1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Prenseslerde Sıkıntı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde championufuk tarafından 11 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Canlı Türleri Sayısı :12
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:11 January 2010
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: x
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Akvaryumu ilk kurduğum zamanda almış olduğum 3 sarı prensesin dişi olanı kusturma sırasındaki acemiliğimden dolayı ölmüştü, eşine az sonra geleceği.
    Asıl problem 3. BP de idi. İlk aldığım zaman boyu ne kadarsa halen aynı boyda. Kuyruğunda yırtılmalar ve karnında çökme oluştu. Bugün diğer erkek bp karnında çökme ve kuyruğunda kopukluklar farkettim.
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Dün 30 Lt dip çekimi
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 80x40x50
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Dış filtre,hava motoru,ısıtıcı

Fotoğraflar
    x

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Küçük olan bp başka bir akvaryuma devrettim. Sanıyorum ilaç tavsiyeleriniz olacak, Diğer bp yi de almam gerekiyormu?
    Teşekkürler
    Selamlar

Bu yazı championufuk tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Beyaz Prenseslerde Sıkıntı

Öncelikle geçmiş olsun Ufuk.

Karın çökmesi iç parzitten kaynaklanıyor.Ve üzülerek söylüyorum bugüne kadar olan tecrübelerimde eğer karın çöküklüğü aşırı ilerlemiş ise kurtulan,düzelen balık görmedim.Belki güzel bir bakımla biraz daha yaşıyorlar ama karnı hiçbir şekilde eskisi gibi düzelmiyor.Ama hastalık daha yolun başındaysa kurtulma şansları var tabi.Sera baktapur yada flagly kullanarak tedavi edebilirsin.Bu tedavinin yanında sindirimi kolaylaştırmak için bitkisel ağırlıklı besleme yapmalısın.Spurilina içerikli yemleri kullanabilir,bunun yanında haşlanmış ıspanak,bezelye ile de besleyebilirsin.Ayrıca yeme sarmısak suyu emdirerek verirsen bağışıklık sistemlerini güçlendirmelerinde yardımcı olmuş olursun. Boyu küçük kalan balığın sanırım yanık kalmış.Eğer hiç büyüme göstermemiş ise büyük ihtimalle yanık. Ve yanık kalan balıklar için yapacak bir şey yok.Hayatına cüce olarak devam edecek.

3. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Ufuk bey,muhtemelen sorunun kaynağı iç parazit.Keşke ilk gördüğünüz zaman müdahale etseydiniz en azından diğer balıklarınıza bulaşmazdı.Balığınız yem yiyorsa eğer yemi sarmısak suyuna bandırp yedirebilirseniz.Tabi karantina akvaryumunuz varsa balığınızı orada tedavi etmeniz daha doğru olacaktır.Birde fotoğraf ekleyebilirseniz daha iyi yardımcı olmaya çalışırız.

4. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Büyük olan balık ters yüzmeye başlamış hatta durduğu yerde kalıyor. Balığı dürtükleyince 1-2 tur atıp sonradan tekrar hreketleniyor.
    Balıkları ayrı bir akvaryuma aldım ama aklıma takılan başka bir konu var. Ana akvaryumdaki balıklara bir işlem yapmam gerekirmi herhangi ilaç vs kullanmam gerekirmi?

Sn Reis ve Metin SUVAR
    Yardımarınız için teşekkürler.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tedbir olarak %30 su değişimi yapıp yarım yemek kaşığı iyotsuz kaya tuzu ekleyin.Gerçi dün %30 değişim yapmışsınız ama tekrar yapın.Temiz su iyidir. Ayrıca dış filtrenizide boşaltıp güzelce dezenfekte edip kurarsanız iyi olur.Ters yüzmeye başlayan balık gidici gibi görünüyor.onun için artık yapacak pek birşey yok.İnşallah geride kalanlara birşey olmaz.

6. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Merhabalar,
    Büyük Beyaz'ı kaybettik Küçük Beyaz halen yaşamaya devam ediyor.
    Bu arada ana akvaryum için su %30 su değişimi, tuz işlemi ve filtre temizliği yapıldı şu an için bir problem gözükmüyor.
    Yardımlarınız için teşekkürler.

Selamlar.

7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Başınız sağolsun Ufuk bey; umarım diğer bağlık yaşam mücadelesini kazanır ve bir nebze olsun yüzünüzü güldürür.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş