1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz renkli erkek balon molim, kendi rengindeki dişinin peşinden ayrılmıyor.

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde figenc tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. figenc

figenc

Akavaryumcudan 2 beyaz, 2 sarı renkli dört dişi ile 1 beyaz erkek balon moli aldım. Aldığım günün gecesi dipte iki yavru görünce elimdeki tek yavruluğa dört dişiyi koyup yattım ki sabah yavruluğun devrildiğini, yarısı yuvalıkta yarısı ortalıkta bir sürü renklerini seçemediğim yavru olduğunu görüp büyükleri başka akvaryuma aldım. Aynı gün de sarı dişi moli öldü. Yorum yapmadım belki gelişinden hastaydı falan. Ertesi gün gidip siyah bir dişi aldım, eve gelip torbayı açtığımda içinde pek çok yavru olduğunu görüp sevindim tabi. Siyah yavruları yavru tankına koydum, anayı diğer büyüklerin yanına. Ertesi gün siyah dişi ölünce ilgili forumları okudum; yuvalıkta dişinin strese girdiği, erken doğum yaptığı ya da ölü doğum yaptığını okuyunca bir gün önce ölen sarı dişinin doğum yaptığını düşündüm (15 günlük olan yavrular da şimdilerde sarı oldu)

Geriye iki beyaz, bir sarı dişi kaldı. Daha iri olan beyaz renkli dişi, yemleme sırasında akvaryumdaki tüm diğer balıkları yanından kovuyor bütün yemleri kıtlık varmış gibi kendi yemeye çalışıyordu. İri beyaz moliyi arkadaşıma verdim ortalık sakinleşti.

Ancak son bir kaç gündür sarı dişi molinin köşelerde oluşu dikatimi çekti. oturup gözlemledim: Beyaz erkek, beyaz dişinin dibinden ayrılmıyor, sarının yüzüne baktığı bile yok. Beyaz dişi de ayrıca sarı renkteki hemcinsini gördükçe kovalıyor. Canlı doğuranlarda eş seçmenin olmadığını düşünüyordum. tekrar forumlara baktım ki;

sabit konuda; http://www.akvaryumportali.com/forum/moli-poecilia-shenops-t1699.0.html ; aynı renktekilerin sürü güdüsü olduğunu duydum.

Bu durumda:
    Sarı renkli dişi için sarı renkli erkek mi almalıyım? Bu durumda erkekler kavga etmez mi?
    Sarı renkli dişiyi geri verip beyaz dişiyle mi değiştirmeliyim?

Ayrıca şu acı su/delta suyu/tatlı su tartışması hangi boyutta sonuçlandı merak ettim. Akvaryumum karma olduğu için ben deniz tuzu (doğru yazdım umarım olta:) kullanmıyorum.

Bu arada hepinize mutlu bayramlar olsun can:gif

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sarışının adı derler ama sizinkinin adıda işe yaramamış anlaşılan. :)

Figen hanım,molilerde eş seçme yok bildiğim kadarıyla. .8. Yani durum eş seçmeden eşleşmeden kaynaklanmıyor.Birşekilde sarı balığınızın dışlandığını düşünüyorum. Bir müddet balığınızı takip edin,eğer sarı balığı sürekli kovalıyorlarsa ayırın akvaryumdan.

3. figenc

figenc

Sarı değil turuncu demem gerekirdi günahını almayalım. Ve sabit konudaki başlığı okuduysanız sürüde renk seçiyorlarmış bence akıllıca, balık anlamında söyledim tabi yanlış olmasın olta: Beyaz kızım da afet doğrusu erkek balığa hak veriyorum yani balıklar arasında.
    Yarın turuncu erkek bakayım bari ayıracak akvaryumum yok

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Deniz tuzu mu yoksa kaya kaya tuzu mu tartışmasını ilk platformlarda başlatan kişi olarak mantığın deverede olmasını savunarak deniz tuzu diyorum elbette Figen Hanım. Delta demek eğer deniz suyu ile tatlı suyun birleştiği nokta demek ise konu aslında artık deniz tuzunun olması gerektiği konusunda noktalanmalıdır. Bunu destekleyen bir diğer unsur ise benim mevcut tuzlu su akvaryumuma moli eklesem yaşayacak olması ve yem mücadelesi bile verecek olmasıdır. Kaldı ki tuz yoğunluğu benim akvaryumda 1000/22 oysa tatlı su akvaryumlarına deniz tuzu daha az ekleneceğinden dolayı yoğunluk 1000/ 5-10 cıvarı olur veya olmaz. Tabi bu onları deniz akvaryumlarında beslemek anlamına gelmemeli. Eklenen tuzun ne olacağını bilmek anlamında ele alınmalıdır.

Son olarak bu konuyu ortaya çıkarmam da beni haklı çıkaran yegane gelişme ise ağağıdadır.

http://www.akvaryumportali.com/forum/deniz-akvaryumu-ilk-mahsuller-t5651.0.html

Saygılar...

5. figenc

figenc

İlginç gerçekten. Yavruların az tuzlu suya doğumunu anlarım ama.. Ancak tamamen tatlı suda da sorunsuz yetiştiren bir üyeniz varmış.

Başka bir yazıda; erkeksiz bi kaç batım yavru yaptıklarını da okumuştum (Dişi hamileyken hormon salgılıyor ve erkek balıkta çiftleşme isteği uyandırıyormuş).

Yavru tankım acemiliğimin başlarında beklenmedik şekilde oluşturulduğu için son tahlilde sarılardan 13, siyahtan bir yavrum kaldı. Annelerinin doğum sonrası ölümlerinin, hamileyken taşınma stresi diye değerlendiriyorum. Ayrıca vitaminli yemle desteklemeliydim

Yavru tankıma Akedeniz'den su alsam da belli oranda eklesem olur mu, sonra da Ps lazım demeyin.

Ama şimdilik sorunum sürüde renk seçimi?

Karma akvaryumda pek çok türün sorunuyla üstelik ortak paydaya getirmeye uğraşmak yerine tek türe yönelip uzmanlaşmak iki taraf açısından daha doyumlu ve doğru olmalı diye düşünmeye başladım.

Forumunuz içerik yönünden çok zengin. Günlük yazıları bile okumaya yetişemiyorum :cicek:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akdeniz'den doğal deniz suyu benim için uygun. :F Ben zaten akvaryumumda doğal su kullanıyorum. Üstelik nerde Akdeniz canım Marmara ile idare ediyoruz. Tek tür moli olacaksa bir miktar eklenmesi bana çok normal geldi açıkcası. Canlı doğuran türleri konusunda ve renkleri konusunda yazabilecek pek bir şeyim yok ancak Akdeniz suyunu destekliyorum. burda:gif

7. figenc

figenc

Bahsi geçen erkek molimi az önce su üstünde buldum. Resimleri biraz sonra "HASTALIKLAR" başlığında ekleyeceğim. Moralim çok bozuk. Dere balıklarını alır beslerim taş gibi hayvan onlar.

8. *KONT*

*KONT*

Figen abla bence sp veya yunus besle :)

Şuanda her ne kadar beslemesemde onların diğer balıklara nazaran çok daha dayanıklı olduğunu biliyorum.

Daha önce beslemiştim. :)
    Beyaz Zebra,Sarı Prenses(yavru),yunus 4-6 cm

Gerçekten ama gerçekten çok çok dayanıklı balıklar.

İnanır mısınız yukarıdaki cikletlerin 25 güne kadar aç kalabildiklerini biliyorum.(DUYDUM,SAKIN DENEMEYİN)

Hem balıklar kendileri ürüyor, kendileri yavrularına bakıyor,kendi ölüyor(hastalığa yakalanmadan) burda:gif

100 LT den fazla olan bir akvaryumun varsa 1 e 2 d oranında beslemeni tavsiye ederim ;)

Ama 1e 2d az olur ama litreye göre her 30-35 LT ye bir balık düşmeli(en az) :)

O da sıkı bir bakım ister.

Bakımı da hiç zor değildir.Taş gibi balıklar vallahi. :D

Hem yapay bitki falan eklersin görsel olarak güzel olur. toka:gif

Bir de üste ışıklandırma yaptınmıııı??? Ohhhh. :hasta:

:hasta: Çayını demle,ışıkları söndür afiyetle izle :)

Kendinize iyi davranın :D (FİGEN abla sen değil genel olarak,yorumumda sana siz diye bahsettim,yanlış anlaşılır bu yazıyı okuyanlara karşı yanlış anlaşılmasın diye açıklama gereği hissettim.

saygılar:gif SAYGILAR saygılar:gif

9. figenc

figenc

Bu forumda geniş bi aile gibiyiz sen rahat ol burda:gif
    ve
    imzamdaki 65 santimlik akvaryumu karideslerden boşalttıktan sonra cichlet araştırmasına girmiştim. Akvaryumcum bu hacimde hiçbir cichlet besleyemeceğimi söyleyince de vazgeçmiştim.

Beyaz zebralar tavşan gibi ürüyorlarmış ama bedava versen kimse almıyormuş. Ama çiftini bana 60 liraya satmasını biliyordu adam.
    Yunusları kusturmaktan bahsediyorlar, kuluçka makinası falan varmış, öyle sıkıntılara da gelemem.

