1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Biopellet Reaktörü vb Motorsuz Olur mu?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Eser tarafından 2 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Biopellet reaktörü, Fosfat, medya gibi reaktörleri motorsuz çalıştırmak mümkün değil mi diye düşündüm. Min. 100 TL. Fazladan motor, elektrik masrafı, suyu ısıtması gibi dertleri var. Olmasa daha iyi yani?

Bu medyalardan mesela Biopellet Reaktörü çalışma şeklinin fokur fokur kaynaması, sürekli yeni suyla temas etmeleri gerekiyor. Başka da bir şey lazım değil?

Bir tane cam kavanoz aldık, kavanoz uzunlamasına bir kavanoz olsun. İçine daha çok karıştırsın diye 10cm gibi çaplarda satılan bir tane yuvarlak hava taşı koyduk. Üstüne medyayı doldurduk. Hava taşına hava verdik bolca ve medya sürekli kaynamaya başladı. Kilit nokta: Kavanozun ağzı komple su içinde olacak ve dışarıya çıkan hava yerine içeri sumptan sürekli yeni su dolacak. Kavanoz yerine verimlilik açısından illa konik yapıda olsun denirse ters çevrilmiş bir 2.5lt kola şişesi de olur mantıken?

Çalışır mı? Düşük ilk yatırım masrafı (havataşı ve hava motoru 10 TL gibi tutar), suyu ısıtma yok, elektrik masrafı az?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: DIY Fosfat, Biopellet vb. Reaktörü... Hem de Motorsuz, 10TL maliyetle :) OLUR

Eser abi güzel düşünmüşsün denemek lazım sert mercanları olan hele,paylaştığın için teşekkürler...

3. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Cevap: DIY Fosfat, Biopellet vb. Reaktörü... Hem de Motorsuz, 10TL maliyetle :) OLUR

Sağol Alpaslan :)

Hediye nörilerini unutmadım, son dönemlerde işten biraz geç çıkıyorum ve kargolar 18:00' den sonra kargo almıyorlar :-( En kısa zamanda göndereceğim.

Selamlar

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi teşekkür ederim acele etme uygun bir zamanda yollarsın...

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Hava taşı suyu fokurdatmaya yetecek mi?

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Hava motoru güçlüyse bir çok hava taşını çalıştırır biraz evel denedim başarılı...

7. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Valla ben bunu çok merak ettim gerçekten olacak mı diye ama Nitrat-Fosfat vb. derdim olmadığı için medyam falan yok deneme yapmak için. Bana mantıklı gibi geldi, elimde reaktörle kullandığım bir tür medya olsa kesin denerdim. Reaktörle medya kullanan birileri bu sistemi kuvvetli bir hava motoru ve uygun bir hava taşıyla denemek isterse ve burada sonuçlarını paylaşırsa iyi bir kaynak olur :)

Selamlar

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Reaktörler hakkında hiç bir bilgim yok ama hava taşından çıkan kabarcıklar basit bir PS gibi suyu köpürtüp yüzeyde kabarcık birikmesine neden olabilir. Bunun reaktör için bi zararı olurmu acaba?

9. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Ben hiç hayatımda medya veya reaktör vb. kullanmadım ama benim bu önerdiğim sistemde kavanozun ağzı geniş ve komple suya batık olacağından hava kabarcıkları medyayı fokurdatarak yukarı çıkacaklar ve içeri de sürekli yeni su girecek. Bence bir sakıncası olmaması ve güzelce çalışması lazım ama tabii medya kullanan biri deneyip paylaşırsa daha iyi olur...

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kabarcık birikmesinin herhangi sorun yaratacağını sanmam. Ancak her medyanın ihtiyaç duyduğu akış hızı farklıdır. Örneğin karbon daha yüksek akışlarda performans gösterirken, fosfat tutucu daha düşük debi ister. Hava motoru ile karbon gibi yüksek debi isteyen medyaları kullanmanız mümkün değil maalesef. Fosfat tutucu belki olabilir. Sump içerisinde filtre bag ile kullanmak daha mantıklı.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Sayfayı Paylaş