1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bilmeceler

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde hasanacar tarafından 7 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Beşer tane bilmece soracağım her seferinde. (Hepsi bilindikten sonra)

1- Uzadıkça kısalan şey nedir?

2- Ali, sepetteki elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ayşe'ye; sonra kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ahmet'e ve yine kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı da Hasan'a veriyor. Sonuçta sepette sadece bir elma kaldığına göre başlangıçta kaç elma vardı?
    Not: Elmalar bölünmeden paylaşılıyor.

3- Bir avcı otobüse binmek ister. Yalnız, otobüse boyutları en fazla 1mt. olan eşyalar alınmaktadır. Avcının tüfeği ise 1,5 mt.dir. Tüfeğin şeklini bozmamak şartı ile otobüse nasıl biner?

4- Bir tabakta 7 tane portakal var. Bu portakalları, 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın?

5- Dünyanın çevresini ekvatordan geçecek şekilde bir ip ile bağladığımızı kabul edelim.(yaklaşık 40 bin km.) Bu ipi her noktadan 1mt. havada tutabilmek için, ne kadar daha ip ilave etmeliyiz?

(Akvaristler zekalarını geliştirerek hobide heyecanlarını taze tutacak alternatifler üretebilecek bir zekaya sahip olmalı değil mi?)

2. Yunus Yıldırım

Yunus Yıldırım

İsim:
    Yunus İlkay Yıldırım
    1.Hayat
    2.15
    3.
    4.Son kalan çocuğa portakal, tabakla birlikte verilir.
    5.1mt

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevaplar doğru bence. :ay:

Fakat ben soruları ve sorulacak sonraki soruların dahi cevaplarının olduğu linki buldum. :F Etik değil diye yazmadım tabi. Kutlarım Yunus Bey.

hasanacar bunu beğendi.
  4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Cevabını bulmanız ve yazmamanız güzel. Ancak bu beni cevabını bulamayacağınız sorulara yönlendiriyor. Bu sinirlerinizi yıpratabilir :D

Yunus 3. sorunun cevabı şu: 1 metre yüksekliğinde ve genişliğinde bir küpün içine 1,5 metrelik tüfek sığar. Bu yolla avcı amacına ulaşır.

Sayfayı Paylaş