1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bilgisayar Fanıyla Akvaryum ve Isınan Adaptörü Soğutma

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Desert Falcon tarafından 24 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Arkadaşlar öncelikle eski kullanılmayan bir VCD den söktüğüm küçük bir fanla adaptörün ısınma sorununu çözmeye çalıştım.Birde eski atari adaptörü buldum.2 De 12 W lık VCD fanından çok büyük bilgisayar fanı buldum.

  İlk aşamaya gelelim.Adaptörün içini açtım,çünkü daha önce forumlarda sürekli ısındığını ve sorun olduğunu duydum.Küçük VCD fanını içini açtığım adaptörün üzerine yerleştirdim.Kenarlara tampon koyup VCD fanını adaptörün üzerine bağladım ki ısınmasın.

  VCD fanı ise apayrı bir adaptöre bağlı.Küçük bir nokia şarj aletine bağladım.Yani bu düzenek 2 girişli.1.giriş VCD fanını çalıştırıyor adaptör ısınmasın diye.2.giriş bilgisayar fanını çalıştırıyor akvaryum ısınmasın diye.

  Acaba çok elektrik yakarmı? Bunu bilemiyorum işte.Elektrik ayda kaç lira getirir.Tek adaptöre 2 12W lık bilgisayar fanı bağlı.Daha doğrusu üzerinde 12V yazıyor.Heralde W oluyor o.Ben öyle düşünüyorum.Küçük VCD fanında da 12V yazıyor 2 bilgisayar fanının üzerindede 12V yazıyor.İnşallah fazla bi şey yazmaz.

  Buyrun resimleri.

  Bu adaptöre de 2 tane 12W lık bilgisayar fanı bağladım.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Hadi bakalım yorumlarınızı bekliyorum... İlk uyguladığımda Isıtıcı da çalışıyordu.28 dereceydi ilk taktığımda 15.dk içerisinde ısıtıcı çalışırken dahi 1 derece ısıyı düşürdü.Tam 1 saat durdu 26.5 ta sabitlendi.Adaptörde VCD fanını yerleştrdiğimden dolayı hiç ısınma yoktu.Yani adaptör ısınma derdi bitti! Ama tek sorun adaptörü açacağınız için açıkta kalacak içerisindeki nevaleler.içerisindeki demir çarpmaz sanmayın.Benim adaptörün bakırının üzeri elektrik iletmeyen kaplamayla kaplı olduğundan çarpmıyor.Adaptör açıkta kalacağından buna dikkat edin kaptırmayn parmaklarınızı bak:
   
 2. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Şahincim ellerine sağlık.. Bunun için daha pratik olarak voltaj ayarlı adaptör edinip kullanabilir ,çokta uğraşmamış olursun.12 voltta sürekli çalıştırırsan ısı hızla düşecektir buna dikkat etmek gerek.. Benim kullandığım voltaj ayarlı adaptörde 120 mm'lik bilgisayar fanı kullanıyorum ama voltajı 4,5 voltta ayarlı ve o şekilde ışıklar açıkken çalışıyor ışıklar kapanırken oda kapatılıyor.Böylelikle istediğim ısıda sabitleyebiliyorum.12 volt fanı çok hızlı çevirir. Birde eklemek istediğim husus fanın suya üfleyecek şekilde değil dışarı üfleyecek şekilde ayarlarsan daha verim alırsın.Neden dersen eğer odada olabilecek toz varsa sigara dumanı akvaryum suyuna düşecek ve önümüz yaz olduğundan ısınacak havayıda akvaryum suyuna itecek su dahada ısınacaktır.Ben o yüzden içerden dışarı üfletilmesini içerde ki sıcaklığın dışarı atılmasını daha kullanışlı buluyorum..

  Bu konuyuda açtığın için teşekkür ederim yaptığın paylaşım sayesinde bu konu hakkında ki fikirlerimizide belirtmiş olduk..
   
 3. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Abi kışın çalışmayacak zaten yazın o kadar fazla ısıyı düşüreceğini sanmam dışardaki havada aynı zaten sıcak.Zannetmiyorum fazla soğutacağını.Olmadı bi fanı çıkarırım.
   
 4. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  961
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Şahin ellerine sağlık güzel bir çalışma olmuş.
   
 5. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.483
  İsim:
  Cem
  Volkan Abi,buradaki mantık buharlaşmayı arttırarak suyu soğutmak.O yüzden ne kadar sıcak hava
  üflerse su yüzeyine fan ve ne kadar güçlü üflerse o kadar sıcaklık düşüşü olur.Dışarı doğru vermesi birşey anlam ifade etmez.
  Bu arada düzeltmeyi yaptım,resimlerle ilgili mesajlarda geçen bölümleri de kaldırdım.
   
 6. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Sağolun.Oldu ... Güzel dimi? işime yarıyor ama elektrikten korkuyorum.Fazla fatura gelmesin :)
   
 7. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ayrıca aslında bu konuyu açma amacım suyu soğutmak da değildi.Bunu herkes yapıyor bu heryerde var.Amacım adaptörü soğutmayı göstermekti.Çoğu zaman bunun çözümü bulunamıyor.O yüzden verdim buraya bunu.Yoksa her yerde geziyor fanla su soğutma...
   
 8. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Ben 1 senedir anlattığım şekilde fan sistemini kullanıyorum.. Üfletmenin riskini yazdım göze almak size kalmış.. Dışarı doğru üflemesi şu anlamı ifade eder kapakla su arasında florasanların sayesinde biriken sıcaklığıda dışarı atıyorsunuz ve suyun flolar sayesindede ısınması engellenmiş oluyor.. 1 senedir ısıtıcıda kullanmıyorum , bilmem bu size birşey ifade ediyor mu ;) Saygılar

  Pardon Şahincim konunu genelleştirdiğimiz için.. !
   
 9. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Yok abi estağfirullah meydan sizin ben sadece bi ayrıntıyı belirtmek istedim :cekingen:
   
 10. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.483
  İsim:
  Cem
  Tamam Volkan Abi,birşey demiyorum,herkesin fizik kuralları kendine :D
   

Sayfayı Paylaş