1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bi Açıklık Getirir misiniz??

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde furkanready tarafından 21 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. furkanready

furkanready

İsim:
    Korhan HAZIR
    balıkcım:arkadaşlar bu seferki sorum farklı olucak sizlere. Öncelikle tamamen çiklet akvaryumu nasıl olmalı sarı prensesler için ve balıklarım ölmeye başladı. Nedeni ne olabilir 70 litre akvaryum su sıcaklı 26' de sabit ve hergün düzenli olarak filtrelemesini yapıyor ayrıca hiç havasız kalmıyorlar. Fakat akvaryumla çok fazla şekilde oynuyorum ( kaya değiştirme veya kayaların yerini değiştirme ) yeni ve farklı şeyler deniyorum . Bana yardımcı olurmusunuz ?? teşekkürler..

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    70 litre sarı prensesler için uygun değil. Litre az olduğundan dolayı kavgalar çıktığında balık kaçamayabilir ve bu sonuç ölümcül olabilir. Bu birinci neden.

İkinci nedeni ise siz kendiniz söylemişsiniz zaten. Hergün elinizi akvaryuma soktuğunuzu ve kayalarla oynadığınızı söylemişsiniz. Akvaryuma her seferinizde elinizi sokmanız ve kayaların yerlerini değiştirmeniz balıklarda stres yapıcaktır. Güzel bir dekoru kafanızda oluşturun. Daha sonra bu dekoru uygulayın ve hep öyle kalsın.

Sarı prensesler için mağara tarzı şeyler yapmanız gerekmektedir. Fakat 2 tarafıda açık olmalı. Yoksa yine ölümler olabilir.

Dekor yaparken şu mağaralar tarzında yapmaya çalış sağa sola bir taş üstüne bir taş. Resimdeki gibi.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında sorunun kaynağını kendin yazmışsın. Çok fazla kumu ve kayaları ile oynuyorum demişsin. Biyolojik döngü aniden bu gibi durumlarda çökebilir ve ortaya amonyak, nitrit çıkarabilir. Yani sen bu müdahaleleri yaparken kader de ağlarını kırmızı çizginin sınırına kurmuş bekliyordu ve sabrının karşılığını almış.

Akvaryumunu yayınlarsan ve yeni bir düzenleme moduna gidersen hep birlikte daha sağlıklı ve hoş görünen bir akvaryum yapısı ortaya çıkarabiliriz.

Geçmiş olsun...

4. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel
    Balık sayısını ve erkek dişi oranını belirtmemişsin ancak 70 litre kesinlikle sarı pensesler için uygun değil.
    Ayrıca dekor değişikliğini pek sevmeyeceklerdir. Çünkü sarı prensesler, senin yaptığın dekorlara ek olarak bazı rotasyonlar yaparlar. Özelliklede kayaların diplerinde ki kumu başka yerlere taşıyarak, kayaların hemen yanında yuvarlak çukurlar oluştururlar ve orada durmayı çok severler. Tabi kayaların yerini değiştirmek onları strese sokacaktır.
    Dekor önerim şu şekilde olacaktır; kaya olarak yuvarlak hatlı kayaları yıkılmacak şekilde; biri düz diğeri onun üzerine yatkın şekilde koyarsan küçük mağaralar elde edebilirsin. Her iki tarafı açık olmalı ki erkek dişiyi sıkıştırdığında kaçabilsin ve yaralanma olmasın.
    70 litrede 5 günde bir dip çekimi mutlaka yapmalısın. Son önerimde sıcaklığı +1 veya +2 derece daha artırman olacak. Benim tankımda sıcaklık 28 derecede sabit ve 6 aydır herhangi bir kayıp yaşamadım..

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Ben akvaryumumu gözümden bile sanıkıyorum. Termometre camdan çıktığında bile su değişimine kadar elimi bile sokmuyorum. Orada bir yaşam var ve dış müdahalelerde kendini toplaması zaman alabiliyor. Bunun bilincinde olunması gerekmekte. Aksi taktirde ciddi sorunlar olabilir. Dekor 4-5 ayda 1 kere su değişiminde yapılmalı. Yoksa sorunlar oluyor. Ayrıca her bulunan kaya, taş, kum, midye v.b akvaryumu atmamalı. Önce araştırılmalı.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Ben de sorunun akvaryumun doğal dengesiyle fazlaca oynandığından kaynaklanıyorum. Buradaki kastım dekordur. Balıkların sürekli yeni ortamlara alışamayarak strese girip ölmeleri ihtimal dahilindedir. Ayrıca 70 litrenin sağlıklı bir cichlid akvaryumu için yeterli olmadığı da herkes tarafından bilinmektedir.

Sayfayı Paylaş