün sonunda aynı işlemi bir kez daha tekrarlamanızda fayda var.

13. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    Işıkları kapattım suya kaya tuzu ilava ettim ilaç kullanmıyorum kaya tuzu kullanıyorum akvayumdan yarım litre su aldım 3 cay kasıyı kaya tuzunu içinde erittikten sonra akvaryuma geri döktüm su suam 25de 28 30 aralıgına ayarladım akvaryumu ceketimle kapattım geceleri kaldırıyorum bugun 1. gün insallah düzelir tahminen ne kdar sürede kurtuluyo balıklar bu hastalıktan.

14. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Akvaryumun sıcaklığını kontrol et 30 civarı olsun zarar etmez, üç gün boyunca duracak. Akvaryumda bitki varsa tuz bitkiler için zararlıdır. Hava taşından çıkan kabarcıklar ceketine zarar vermiyor mu?

15. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    Hava tası yok bende şelaleli motor var sadece onu kullanıyorum odayı sık sık havalandırıyorum sadece 1 kök anubias var onun dısında bitki yok su suan 23 derece ama bildiğiniz ılık su 30 derecede daha daha ılık olmazmı.

Sayfayı Paylaş