1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir danışayım dedim?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde ggazeteci tarafından 18 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. ggazeteci

ggazeteci

İsim:
    Kemal Yavuzel
    80 litrelik tetrazonlarla başlayan macerama önce 50 litrelik yeni bir akvaryum 2 Ramirezi ve 3 Ateş ağız sonrası 200 litre yeni bir ek akvaryumla devam etmek zorunda kaldım. Çok uygun bir fiyata ikinci el bir akvaryum ve profil demir masasını toplam 50 TL'ye buldum. böylece 80 litrelik akvaryumu alt rafa koyup sonra komple ahşapla da kaplayabileceğim. Yalnız bulduğum akvaryumun camı 6 mm. 200 litrede bir sorun olur mu? Köşe bentlerle sağlamlaştırmalı mıyım?

İkinci bir soru olarak bu akvaryumdu iç filtre ve pipo filtreyi bir arada kullanarak ve tatlı su midyeleriyle bir filtrasyon yapmam mümkün mü? 80 litrelik akvaryum bir pipo filtre ve 5 midye sayesinde pırıl pırıl çok şükür aylardır hiç balık kaybım yok aksine semirdikçe semirdiler ancak şu Ramirezileri ve ateş ağızları oradan kurtarmak zamanı geldi? Çok yakında fotoları da paylaşacağım. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bir danışayım dedim?

Hayırlı olsun sağlıkla kurulsun ve bakıldığında içinde sulan cam kare bana ne ifade ediyor sorusuna yanıt versin inşallah. Pipo filtre yanında iç filtre yerine şelale filtre öneririm. Cam gibi su hayali sıradan filtre ekipmanları ile gerçekleşmez. Tüm ekipman yapısına her anlamda destek gerekir. Güçlü taban, güçlü biyolojik, sağlam su süzüşü veya kimyasal destekler alarak bir bütün yaratmakla mümkündür.

Midyeler suyu süzer ve yüzen partüküllerin alınmasıyla genel görünüme katkı yapar ama midyeler filtre malzemesi değildir. Beslenmeleri gereken bir canlıdırlar bu yüzden tüketen atık üretir ilkesinden pek kopmamak gerekir. Genel yapıyı bu düşüncenin üzerine kurmak iyi olur diye düşünüyorum.

3. ggazeteci

ggazeteci

İsim:
    Kemal Yavuzel

Öneriniz için teşekkür ederim şelale filtredeki kaygım su sesi. Akvaryum yattığım odada olduğu için o kısmı düşündürüyor :) Dış filtrenin aslında en sağlıklısı olduğunun farkındayım. Bütçemle aşama aşama gerçekleştirmeyi umuyorum. Midyeler konusunda haklısınız. Ancak yüzen partiküllerin bir kısmını kabuğuna eklemek ve böyle büyümek gibi bir huyu var bu canlıların ve kesinlikle filtre işlemine yardımcı olduğunu düşünüyorum. Mutlaka atık üretiyor ve bu anlamda akvaryumun nüfusunu da artırmış oluyor. Ancak kumu sürekli havalandırarak dip çekimlerinde da sağlıklı bir temizlik yapmama yardım ettikleri kanatindeyim. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. 6 mm cam konusundaki öneriniz nedir? Köşebentlerle sağlamlaştırmalı mıyım?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

6 mm cam kalınlığına köşebent desteği yapmak sizi en başta kafa yapısı ve güven olarak rahatlatacaktır. Bence yapılırsa iyi olur, sağlama almak sağlam olandır.

Sayfayı Paylaş