1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Birçok hastalığa son !

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde LostRua tarafından 6 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlarım;

Akvaryumdaki stresin tüm hastalıkların başlangıcı kabul edildiğini herkes bilir. Stresin temel nedenleri arasında balıkların yeni ortama alışması gelir. Bu tüm herkeste olan bir problemdir ve çaresi yakın ısı değerleri olana kadar beklemektir. Ve sonra balıkları salmaktır. Bir diğer etken klordur. Bir diğer etken azotlu ürünlerdir. Bir diğer etken su değişimlerindeki ısı farkıdır. Bir diğer etken su değişimleri sırasında suyun hızlı akışı yüzünden balıklardaki kas problemleridir.

Ama durun bunların artık bir çözümü olacak ! :ay: ( Şu ana kadar güzel reklam oldu hazır olun devamı geliyor dans: )

Suyumuz yavaş yavaş akvaryuma verilecek ve iç filtrenin akımı ile suyun içerisindeki klor vb. maddeler hızlı çözülüme uğrayacak günün her saati su değişimi yapılabilecek ve su değişimleri artık bir dert olmayacak hergün su değişimi yapabileceksiniz. ve tamamiyle doğadaki su döngüsüne benzer bir su değişimi olacak. Her zaman yeni su gelecek ve yeni mineraller...

İlk başta akvaryumunuzdaki kapak yada armatürünüzün sağlam olması gerekir. Onun üzerine isteğinize bağlı olarak kaç litre su değişimi yapacaksanız ona göre bidonlarınızı yerleştirin.
    Ben 10 litrelik ile deneme amaçlı koydum. Ama isterseniz 5-6 bidon bile koyabilirsiniz.

Gerekli malzemeler.

Bidonlarımız.
    Kaç bidon kullanacaksak ona göre T ek.
    Kaç bidon kullanacaksak ona göre vana.
    İç filtre.

Resimdeki gibi bidonu yerleştirdik.

İçine hortumumuzu salıyoruz ucunuda iç filtrenin hava girişine takıyoruz. Bidonun içindeki uca vanayı takıyoruz ve çekecek su miktarını ayarlıyoruz bu sayede aynı miktar suyu verme saatini gününü ayarlayabiliyoruz. Tek gündeki yapılacak değişimi farklı günlere yayıyoruz.Sürekli tazelenen su oluyor. İç filtre etkisi ile klorun uçması daha hızlı oluyor. Kalan mineraller daha hızlı çözülüyor isteğe bağlı olarak bidon kapaklı yapılabilir ve içine bir T ek ekleyerek mayalı karbondioksit sistemleri T nin ucuna takılırz bu sayede karbondioksit su ile daha fazla çözülür. Isı değişimi yaşanmaz. Bitkili akvaryumlarda değişim yapılan suya gübre konulursa gübreleme uzun bir süre ve aynı gün gerçekleşmez. Çok geliştirilebilir bir işlem ve çok basit. Herkes yapabilir ama bu kadar basit olmasına rağmen geliştirilirse çok güzel işler çıkacaktır.

Özel istek olarak.

isteğe bağlı olarak valf takılabilir valfin içindeki plastik çıkartılır ve suyun dışarısına alır. Kenarlardan sızan hava su ile birlikte gelecektir. Buda balıklarınızın oksijen almayacak mı gibi sorulara yanıttır.

Arkadaşlar gelin bu projeyi dahada güzelleştirelim. Ve geliştirelim.

Diğer resimler.
    Bidonun içindeki hava hortumu.
    İç filtreye giden kısmı.
    Hava alması için lastiği çıkarılmış valf.

Saygılarımlar...

Doğuş ARISOY

reis bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Doğuş. İlginç bir projeye benziyor. Üzerine yazışılması gereken bir konu gibi görülüyor. Bir yerden başlamak gerekirse;

Bidon içindeki suyu iç filtre hava girişine hava hortumu ile verebiliriz fakat bunun klor ile ilişkisi ne olabilir ? saat:gif

Amaç bidondaki suyu oksijen ile karıştırrak akvaryuma vermek ise iç filtre bu şekilde oksijen çebilir mi ? saat:gif

Otomatik olarak hergün eklenecek diyorsun akvaryum su seviyesini yükseltmez mi ? Hergün akvaryumdan su çekmek gerekmez mi o oranda, bu zahmetli olmaz mı ? saat:gif

Oksijen karışsa dahi klor ve konu içerisinde olmayan ağır metaller bertaraf olur mu bir geçişte iç filtreden ? saat:gif

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel abi açıklamak gelekirse ilk başta ben şöyle yapıyorum.

