1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bilgilerinizi esirgemeyin !

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde fth-94 tarafından 1 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Benim aklıma şöyle bir sistem geldi. Bir boruya hava hortumu takarak suyu üst tarafa çıkarabilirsem resimdeki gibi birşey yapmayı düşünüyorum böyle birşey mümkünmü acaba ? Fİltre bakımından nasıl olur ? Görüntü kötü olmaz ama işlevi nasıl olur ? Kafa motoru kullanmadan suyu buraya nasıl çıkarabilirim ?

2. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Yardımlarınızı esirgemeyin !

Hava hortumuyla su oraya çıkmaz malesef.nasıl düşündünüz anlamadım ama o şekilde çıkmaz.Amaç hiç motor kullanmamak mı yoksa kafa motoru mu yok?Bence iyi hava motoru bağlı pipo filitrenin borusundan çıkan suyu akatarabilirsiniz yukardaki yere. super:gif

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Elimde shark hava motoru var pek güçlü değil. Onunla suyu yukarı çıkaramam o zaman. Amaç kafa motoru kullanmamak değil kafa motoru yok :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

İşte bende bunu sormuştum ama elimdeki hava motoru yeterli gelirmi ? Filtre var. :)

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih elindeki hava motoru kaç waat ? Hava motoru nekadar kuvvetli olursa okadar çok su çeker.Tabi nekadar zayıf olursada okadaz az su çeker denemen lazım.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

SHARK SB-2800 Hava Motoru
    3 wat

Bu işte Olcay abi. Azda olsa suyu yukarı çıkaramazmı ?

Temel abinin gösterdiği resimdeki gibi yapmak istiyorum başarılı olabilirmiyim ? Suyu yukarıya bir çıkarabilsem gerisi kolay...

Bu arada Tememl abi hava mototru var. Hava hortumuda hava motorundan gelen hortum anlamında söylemiştim.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih hava motorun çok ufak. Sanmıyorum istediğin miktarda suyu yukarı atabileceğini ama dediğim gibi denemen lazım. Ama 3 waat lık bir motordan çok şey beklememek lazım. Elinde filitren varmış zaten. Filitrenin borusunu sudan 3-4 cm yukarı kaldırıp dışarıya attığı suya bir bak bakalım nasıl ? .8.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Filtrenin borusu derken ? Dışarıdan hava aldığı boruyumu ?

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hayır Fatih filitrenin su ve hava çıkarttığı geniş boru.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Motor dışarıdamı kalıcak yani ? Yanmazmı anlıyamadım ya :( Bir resimle anlatırmısın Olcay abi.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih senin pipo filitren yokmu ? Hani var demiştin ? Ben o filitreden bahsediyorum. Pipo filitrenin hava kabarcığı çıkarttığı boruyu suyun yüzeyine çıkart ve su yüzeyine nekadar su çektiğine bak.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Pipo filtrem var demedim iç filtrem var demiştim.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ozaman ben yanlış anladım Fatih pardon.

Fatih konuyu bir toparlayalım. Şimdi amacın kafa motoru kullanmadan,hava motoru ile suyu dışarı çıkartıp,akvaryumun üzerine bir filitre yapıp suyu bu filitreye akıtmak doğrumu ? Eğer doğru ise suyu kolay bir şekilde yukarı çekelim. Bunun için sadece elektirik tesisat borusu ve dirseği yeterli.Herhangi bir elektirikçiden kolaylıkla temin edebilirsin bu boruyu.

Borunun bir ucu akvaryumun tabanına yakın olacak şekilde akvaryuma sabitleyeceksin. Borunun alt ucundan hava hortumunu takacaksın. Borunun üst ucuna dirseği takıp yapmış olduğun filitreye yönlendireceksin.

Kolay gelsin.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hıh sonunda alnayan çıktı :) Bende sanırım biraz yanlış anlattım. İşte bunu soruyorum bu şekilde elimdeki 3 wattlık hava motoru ile suyu yukarı çıkarabilirmiyim ?

16. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Bence çıkmasına çıkar fakat debisi çok az olur. Ayrıca bir süre sonra motorun içindeki o kauçuk madde yırtılıp motor içine su alabilir. Eskiden çok hava motoru lastiği patlatmış biri olarak tavsiye etmem. Hava motorunu sadece hava taşında ya da hava duvarında kullandığım halde ( uzun süreli ) o lastik yırtılabiliyorsa mantıken burda da yırtırlır.

Sayfayı Paylaş