1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

bir adet ps motoru ile 2 adet ps çalıştırılabilinir mi?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde hayrett38 tarafından 20 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Herkese merabalar,

Yeni yapmayı düşündüğüm (çok detaylı araştırıyorum bu kez eksiksiz olsun diye :) )
    arvaryumda sump içerisine karantina akvaryumunuda eklemek istiyorum gerek elektirik tasarrufu gerek yer kazanma açısından hatta su sıcaklığı ve değerlerinin aynı olması gerekliliğinden faydalı olacağı kanaatindeyim.

kabaca çizmeye çalıştım umarım anlaşılıyordur yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla

Ekli Dosyalar:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Performansı düşürürebilir bence. Ayrıca karantina ve ana tank bağlantılı olursa hastalığın yayılma riski olmaz mı?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir düşünce üzerine yazışmaya değer. Sump içinde karantina bölümünde kullanılabilir ama karantina bölümü akvaryumun normal su akışından bağımsız olmalı yoksa proje anlamını yitirir. Çünkü su akışı bağımlı olduğu müddetçe iki ps çalıştırmanın manası olmaz. Su akışı olmayan tamamen bağımsız bir bölmede kullanılabilir.

Tabi göreceli bir konu gibi görülüyor. Karantina akvaryumu olarak kullanmak yanında aslında yeni balıkları alıştırmak için de kullanılabilir o bölüm. Tabi su değişimlerini ana tank içinden yapmak gerekir balığı suya alıştırmak için.

Kullanılacak motor gücü iki ps'yi çevirebilecek güçte seçilmeli ve uzun süre o bölüm kullanılmayacaksa ikinci ps iptal edilebilir çizimdeki gibi vana kullanımıyla.

ogiler bunu beğendi.
  4. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Aslında hırpalanmış bir purple tang sahibi olduğum için düşünmüştüm bunu iyileşme süreci boyunca burada bekleyecek ana tankın suyundan faydalanabilecek
    karantina ihtiyacı olduğunda suyun karantinaya geliş ve çıkış vanaları kapanacak ve sadece ps suyu çevirecek ama bugun hava motorunun karantina içinde yeterli olacağını ps nin gerekmediğini duydum ne kadar doğru bilemiyorum tabi ayrıca gerçekten çok güzel bişey söylemişsin Temel abi gelen balıkları alıştırmak için gerçekten çok güzel olur malum evinde küçük çoçukları olanlar anlamıştır

Bu arada sormak istediğim bir soru var resimdeki refigium ( E ) A ile B arasına alınır ise daha faylalımı olur yoksa refigiumdan gelen su direk ana tanka mı basılmalı içerisindekiler ps ye girmeden direk mi tanka gitmeli ?

bu arada B bölümündeki sumpın çıkış vanasından ince bir hortum yardımı ile c bölümünüde besleyebilir balık alıştırma için kullanılabilinir bence tabi :D

Ekli Dosyalar:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel bir çizim ve çok güzel anlatmışsın yine tebrikler. Refigium yeri ve o bölüme verdiğin suyu alış şeklin çizimde çok doğru noktalarda görülüyor. Refigiumdan çıkan su senin çizimde zaten ana akvaryuma gidiyor çünkü refigium su çıkışı motor kısmında. Bunda bir sıkıntı yok ve senin dediğin yerde daha faydalı olur diye birşey de yok. Bence çizimdeki şekil güzel.

Hırpalanmış purple tange gelirsek balığı hırpalayan unsur başka balık mı ? Bu balık halen akvaryumda mı ? Eğer hırpalayan unsur akvaryumda ise sorunlar karantina ile bitmiyor. Çünkü karantina ardından yeni gelen balık diye tacizler katlanır ve bu sefer diğer balıklarda bu tacizlere katılır. Bu yüzden senin çözümün karantina akvaryumu ama akvaryum içi diğer balıkların balığı her an göreceği bir asma pleksi bölümdür. Sorunların çözümleri her zaman bizim sandığımız şekilde olmaz bunu unutmamak gerekir.

Bankadaki akvaryumda neredeyse 4 tang balığının sağlı sollu hırpaladığı yellow tang ile benzer durumu yaşadım. Balık tam anlamıyla param parça olmuştu. Bu balığı videodaki hale kendi akvaryumuma alıp getirdim ama geri aynı akvaryuma salamadım. Çünkü bu sefer çok daha kötü olurdu.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/...ecburi-ekleme-%28Hay%FDrl%FDs%FD-bakal%FDm%29

[GOOGLE]-7108348237206910101[/GOOGLE]

Purple tang için endişelenmene gerek yok. Gereken tekşey güvenli bir ortamda iyi beslenmek, hızlı düzelecektir.

6. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Purple tangimi bugün akvaryuma geri getirdim ama unicorn kuyruğundan yakaladığı gibi aşağı sürükledi mecburi bir şekilde çıkarmak zorunda kaldım ama inatçı bir balık düzeleceğini biliiyorum gittiği yerde bu arada bugun suyumu dışarıda test ettirdim. Nitratımın çok yükseldiğini öğrendim su değişiminden başka yapabileceğim birşey var mı nitratın 69 olduğunu söylediler ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat her akvaryumda ilginç şekilde su değişimiyle düşmüyor. Şaşırtıcı ama buna şahit olmuşluğum vardır. Fakat nitrat'ı uzaklaştırmanın en iyi yolu yine su değişimleridir. Çünkü eğer sistemde bu istenmeyen maddeyi bertaraf etmek istiyorsak bazı uygulamalar olması gerekir. Nitrat filtresi, DSB sistemi, refigium, kalın kum yatağı vb. Bunlar yoksa en güzel çözüm güçlü ve kaliteli bir ps ile su değişimleri şeklinde mücadele etmektir.. Akvaryumda mercan ağırlığı yoksa acele etmeden su değişimleri yaparak normale çekilebilir. Ps bu noktada gerçekten çok öenmli çünkü mantık olarak baktığımızda ps çalışma prensibi atıkları daha protein noktasında sistemden almaya dayanıyor. İşte eğer biz pasif kalan bir alet kullanıyorsak ps olarak bunun sonucunu nitrat olarak görüyoruz olumsuz anlamda.

hayrett38 bunu beğendi.
  8. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Peki abi burada nitratı yoketmede kullanılabilecek sistemlere değinmişsin. Kalın kum yatağı ile DSB sistemi farklı sistemler mi?

Saygılar...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında farklı sistemler değil ama DSB sistemi akvaryum dışında bir haznede veya refigium tarzı bir bölümde de yapılabiliyor. Kalın kum yatağı veya tabanı akvaryum içi kum kalınlığı anlamında ifade etmek istedim. Bencu bu iki sistem arasında fark var yapı olarak.

Görkem ÇAKIR bunu beğendi.
  10. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Peki Temel abi yapmayı düşündüğüm sump ile ilgili olarak birşey sormak istiyorum ileride kısmet olursa soğutucu nitrat tutucu kalsiyum reaktörü eklemek istenirse bunlar sumpun neresinde bulunmalı yerlerini hazır bulundurmak istiyorum. sumpı akrilikten yapmayı düşünüyorum bu yüzden delikleri yerleri hazır olsun ki ileride yeni sump ihtiyacım olmasın deliklere kör tıpa kullanırım şimdilik.

Sump içerisine tahliye vanasına kadar herşeyi detaylı hazırlamak istiyorum biraz araştırma yaptım ama bu şekilde hiçbir sump göremedim gördüğüm bir kaç tane var ama ne olduklarını anlayamadım elinizde bu şekilde çizilmiş bir sump örneği var mı acaba ?

su eksildiğinde şamandıralı bir ekleme portal içerisinde gördüm tabi yerini anlayamadım ;)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sen yeterki çizim iste, örnek iste. Akvaryumunu bu titizlikle kurduğun sürece elimizden ne gelirse yapmaya çalışırız. Reaktörler adı üstünde kendi başına ekipmanlardır. Bunlara sump içinde yer ayarlamak konusu oldukca basit bir kavram içeriyor. Nasıl sump orta kısmında genelde Ps için bir bölüm bırakılır bu ekipmanlar içinde aynı şekilde bir bölme sump içinde yapılması yeterlidir. Fakat daha detaylı yani her ekipmana sump içinde su akış yönü göz önüne alınarak bölüm hazırlamak istersen o zaman dizayn değişebilir.

Sump içindeki kule çekmeceleri bazı kimyasal filtrelerin kullanımına izin verir ama kalsiyum reaktörü, fosfat reaktörü kullanmak istiyorsan sump düzeni içinde yerlerini alabilirler.

Basit sump yapısı ve birçok akvaryumu sorunsuz yürütebilir. Gerektiğinde ps olan bölüm geniş bırakılarak reatörler kullanılabilir.

Bu da basit ama daha işlevsel bir proje. Bu konuyu ele almıştık. Reef akvaryumlarında suyu elyaf kullanmadan süzen ve pod ve yine minik organizmaları süzerek tekrar yem yapma imkanı yaratan bir sump düzeni. Kule içinde kimyasal malzemeler kullanılabilir bu sistemde de. Reaktör ilavesi sumpta yapılacak bir bölmeye eklenebilir.

Geniş ekipman yapısı, hazır bir model ama fikir verecektir. Kule, nitrat reaktörü, Ps, kalsiyum ve fosfat reaktörü ve dönüş şeklinde.

hayrett38 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş