1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Zebralarım'a ne Oldu??

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde balıksever tarafından 10 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. balıksever

  balıksever

  Mesajlar:
  8
  Balığın tür ve adı: Beyaz Zebra

  Hastalık olduğu düşünülen kanı ve belirtiler: Üzerindeki yaraya benzeyen koyu renk lekeler...

  Akvaryumun hacmi:70lt

  Akvaryumdaki balık sayısı ve türleri : 5 sarı p.,1 beyaz prenses,1Kadaongo,2 Tane Beyaz Zebra

  Beslenme şekli ve düzeni: Günde bir kere sabahları aynı saatte , Hayvansal yemle

  Akvaryumun tahmini kuruluş süresi: 02.02.2009

  Akvaryumda kullanılan ekipman:Isıtıcı,Hava filtresi

  Akvaryuma en son balık ekleme tarihi: 15 gün önce

  Fotoğraf:[​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Ek BiLgi: Bundan öncede İceman îm 3 gün önce öldü.Beyaz Zebralarımında Daha çok agız kısmında koyu renk lekeler var.
  1 hafta öncede beyaz prensesim hastalandı onu ayrı bi fanusa aldım. Hala ölmedi yan yatıor. Yemde yiyior... Beyaz prenses hastalanınca akvaryumcu bize bayteriyel hastalıklar için yeşil bir mürekkep gibi ilaç verdi ve uyguladım ancak işe yaramadı gibi gözüküyor ..
  buda hastalanan beyaz. prensesim
  [​IMG]


  Benim bu saatten sonra ne yapmam lazım ..Lütfen yardım edin
   
 2. balıksever

  balıksever

  Mesajlar:
  8
  Bilgisini sunan yokmu huh: şaş: Ne yapmam gerek ??
   
 3. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Merhabalar,

  Akvaryumlarımızda kapasitesinden çok balık beslenmesi ve beslediğimiz balıkların yaşam şartlarını bilmeden farklı farklı şartlar isteyen balıkları bir arada beslemek hastalıklara davtiye çıkarmaktadır. Su değişimlerin sıklığı, yapılan su değişimlerinin nasıl su ile yapıldığı çok önemlidir.

  Beslediğiniz balıklar farklı şartlar isterler. Balıklarınız yavru değilse bu akvaryumda hastalık vb olumsuz sonuçların görülmesi çok doğaldır. Çünkü bu hacim onlar için yeterli değildir.

  Su değişim sıklığınız nedir? Şuan ki su durumu nedir?


  Fotoğraflardan bir şey söylemek çok zor gibi.
  Anlattıklarınızı dikkate alarak, kara leke hastalığı ihtimali üzerinde duruyorum. Balık üzerinde siyah noktalar şeklinde görülüyormuş.Bu hastalığa neden olan parazitler salyangozları gelişmek için kullanıyormuş. Akvaryumunuzda salyangoz var mı acaba?
  Daha net fotoğraflar olursa sağlıklı yorumlar yapılabilir.
   
 4. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Kullanılan ekipmanlarda filtre göremedim, hava filtresi dediğiniz sanırım hava motoru, akvaryumunuzda filtrasyon yoksa balığınızın ölmesi gayet normaldir ayrıca ne sıklıkla su değişimi yaparsınız?
   
 5. captainclaw

  captainclaw

  Mesajlar:
  125
  İsim:
  Hasan Saraç
  merhaba arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. su değişiminin sıklı ne olmalıdır?
   
 6. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Hasan bey aslında bu görecelidir, her akvaryumda farklıdır akvaryumunuzun boyutlarından, balık türlerinizden ve sayısından, kullandığınız ekipmandan bahsederseniz yardımcı olabiliriz.
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Geçmiş Olsun Esra Hanım,

  Tipik bir tedavi uygulaması yerine şartları daha derin ortaya koyan bir mesaj yazmak istiyorum. Öncelikle hastalık tanı şablonuna harfiyen uymanızdan doları size çok teşekkür ederim.

  Akvaryumunuzun 70 litre olduğunu görüyoruz. İçindeki balık sayısı ve türü öncelikle ebatlarla ve hacimle uyuşmuyor. Buna ilave olarak ekipman olarak kullandıklarınız içindekilerde filtre sisteminiz görünmüyor. Sadece ısıtı ve hava motoru ile son derece hareketli, yem almada iştahlı balıkları sağlıklı besleyebilmeniz çok zor. Önemli olan akvaryumlarda balık sayısı ve türü değildir. Amaç akvaryum hobisinden zevk almak ve bize keyif verecek bir akvaryuma sahip olmak istiyorsak, elimizdeki akvaryumu doğaya en yakın şekilde kurmak ve mevcut şartlarda mutlu olacak balık türlerini besllemeliyiz ki, biz de hobiden zevk alabilelim. Metilen mavisi gibi ilaçlardan yardım ummak ve akvaryumu düzene sokacağını düşünmek malesef doğru değildir. Bu tarz ilaçlar küçük hacimli akvaryumlarda durumu zora sokmaktan başka işe yaramaz. Devasa boyutlardaki bir akvaryum içinde mutsuz ve sadece kuyruk sallayan sağlıksız balıklardansa, küçük ama güzel bir biyotop akvaryumu her zaman tercih ederim.

  Balık sayınızı azaltmanız ve tek tür üzerine yoğunlaşmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Akvaryumunuzun suyunu aralıklı su değişimler ile toparlamanız gerek. Mümkünse bunu damacana içme suyula yapmanızı, bakımı ve efektif filtrasyonu ile bayan hobicilere çok uygun olan bir şelale filtre edinmenizi öneriyorum.

  Tür olarak eğer tek tür beslemek ve yavrularını akvaryumdan ayırmadan anne ve babalarıyla birlikte güvenle yaşayabilecekleri Leptosoma türünü öneririm.

  http://www.resminburda.com/view.php?filename=ISi14465.jpg"][​IMG][/URL] http://www.resminburda.com/view.php?filename=Izw14319.jpg"][​IMG][/URL] http://www.resminburda.com/view.php?filename=zhB14352.jpg"][​IMG][/URL] http://www.resminburda.com/view.php?filename=5KV14599.jpg"][​IMG][/URL]

  Dişi sayısı 1 erkeğe 2-3 dişidir. Hacminize göre size bu aşamada iki erkek 4 dişi veya 1 erkek 3 dişi uygundur. Anubias gibi dayanıklı bir bitkiyi akvaryumunuza eklemenizle sizi mutlu edecek bir akvaryuma kavuşacağınızı düşünüyorum.

  Başarılar dilerim Esra Hanım...
   
 8. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Zebralar sürekli çömleğin içine giriyor başındada bir zebra bekliyorsa zebranız hamiledir.
   

Sayfayı Paylaş