Akvaryumda haftalık 20 litre su değişimi yapıyorum. 20 litre su çekerken su seviyesinin nerede olduğunu biliyorum ona göre çekiyorum suyu. Suyu en az 24 saat bekletiyorum. Benim hava hortumu ile oluşturduğum sistemi yerşeltiriyorum. 7 gün boyunca su veriyor ve pazar günü tekrar aynı işlemi yapıyorum. Buradaki amaç tam olarak anlatılmak istenirse iç filtre saatte 580 litre çeviriyor. Bunu haricinde dışardan hava alma kanalı ile su verdiğimiz için saatte 580 litre gibi yüksek akımlı olan yerden çıkıyor su ve miktarı çok az. Bu hızlı akım suyu en yakındaki karşı cama basınçlı bir şekilde çarpıyor ve bu sayede çözünmemiş maddeler basınç etkisi ile çözülüme uğruyor. ( Zaten suyu beklettiğimiz için klor uçma eyiliminde. ) Basıncın çözülüme etkisini biliyorsunuz zaten bu uygulamayı denerseniz ve içerisinede bir miktar çözülmemiş halde madde koyarsanız suyun oradaki işlem gerçekleşince suyun ne kadar hızlı bir şekilde köpürdüğünü göreceksiniz. ( Köpürme olayı reaksyon sonucu oluşuyor. ) Amaç bidondaki suyu oksijenden geçirmek değil. Amaç suyu basınca maruz bırakmak ve suyun akvaryumumuz suyuna adapte olarak ilave etmek. İlerde bu sistemi çok daha geliştirip otomatik gübreleme otomatik karbondioksitede dönüştürülebilir. Bunuda beraber başaracağımıza eminim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sanırım anladım. Yanılmıyorsam bir hafta bidonla su verirsen su seviyesi taşmıyor akvaryumda, ayarlıyorsun. Tabi bidona koyulacak suyu zaten bir gün bekletmen demek 2 gün daha beklese normal sistemde su değişimi yapsak ne fark eder sorusunu akıllara getirmiyor değil. Fakata aşağı yukarı sistemi anladım. İç filtreye su damla damla geldiğinden zamana yayarak su anlamında olsun balıklar anlamında olsun bir adaptasyon yaşaıyor ve ve iç filtre gücü ile sudaki klor daha kolay uçuyor diyorsun.

İlginç diyebilirim sadece fikir için ama çeşme suyundaki istenmeyen unsurların bu kadar kolay bertaraf olacağı noktasında endişem var. Yine senin yaşayacağın tecrübene ve akvaryumdaki canlıların uzun vadedeki durumlarını gözlemlemene kaldık diye düşünüyorum.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aynen bende onu demek istiyorum. Zaten bu hobideki herşey gözlemle oluşuyor şu ana kadar hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadım yaklaşık kullanmaya başlayalı 3 gün oluyor. Hatta 3 gün içerisinde yeni akvaryuma geçtim tam oturmasını bekleyemedim suyun o yüzden balık miktarı çok bir popülasyon yarattım yeni akvaryumda. Bu gidişle hepsinin azot ile zehirlenmesi gerekirdi. Ama bakalım bu zor durumda bile bu sistem düzeni koruyorsa gerçekten işe yarıyor diyebiliriz. :ay:

6. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Güzel bir proje hemen ekipmanları toplayıp bende yapıcam. Proje için sağol.em34:

7. cakcagan

cakcagan

İsim:
    Yusuf Davaz
    Peki Böyle Yaptıgımız Zaman Akvaryuma Oksijen Destegini Nasıl Saglayacagız...

8. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Sabah denedim :heyo:ilkönce bidonu yere koydum çalışmadı sonra bidonu yerine koymak için yerden alıp havaya kaldırdığımda çalıştı işe yarıyo.

9. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Hava motoruyla.

Sayfayı Paylaş