1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Kurtçuklar( Planaria)

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde cirol tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Bir çok akvaryumda görülen bu kurtçuklar organik atıkların artması dolayısıyla ortaya çıkarlar.Bunun en büyük sebepleri düzensiz dip çekimi,fazla yemleme ve dipte kalan yem atıklar canlıların oluşumuna neden olur. Etçil beslenen canlılardır.Balıklara herhangi bir zarar verme durumu yoktur.Yavru balıklar için iyi bir canlı yemdir.Fakat bu duruma müdehale etmediğiz takdirde su değerli hızla düşeceği gibi balıklarımızıda olumsuz yönde eklileyecektir.Bu canlılardan kurtulmak için herhangi bir kimyasal kullanmak yerine su değişimlerini aksatmayıp detaylı dip çekimi yapmak yeterli olacaktır.Birde aşırı yemlemeden kaçınıp balıklarımızın biterebileceği şekilde yem vermeliyiz.

Sağlıklı balıklar....

2. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Ben de buna benzer canlıları arada sırada karides akvaryumunda taşların arasında görüyorum. Aynısı olduğunu söyleyemem, çünkü hatırlamıyorum. Ama bunun gibi kurtçukları arada sırada görüyorum. Demek ki dip çekimleri aksattığımızda ya da kumların arasından dip çekim yapmadığımızda dipte tortu oluşumu artıyor ve bu canlılar meydana geliyor.

Tşk. İsmail.

Sayfayı Paylaş