1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyin mercanı soru?

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde bibucuklitre tarafından 24 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug
    Herkese selam,

Yeni aldığım beyin mercanını planktonla besledikten sonra şişti. Bugün fark ettim bu normal'mi şişme neden kaynaklı olabilir?

İlk aldıgımda böyleydi.

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Beyin mercanı soru?

Selamlar,

İlk alındığında böyleydi derken alındığında sinmiş olması zaten doğal. Akvaryuma adapte olduktan sonra açması da gayet doğal. Verdiğiniz planktonla ilgisi yok açmasının zira verdiğiniz planktonlardan da yediğini sanmıyorum.

Yeri de akvaryumda son derece kötü bir yer. Akvaryumdan genel bir kare yayınlarsanız ve genel akvaryum ekipmanları hakkında bilgi verirseniz iyi olur.

4. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug

Kumun üzerıne koymamı mı önerirsiniz? Şu an akvaryumda balık yok sadece mushoomlar ve beyın mercanı var. Dış fıltre yaptım protein toplayıcı olarakta slimskim nano 135-35 var. Planktonla beslerken fişlerini 15 dakıka kadar çekiyorum, enjektörle uzerine dogru enjekte ediyorum doğru mudur?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kumun üzeri daha uygun olur. Evet enjektörle plankton vermeye çalışmak akvaryuma plankton boca etmekten daha iyidir ama yine de yediğini sanmam. Avcı kolları açılıp sudan plankton avlayacak konumda olmayan mercana sabaha kadar enjekte edilse dahi sonunda olsa olsa sizin akvaryum gibi (Yanılmıyorsam) redox ve alkanitesi düşük ve sakal yosununa müsait bir akvaryum çıkar ortaya. En güzeli biraz alıştıktan sonra karides parçasını ağız içine bırakıp sindirmesini beklemektir.

Dış filtre için yorum yapamam ama genel görüntü yayınlarsanız Dış filtre ve genel durumu tartışırız.

6. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug

Henüz pek birsey yok 2 aylık bir akvaryum. 2 taneden fazlad a balık düşünmüyorum zaten tank 80 litre:)

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Arkadaki pleksi kutudan sump olduğunu anlıyorum, doğru mudur? Eğer sump varsa dış filtreye bence gerek yok. Beyin mercanınıda ön taraftaki bölgeye (kuma) indirirseniz güzel olur. Işığı çok fazla direkt alıyor

8. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug
    Bir de şu açı var

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Öncelikle hoşgeldiniz diyorum akvaryumda olan ekipman lar la ilgili olarak biraz bilgi verebilir misiniz

10. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug

Teşekkürler tank 80 litre, dış filtre Tetratec ex 600 seramık filtrenın ıcıne seachem de nitrat karıstırdım ustteki elyafın arasınada phosguard silicie control karıstırdım. Protein toplayıcı da hydor slimskim nano 135_35, akıntı motoru da hydor koralina nano. 2 aydır kendını donduruyo dıs fıltre temızlıgını haftada bır yapıyorum nekadar dogru bir setup kurmuşum?onerilerinizi soylerseniz sevinirim.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Öncelikle Burak arkadaşımızın yazdığı gibi arka tarafta pleksiden bir bölme var buna istinaden bizler sump var zannettik ama anlaşılan ps nin ta kendisi imiş.
    Deniz akvaryumlarında dış filitre kulanan ben hiç görmedim olmaz demiyorum ama ileride size sıkıntı yaratabilir. Keşke mercan yerine önce deneme amaçlı bir balık eklense daha iyi olur diye düşündüm.

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Protein skimmer çok hoşuma gitti. Görüntüyü hiç bozmamış. Performansı nasıl acaba? Yüzeyi biraz yağlı gördüm, fotoğraf açısı itibariyle çok iyi olmuş, acaba dış filtreye suyu yüzeyden verseniz daha mı iyi olur?

13. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug
    Aslında suyun testlerini sürekli yapıyorum.Bir aydır yaşayan bir tube vormum var kendiliğinden oluşan kayalara yapışıp gezen midyeler var.Bir kaç tane de Bristle worm gördüm, 2 tane ufak salyangoz,mushromlar da sorunsuz gibiler. Kalitenin uygun olduğuna karar verip mercan aldım ve yaşatmayı çok istiyorum:)Önce balık alsaydım daha farklı bir sonuç elde eder miydim?
    Uzun vadede dış filtrenin sorun çıkarabileceğini yeni yeni fark ediyorum. Sanırım en iyisi vakit kaybetmeden stum kurmak.İlk tuzlu su akvaryumu deneyimi oldukça zorluymuş:)ama çok eğlenceli.

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Ben sorunu anlayamadım:) Yani akvaryum güzel görünüyor, pek bir sorunu yok gibi. Diatom başladı mı hiç? Su değişimlerini ne sıklıkta yapıyorsunuz? Herhangi bir katkı girdiniz mi?

15. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug

Acemi olduğum için biraz endişeleniyorum sadece:)diatom iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi bilmiyorum suyun tuzluluk oranını ayarladıktan sonra tetra marine safe startla ve tetra aqua safele basladım bir ay sonra da anvanced iodide ekledim başka bi katkı eklemedim . Yalnız mercan kırklarının üzerinde hafif kahverengi yosunlaşma oluştu tehlikeli midir bilemiyorum giderilmesi gerekir mi dış filtrenin içine phosguard phosphate/silice control ve seachem de nitrat ekledim doğrumudur?:))

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Diatom bir bakteri türüdür, normal bir akvaryumda bulunması kötü bir şeydir; ama yeni kurulan akvaryumda geçirilmesi gereken bir evredir ve suyun canlandığına işarettir. Yani kumun üzerindeki kahverengilikler diatomdur, daha da çoğalacaktır ve kaybolacaktır. Şuan için bir katkı eklemenize gerek yok, aslında birazda boşa verilen paralar diyebiliriz. Dolapta yeterli yer varsa sizin içinde zor olmayacaksa bir sump yapabilirsiniz. Overflow olarak aratırsanız sitede yapılış şekillerini görebilirsiniz. Hatta ben mesajı yazarken video'su da düşmüş:) http://www.akvaryumportali.com/reef...atimi-gelistiriyorum-11107-13.html#post132759

17. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug

Çok teşekkür ederim en yakın zamanda bu işe girişiyorum saygılar..

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Gelişmelerden bizleri haberdar eder ve yaptıklarını görsel olarak bizlerle paylaşırsan daha kolay yardımcı olabiliriz.

19. bibucuklitre

bibucuklitre

Yer:
    istanbul
    İsim:
    altug

ben bu beyin mercanı arkadaşı..dediğiniz gibi kumun uzerine koydum..2 günün sonunda mercan sinmeye başladı ve küçüldü bende eski yerine yakın biyere tekrar yerleştirdim tekrardan keyifi yerine geldi bu duruma nediyosunuz?:)

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu duruma ne mi diyoruz? Senin Beyin mercanin kaya ucunda durmayi sevecek kadar zevksizse biz ne yapalim derim. :D Bir tane oyle bir yerde duran Beyin mercani gordun mu hic, senin mercan entelmis demek ki. :D

Sayfayı Paylaş