Bu son balık veremi olayından sonra da karma akvaryum gözümden düştü.

Moralim düzelsin araştırmaya başlayacağım sözlerin aklımda teşekkürler burda:gif

Son olarak hortumdan ağzınla hava çekip akvaryumun suyunu alma aman diyim.

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Figen hanım riskler her zaman var ama bunlar gözünüzü korkutmasın.. Arkadaşlarımı tenzi ederek söylüyorum ki 1000'de 1 ihtimaller bunlar balık veremleri şunlar bunlar.. Önlem olarak ve bilinmesi gerekli olduğundan bu hastalıklardan bahsediliyor.. Bir sürü forum var binlerce üye var ben hiç rastlamadım balıktan verem oldum diye.. Mantar vari şeyler olabilir ama kendi hijyenimizde dikkat ettik mi o kadar büyük bir tehlike yok yani.. Bu kadar çok hastalık yayan bir hobi olsaydı bu emin olun bu kadar uzun süre ilerleyemezdi. burda:gif Arkadaşlarımın dedikleri doğrudur , yanlış demiyorum ama sizi bu kadar korkutup soğutmasın.. Karma akvaryumda olacak diye bir kural yok.. Tek tür beslersiniz ondada olur , başka bir balık türüne geçersiniz ondada olabilir.. Yani karma akvaryumluk bir durum değil bu.. Ben akvaryumlarımın iç dizaynını 30 defa değiştiririm , görüntüden çabuk sıkıldığımdan başka şeyler denemek istediğimden yada yapmak istediğimi başka akvaryumlarda gördüğümden dolayı , buna ek olarak balık sayımda hiçte azımsanacak sayıda değil ama elimi akvaryumdan çıkardıktan sonra eğer bir daha sokmayacaksam çok sağlam temizlerim.. Ne yapsanız etsenizde eller mutlaka akvaryuma girecek.. Çok istisnai durumlar olmadıkça büyük şanssızlık olmadıkça akvaryumdan hastalık kapıcaz diye bir olay yok.. Türkiye'de yaşıyoruz akvaryumdan korkmayın o kadar. :) Uyarılar kulağımızda olsun tabi ki..

Saygılar

11. figenc

figenc

"Bilgi lanetlenmektir" der büyük oğlum o da benim gibi araştırmacı ruhlu

Karmanın şöyle sakıncalarını gözlemledim naçizane:

- Yem çeşit sorunu var; otobur, etçil, hepçil, kime ne vereceğimi şaşırıyorum. Oboburlara protein verilmemeli diye dip notlar var kafam allak bullak oluyor bazen :bilmem:
    - Yem yemede yavaş hızlı olanlar var; kim yedi yiyemedi oturup çocuk gibi gözlemliyorum
    - Akıntı seveni sevmeyeni var; kimi gece akıntıya yönünü dönüyor yoruluyor diyorum, şelale alıp kıssam bu sefer faydası azalacak
    - Acı su balıklarının ihitiyacı giderilemiyor
    - Türe özgü hastalıklar varmış; neon tetra'da, moli'de.. kimin neyine dikkat edeyim
    - Yeni tür eklemekten vazgeçtim; bazı bilgisiz akvarcumlarının adını bile bilmedikleri ama "barışçıldır" dediği balığı ertesi gün sabah ters bakışları altında geri verdiğim çok oldu.
    - Taban malzemesi seçeni var; elma salyangozum deniz kumundan nefret ediyor örneğin, onu yavru akvaryumuna aldım

Anlayacağınız her sabah tür başına iştima almak yorucu

Karides akvaryumundan memnunum, artık gül gibi geçinip gidiyoruz beni üzmüyorlar aklımda da onlarda kalmıyor

Tecrübesizliğimin dezavantajını yaşadığım şu iki ayda, en azından tek türün sorunlarıyla beyin fırtınası yapmak "daha az enerji ve zaman" gerektirir diye düşünüyorum.

