1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir Fikir Danışmak İstiyorum Akvaryum Hakkında

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde bursali_ tarafından 10 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. bursali_

bursali_

İsim:
    H.Can Barkın
    Selam millet.. saygılar:gif

Elimde 80 cm akvaryum var ısıtıcım ve motorum yok alınacak onlar.Ama ben ne besleyeceğime karar veremedim bir türlü. Yunus(3d 1e),Sarı prenses(4d 1e) düşünüyorum ?

2. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Cevap: Bir Fikir Danışmak İstiyorum Akvaryum Hakkında

Merhaba Can bey akvaryumunuz eni ve yüksekliği kaç cm?Tabi balıklarınızın boylarıda önemli ,ama bence 80 cm akvaryum 4 yunus ve 5 sarı prenses için küçük olur.Hele birde bu türlerin kayalıkları ve oyukları sevdikleri için kaya ve dekorda eklenirse akvaryumunuzun hacmi dahada daralacaktır.yani balıklarınız strese girebilir yazık olur balıklarınıza.Neticede bunu hobi olarak yapıyoruz,ama kendi zevklerimizden çok beslediğimiz canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli ortamı sağlamak daha önemli bence.Aksi takdirde olumsuz sonuçlar meydana gelebilir ve bizi bu güzel hobiden soğutur.Bence 80 cm akvaryumda canlı doğuran türler beslenebilir ve birde bitki eklenirse seyir zevki güzel bir eser çıkar ortaya.Saygılar

The_ReligiouS, grafikdelisi, bursali_ ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Merhaba aramıza hoşgeldiniz.

Beslemek istediğiniz türlerin akvaryumunuza uygun olup olmadığını tespit etmek için, akvaryumunuzun boyu,genişliği ve yüksekliği lazım. Tam olarak yazarsanız daha detaylı yardımcı olabiliriz...

METİN SUVAR ve bursali_ bunu beğendi.
  4. bursali_

bursali_

İsim:
    H.Can Barkın

80x25x40h arkadaş'lar akvaryum. Önce Lepistes düşünüyordum ama sonra sp ve yunusa döndüm. Hala düşünüyorum. Sp ve Yunus için uygun akvaryum boyutlarını söylerseniz akvarymu'mu değiştirebilirim ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

250 Litre olsa iyi olur. 110-120x50x50 gibi ölçüler uygundur.

METİN SUVAR bunu beğendi.
  6. bursali_

bursali_

İsim:
    H.Can Barkın

Şimdi'lik bu akvaryum'la başladım artk ama ilerde büyütürüm.Hem besliyeceğim s.p ve yunus'lar yavru olucak büyüdüklerinde arkadaşım ile takas yapıcam

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

O akvaryumda sarı prenseste olmaz ama yunus hiç olmaz Can. Yunuslar yavru bile olmuş olsa o akvaryumda sağlıklı bir şekilde gelişemez.Bence yunustan vazgeç..:ay:

8. bursali_

bursali_

İsim:
    H.Can Barkın

Ozaman sadece s.p besliyim abi Hosuma gidio balıklar yaa :)

9. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

İllaki sarıprenses bakacağım diyorsan balık sayısını düşük tutman gerekiyor. Arkadaşımda o boyuta yakın akvaryumda sarıprenses besliyor. 1 e 3 dişi olarak. Bol bir şekilde suya hava vererek. Ama şunu da bir düşünmek lazım, küçük bir odada 4 kişi kaldığınızı :) Durumuzun nasıl olurdu. ?

bursali_ bunu beğendi.
  10. bursali_

bursali_

İsim:
    H.Can Barkın

Emre sende Haklısın arkadasım dgru söyledin ama 1e 3d yavrular büyümeden ben akvaryumu 250 ltye cıkarcam siparişi verdim Hatta bugün.

11. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Çok iyi bir girişimde bulunmuşsunuz. Isıtıcınız ve diğer ekipmanlarınız yok anladığım kadarı ile. Maddi durumunuz pek iyi değil ise önerilerim şunlar;

1. ciklet besliyeceğiniz için kum derdiniz o kadar üst seviyde değil. Yani bir inşaata giderek bir cuval kum olarak bunu elekten geçirip yıkar iseniz alt resimde gördüğünüz gibi kum elde edersiniz. Bu kumu sarıprensesler seviyor. Kolaylıkla eşebildiklerini gördüm. ( Foto benim akvaryumumdan.)

2. Atman marka 300w ısıtıcı ( Fiyatı 25 - 30 tl arası ) Bu ısıtıcıyı 270 litrelik akvaryumumda kullandım. Çıkışı kendisine bakan ufak bir motor ile ısı tüm akvaryuma yayabilirsiniz.

3. Dış motor ilk başta maddi durumunuza el vermeyebilir. Ama orta seviyeli bir şey almak isterseniz Jebo 839 dan memnun olan çok. 829 ile 839 arasında bir kova farkı var sanırım. Renk filan.

4. Akvaryumunuza havayı ya ısıtıcı için taktığınız iç motordan yada ayrıca aldığınız hava motorundan sağlamalısınız. Nasıl olsa bitki yok. karbondioksitede gerek yok :)

5. 2 adet damacana bulundurun bunlara su doldurun her zaman dinlenmiş 40 litre suyunuz olmuş olur. Su değişimlerinde ve aciliyet gereken şeylerde.

bursali_ bunu beğendi.
  12. bursali_

bursali_

İsim:
    H.Can Barkın

Teşekkür ederim emre kardeşim sagol bilgilerin içinn..Maddi durum söz konusu degil ikinci akvaryumumda daHa iyi işler çıkartcam inş. :) Bi arkadasım önerisi üzerine 2 ay önceden doldurdugum 1o tane damacana Hazırda bekliyo buarada :)

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sen o suları dök Can. 2 ay çok uzun bir süre o suları kullanma.Akvaryumu kurmadan önce 2-3 gün su dinlendir ve o suyu kullan.:ay:

bursali_ bunu beğendi.
  14. bursali_

bursali_

İsim:
    H.Can Barkın

Peki ozaman sular kesilince bi faydam dokunmuş olur bari :) Bgn dolduraym perşembe falan kurucam artık akvaryumu

Sayfayı Paylaş