1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bina Taşıma Kapasitesi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 15 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhaba;

Akvaryumu odanın tam ortasında su ile doldurmaya başladım arkasına rahat girip çıkabileyim diye. Yaklaşık 750L Alt kata inip inmeyeceğimi merak ettim.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  2. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Yanlış hatırlamıyorsam metrekareye 350 kg taşıma kapasitesi var evlerin.Alt komşusu ile davalık olan bir hobicinin konusunda okumuştum

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    O davada komşu kazanmıştı ama sesten. Farklı bir yerden bilgiyi edindim. Alt kata geçmeyeceğim şimdilik:)

4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Sonra temyize gidip hobici kazanmıştı diye hatırlıyorum ben.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Hayır kazanamadı:)

6. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Toygar bey suyu doldurdunuzmu ? sonuc nedir, bina icin risklimi degilmi ogrenebildinizmi ?

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Suyu doldurdum dönüyor şimdi testlerimi yapıyorum. Bina için riski yokmuş. Zaten basit mantık o akvaryumu o ahşap taşıyorsa bina hayli hayli taşır:)

ka2n bunu beğendi.
  8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mantık biraz basite indirgenmiş gibi.Neticede sadece ahşap kullanılarak binalarda yapılıyor, özellikle eski zamanlarda.Ayrıca tank altında kullanılan sehpa da direkler dikey yük aldığı için dayanım kuvveti hayli yüksek.Binalarda kolon ve kirişlerden uzaklaşmak yüksek risk taşır, sanırım metre kareye 750kg lık bir yük öneriliyor.Elbette alt kata geçme gibi birşey olmaz ancak çatlak vs oluşturma ihtimali olabilir.Neyse kazasız belasız atlatırsınız inşallah.

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bendeki sehpa 4 ayaka üzerinde durmuyor. Zemine tam bir yayılımı var ahşabın. Bende bu sebeple biraz rahat davrandım ama size katılıyorum. Aksi halde endişe etmezdim. Zaten yarın suyu boşaltıp yerine çekicem. Sadece elektrik tesisatı kaldı arkasında çalışmam gereken.

10. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Akvaryum ölçülerinizin yaklaşık 2 m2 olabileceğini düşünüyorum. Bu durumda 375 kg /m2 yapar. Bu değer zaten bir binanın statik hesabı yapılırken canlı yük olarak alınan değere yakındır. 1 m2de bile 750 kg yük geldiğini düşünsek bile döşeme çökmesi çok zor. Hakan beyin dediği gibi sistem zorlandığında bas bas bağırır seyim ve çatlama yapar. Betonarmede yükleri kiriş ve kolonlara akan su gibi düşünün.. Döşemedeki 750 kg önce döşemeye döşeme kirişe kiriş kolona sonra temele ve toprağa gider.. Zemin döşemeniz ahşap tarzı bir şeyse kesin deforme olacaktır. Farklı oturma bile yapabilir.

Montimahir bunu beğendi.
  11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ev sahibimi bir yerden tanıyor olabilirmisiniz Emrah Bey? Son geldiklerinde parkeleri yeniden yaptırıp çıkacağım sözü vermiştim bu tür sebeplerden.

emarch bunu beğendi.
  12. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    : )) 250 lt akvaryumum hem parkeleri deforme etti, hem de akvaryumun sağ tarafa %2 yattı.. Çok ağırlar çok yani su değil camı kumu kayası..

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Zamanla mı oluştu bu eğim? Şu an sebebini anlamadığım bir sorunun cevabını verdiniz bana farkında olmadan. Akvaryumu koymadan sehpayı teraziye almıştım sorun yoktu. Su koyunca aynı fark ben de de oluştu. Siz düzeltebildiniz mi? Suyu boşaltıp teraziye alacağım ama nasıl yapacağımı bilemiyorum.

emarch bunu beğendi.
  14. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Toygar bey, oturma zamanla oluştu. Laminant altı kalın mantar kullanmıştım ayrıca şapta en ufak dengesizlik hemen laminantta çökme yapıyor. Akvaryumum kapalı sistem olduğu için üst kısımda bir profil var. Suyu biraz fazla dolduruyorum ancak 1 hafta su eklemezsem akvaryumun bir tarafından eksilen su gözüküyor yani çok rahatsız etmiyor. Düzeltmek isteseydim. Dediğiniz gibi suyu azaltırdım. ve düşük kısma metal takoz koymaya çalışırdım. Eğer zeminde sorun yoksa .. Alt dolabı bu işten anlayan bir arkadaşa inceletirdim. Yani deprem ülkesi burası öyle 7 şiddetinde sallanması gerekmiyor 4.5 sallar akvaryumu dolap taşıyamaz..

15. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ben suyu tamamen boşaltmaktan bahsetmiştim teraziye almak için. Mümkün değil böyle kullanamam takılırım rahat ettirmez. Bir tarafın altına bir şey koyacağım o halde artık. 1.5cm kayma var bende de.

emarch bunu beğendi.
  16. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Çökme sizce zeminde mi? yoksa dolapta mı ?

17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Zeminde.olması gerek. Dolap 1.5cm esnemez diye düşünüyorum. Aynı akvaryum bir önceki ev de de aynı eğimi vermişti ama o zaman su doluyken bakmıştım. Burada önceden bakiyim dedim düzdü. Su koydum eyim baş gösterdi. Bir de su terazileri insanı yoruyor. Bakıyorsunuz düz, ters çeviriyorsunuz teraziyi eğim var. Hangisine inanacağımı şaşırıyorum.

emarch bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Teraziyi ters çevirdiğiniz de aynısını göstermiyorsa terazi arızalı demektir.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  19. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    : )) düz bir yerde teraziyi kontrol edin.. leeende mesela su doldurun bakın : )) Dolaba da bir bakın derim.

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Yeni bir terazi alacağım demektir o halde. Bunu da sonradan öğrendim. Akvaryumu yeniden yapıştırırken Yener Ustayla bakıyorduk ''Bir de ters çevirip bak'' dedi. Bir de baktım eğim var.

Sayfayı Paylaş