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

O sebepten birbiri ile uyumlu türleri beslemeye özen gösterin diye yazılır heryerde.. Doğal ortamlarında çoğu birbirini görmeyen hayvanları aynı yere koyuyoruz.. Isı farklılığından tutun , yem çeşitliliği , su sertliği vs vs.. Ama ortalama dereceler tutturulduğunda çeşitli balıklar bir arada bakılabiliyor bakılmaz diye bir şart yok.. Her balığın ısı ve su değerlerini belirli ölçülere kadar tolare etme durumları var zaten.. Bizlerde istiyoruz akvaryumlarımızda istediğimiz balıkları bir arada besleyelim ama gereksinimlerini iyi bilmezsek onları kaybetmeye başlarız. İş akvaryumculara kalırsa ki işini gerçekten iyi yapanları tenzi ederek söylüyorum halimiz içler acısı olurdu.Lisedeyken ilk kurduğum akvaryumumda ki balıklar japon , melek , pangasus , lepistes , kılıçkuyruk , moli , neon ve betta'dan oluşan bir tanktı.. Birbirlerine resmi bir savaş deklarasyonları olmadıkları için akvaryumculara göre bunlar birbiri ile sorunsuz yaşayan balıklardı.Nitekim betta japonun gözünü yedi , kılıç pullarını yedi , melek balığım kılıç , moli ve lepistes yavrularımı yedi , gitti kılıç meleği çarpmaya başladı , bütün bu olan bitenden huzursuz olan pangasus kendini bir oraya bir buraya vurdu , neonlar betta'nın güzelim kuyruklarını yedi bitirdi.. Daha fazla dayanamayan pangasus akvaryumdan atladı , kılıç ben daha uzağa atlarım dedi ve dediğini yaptı , betta mantar oldu öldü , japon çıplak ve gözü olmadan idare edemedi her nedense ! melek aldığı yaralardan öldü bunları neon moli takip etti geriye 2-3 tane param parça kuyruklu lepistes kalmıştı.. Akvaryumcuma göre bunlar birbirleri ile iyi geçinen balıklardı ve 40 lt akvaryumda rahat yaşarlardı. Bilmem anlatabildim mi saygılar:gif

13. figenc

figenc

:F Okurken gözümden yaş geldi moralimi düzelttiniz, güldüm diye kusa bakmayın ama eminim o günler üzücü geçmiştir sizin için.

Yok ben tek türde ısrarlıyım. Halime bakar mısınız bayramın gece ve gündüzü neyi tartışıyoruz! Arife günü millet bayram alışverişindeyken ben elyaf arıyordum Koca Antalya'da bulamadım. Tatile gelen oğlumu bile işe bulaştırdım başka bi şey konuşamıyoruz kaç gündür.

Çok zevkli ama hastalık derecesinde bi hobi bu.
    Hepinize teşekkürler ve iyi bayramlar.

Saygılar..

Not: Bayram sonrası tek türü tartışırız. Biri beni kovsun bu siteden

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Dahada uzatırdım hikayemide hadi dedim baymasın :) İşi araştırıp öğrendikçe aha:gif oldum yani :) Bu hobi tam bir hastalık daha durun daha sizde "bu akvaryum bu kadar küçük müydü" hastalığı baş göstericek :) Daha yeni başladık , 150 lt akvaryum alıcaksınız 1 ay sonra ya buda ufak diyceksiniz. :) Bu hobinin insanlara bulaştırdığı en büyük hastalıklardan biri göz bozukluğu , hep akvaryum ufak görünüyor gözünüze ikinciside doyumsuzluk :) Gözler evde acaba şurayada bir akvaryum daha sığdırabilirmiyim diye dört dönüyor. kıvır:gif Birde dıy yapımlara sardınız mı , pazarda orda burda gözünüze çarpan herşeyle birşeyler yapmak isteyeceksiniz , sonrada dön:gif Anlatabildim dimi bay bay:gif

15. figenc

figenc

Beni uyarmakta çooooook geç kaldınız. Her bir cümlenizi şu iki ayda uyguladım ve uygulamaktayım. Göz doktoruna gittiğimde, "Gecikmiş bir gözlük", diye beni azarlamıştı resmen dr. Harçlığımı da bu hobi yüzünden harcadığımdan aybaşına kaldı artık gözlük camım, inanın şaka yapmıyorum. Bursa'da bi forum üyesinden sipariş ettiiğim 10 adet bricardi cichletleri de küçük oğlumun; "Anne ciddi olamazsın, evde akvaryum koymaya yer kalmadı" uyarısıyla son dakkada iptal etmiştim ki aklım hala onda (tek türe dönmek için bahanem de var hem ama aramızda kalsın şişt) Arife günü spotçularda; bir elimde 1 metrelik boru, öbür elimde naylon bulaşık telleri, plastik kapların birini alıp birini bırakırken şaşkın bakan büyük oğluma bir yandan da kafamdaki Dıy filitreyi anlatıyordum

Baymak ne demek bizi bizden başkası anlamaz Volkan bey

Ben iyi yolda değilim arkadaşlar bilginize :D

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

İnanıyorum size Figen hanım ve çokta iyi anlıyorum merak etmeyin. :) Biz yoldan çooooktan çıktık Figen hanım tutana aşkolsun , hiçbirimiz iyi yolda değiliz :D :D

Sayfayı Paylaş