1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bio Pellet Kullanımı ve Balık Ölümleri?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde MESUT_KERİM tarafından 25 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bio pellet kullanımı sonrası ölümler yaşadım. Bio pellet nedir ve ölümlere neden olur mu düşünmeye başladım. Normalde iki Senelik tankımda doğru dürüst balık ölümü yaşamamışken son bir buçuk ay içinde bio pellet sonrası tanglerden başlamak üzere belirtisiz balık ölümleri yaşamaya başladım. Tankın yarıdan fazlası eksildi. Ölümlerin başladığı dönemde yaptığım yeni balık alımı vs. değişiklikler üzerinde yoğunlaşırken bir detayı atladım. All in one biopallet kullanımı....
    Konu ile ilgili yurtdışı sitelerde araştırma yaparken birebir aynı olayı yaşayan insanlar olduğunu gördüm. Ve hemen hepsinde ortak nokta çevirimi yavaşlamış, topaklanma yapmış veya bir süre hareketsiz kalmış biopallet. Bu durumda sürekli bir Hidrojensülfür salınımı sözkonusu. Salınım fazla olursa koku şeklinde belli ediyor ancak salınım yavaş olursa belli olmuyor ama sürekli salınım uzun vadede öldürücü oluyor.
    Reaktör için kullandığım motorun yetmediğini farkediyordum ama idare eder mantığıyla müdehale etmiyordum. Zaman içinde debisi düşen motordan dolayı oluşan topaklanmaları reaktörü şöyle bir çalkalayıp motoru temizleyerek bertaraf ediyordum. Maalesef farkında olmadan hareketsiz palletten dolayı sürekli salınan hidrojensülfürü birde çalkalayarak iyice tankı bombardımana tutuyormuşum.
    Bu arada nitrat-fosfat kontrolü ve düşüşüne inanılmaz faydası olan palletin doğru ve kontrollü kullanımı yaşamsal şekilde önemli.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 27 Mart 2015
    Deniz Atlı Prens, Montimahir, nhtkmn ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Geçmiş olsun Mesut bey. Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ederim, ilerleyen zamanda bende geçmeyi düşünüyorum biopellete. Faydalı bir paylaşım olmuş.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Dedigim gibi faydasi tartışılmaz ancak gerektigi gibi kullanilmali

4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Mesut kayıplar için üzüldüm. Ama bu tecrübe birçok hobiciye yardımcı olacaktır.

5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Evet Levent umarim bugun kaybettigim yellow son kayibim olur. Ve diger arkadaşlar bu sorunu yasamazlar.

6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Inşallah üstad

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Kapalı devre pellet reaktörleri daha avantajlı, bu tip problemleri minimize ediyor.

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Benim ki de kapalı idi ama motor gucsuz kaldi

9. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kapalı devre derken? Kimileri tekerlek gibi döndürüyor,kimileriyse bildiğimiz medya reaktörü gibi. Bendeki ******* marka medya reaktörü. Bunu biraz tadilatla daha efektif şekilde kullanabileceğimi düşünmüştüm. Uygun olurmu acaba? Kapalı mıdır bu,yoksa açık mı?

10. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Yellow öldü mü?:(Gerçekten üzüldüm.

11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun:( Tek sevindirici yan sorunun kaynağını bulmuş olmak.

12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Mesut, allinone pelleti test etme şansım oldu sanırım bunu kullandın. Bu ürün berbat bir pellet ağırlık diğerlerinden fazla tanecikler çabuk parçalanıp tanka salınım yapabiliyorlar. Camlarında kahverengi oluşumlar mevcutmu? Ana tankta

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Elektrik kesintilerini de atlamamak lazım, hele uzun kesinti sonrası reaktöre bakım yapılmalı.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mesut abi geçmiş olsun:(
    Sorunu bulman ayriyeten iyi olmuş...

15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bir foto atarmısın sendeki açık diye hatırlıyorum.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu tarz malzeme ve ekipmanlar hakimiyeti, kontrolü veya akvaryum bakımını kolaylaştırmak için kullanılmalı, gözünün üstünde olması gereken, kontrole bağlayan ve mahkum eden bir uygulamanın iyi bir uygulama olduğu şüpheli sayılmalıdır.

Bu durumlarda basit kalmak veya uygulamanın tam çalışacağı düzeneği mutlak sağlıklı kurmak esas olmalıdır.

Biopellet medyaya karşıyım görünüşe göre sanırım? Yanıt hayır! Fakat hiç sevmezsin bu tarz işleri sorusunun yanıtı evet.:D Fakat bu tecrübe edip farkı öğrenmeyeceğim anlamına da gelmez. İçine su girip çıkan bir medyanın içinden dışarı bir şey çıkmaz gibi yurt dışı tecrübeleri de var ama bence zor o biraz. Ps su emiş ağzına pellet çıkışını vermek mantıklı.

Malum bu tarz şeyleri kullanacaksam ya kimsenin kullanmadığı medya olmalı veya kendim bir şekilde başka amaçla kullanılan ham madde türüvleri yerlerden aynı malzemeleri temin etme yolunu seçerim, bu da benim hobi içindeki hobim. Bunu yaparken olayı bir üst noktaya taşımak da yani farklı olmasını arzulamak da masum bir güzel istektir. Mahir kardeşimle bunu bulurum ama farkı ne olabilir diye bir ara yazışmıştım. O da bana yeni nesil biopellet medyasının artık %100 kompostlanabilir PHA yani tamamı kullanılabilir PHA içerikli medya olduğu tüyosunu verdi. Mevcut tüm markaların %50 kompostlanabilir olduğunu kaçınız biliyor veya ne kadarı lanse ediliyor?
    %100 kompostlanabilir ve PHA içerikli biopellet medyası denenmemiş olarak mevcut. ;) Bu malzeme ile ilgili mail yazışmalarından bir örnek de aşağıda, Vertex firmasına da yeni nesil pelletlerden fabrikanın yolladığı telefon görüşmelerinde bana taraflarınca iletildi ( Çizilen kısımlar ticari sömürüden korumak içindir)

biopellet.png

biopellet reaktörü.png

biopellet medya.jpg

Bu malzemeyi sadece merakım için edindim ve zaman bulur bir reaktör yaparsam deneyeceğim. Sözün özü keşke bunu Mesut deneseydi, riskten söz etmek zaten gereksiz olurdu çünkü markanın akvaryumdaki getirisi ortada sonuçta, bu malzemeyi test etmiş olsaydı en azından bir veri olurdu elimizde, tabii Mesut'a al kullan demedik mecazi anlamda diyorum, iyi olurmuş

Düzenleme: 25 Mart 2015
  17. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Şu anda tankımdaki hidrojen sülfür ile uğraşıyorum. (bana göre)
    Ve de all in one pelletlerim bir saniye olsun durmadılar. Suda sararma var. Sorun şu ki; pelletler durduk yere neden sülfür salınımı yapmaya başlamış olabilirler?
    Hemen belirteyim: sistemde bir sn olsun elektrik kesintisi olmuyor. Otomatik jeneratör devreye giriyor. Bu ihtimali eliyorum.
    Öte yandan balıklar teker teker öldüler. Ölen balıkların derilerinde lokal renk kayıpları mevcut. Belli ki sülfür canlarını yakmıştı hayvanların.
    Nitratım 5, fosfatım 0,03 civarı bir şey. Yani limitasyon yaşadığımız da yok.
    Amonyak ihtimaline karşı, zeolit ve de aktif karbon da sisteme bağlanmıştı. (mercanlara ve omurgasızlara bir şey olmadığı için amonyağı tekrar eliyorum)
    Ancak salınım devam etti...
    Su değerlerinde bozulma, mercanları da etkileyebilirdi ancak bu durum da yaşanmadı.
    Yani sebebin sülfür olma ihtimali giderek arttı. Ancak ancak ve ancak, nedir mesele çözebilmiş değilim.

18. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Evet fatih bunu kullandım. Camlarda kahverengi benek benek yosunlasmayi diuorsan evet mevcut. Ayrica arka camin bir bolumunda asiri kahverengi yosunlasma basladi son surecte.

19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Temel abi işin komik tarafi all in one dan once resimledigin vertex in palletini kullandim 1-2 hafta kadar. Ancak uzerinde fosfata dair bir ibare goremedigim icin değiştirmiştim.

20. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Burhan kullandigimiz reaktorlerin çıkışı dar Ters basinctan dolayı yeterli hareketi homojen sağlamiyor bendekinde bir kisim hareketli iken nir kisim degildi ve Fatihin dedihi gibi aşırı parcalanma vardi.

Sayfayı Paylaş