1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir inci gerdanlıktır Karadeniz'e dizilmiş,yaşamdır,aşktır ORDU sevdası.

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde SantiMunez tarafından 12 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    KISA KISA ORDU'DAN BAHSETMEK İSTİYORUM HAZIR MISINIZ?
    YAZI TAMAMEN BANA AİTTİR (Mustafa Can ÖMEROĞLU)

Buram buram fındık kokan memleketimden herkese merhaba :) Ordu deyince aklınıza ilk gelen şey ; durun tahmin edeyim fındık :) Zaten selamımı da bu yüzden böyle verdim.

Ordu Karadenizin incisidir. 19 Eylül tarihi Ordu için çok önemlidir. Atatürk Erzurum depremini duyunca Erzurumu ziyarete gideceği sırada Ordu ve Giresun gezisini iptal etmemiş ve kruvazör ile gelmiştir. 19 Eylül Ordu'da bir çok yerin adıdır. Özellikle 19 Eylül Stadyumu adını buradan alır.

Yeri gelmişken Orduspordan da bahsetmek istiyorum. Çok ünlüdür Orduspor. Mor menekşelerin eski tarihi zaferlerle doludur. Avrupaya kadar gitmiştir,maçlar oynamıştır,fark atmış,fark yemiştir ama her Ordulunun kalbinde bir tahta sahiptir. Her Ordulu ister GS,FB,BJK tutsun ister tutmasın, Orduspor lafını duyduğu anda bütün holiganist ruhu dışarı çıkar adeta fırtınaya dönüşür. O kadar bağlıdır takımına Ordu kenti. Komşumuz Giresunspor ile sıkı bir dostça rekabeti vardır Ordusporumuzun. :) Her sene hedefimiz Süper Ligdir. Bu sene inşallah başaracağız :)

Ordu 560 metre yüksekliğindeki Boztepesiyle de ünlüdür. Tüm şehri yukarıdan görme imkanınız vardır. Stadyumu rahatça görebilirsiniz kuşbakışı. Çay bahçesi,köyler, motel, çam ormanları vardır Boztepede. Maç günleri Boztepeden bir paraşütlü atlar ve sahanın tam ortasına iner seyirciler alkışlar :) Gün batımı ve doğumu mükemmeldir oradan. Çayınızı elinizde,çimene oturup manzaraya daldığınız anda bütün dertleriniz yok olur orada.

Biraz da kültürümüzden bahsetmek istiyorum size :) Önce menüyü sunayım :)

ÇORBALAR
    1. Pancar Çorbası
    2. Mısır Çorbası
    3.Kabak Çorbası

YEMEKLER
    1. Pancar (Kara lahana) Sarması
    2. Pancar (Kara lahana) Döşemesi
    3. Pancar (Kara lahana) Diblesi
    4. Melocan(Diken ucu) Kavurması
    5. Sakarca Mıhlaması
    6. Galdirik Kavurması
    7. Isırgan Yağlaşı
    8. Hoşgıran Kavurması
    9. Tirmit (Mantar) Kavurması
    10. Çerkez Tavuğu
    11. Kabak Muhallebisi
    12. Mısır Yağlaşı
    13. Pallobye
    14. Keşkek (Gendeme)
    15. Fırım Fasulyesi

HAMSİ YEMEKLERİ
    1. İçli Tava
    2. Hamsi Buğulaması
    3. Hamsi Köftesi
    4. Hamsi Tava

HAMUR İŞLERİ
    1. Su Böreği
    2. Yufka Böreği
    3.Ev Makarnası (Kesme Makarnası)

TATLILAR
    1.Kabak Tatlısı
    2. Aşure
    3. Un Helvası

EKMEK ÇEŞİTLERİ
    1.Mısır Tatlısı
    2.Bileki Ekmeği
    3.Saç Ekmeği
    4.Golit

REÇELLER
    1.İncir Reçeli
    2.Üzüm Reçeli
    3.Elma Reçeli

TURŞULAR
    1Fasulye Turşusu.
    2.Domates Turşusu
    3.Salatalık Turşusu
    4.Patlıcan Turşusu
    5.Kelem Lahanası

Arıcılık bakımından ilk sıralarda yer alan Ordumuzda, 10 bin çiftçi yılda ortalama 9 ton bal üretimi yapmaktadır. Köylerde 300 bin civarında arı kovanı vardır:)

Balık cennetidir Ordu. Ama son dönemlerde bilinçsiz avcılık ve deniz kirliliği sebebiyle balıkçılık zor günlerini yaşıyor. İnanın yoldan çevirip bir insana sorsanız o bile ümitsizdir denizdeki balık oranından. Bilinçsiz avcılık engellenmeli, hele ki Ordunun geçim kaynağı tarımdan sonra ikinci sırada olan balıkçılık ise mutlaka önlem alınmalı. Perşembe ilçesinde her dönem balık bulmanız mümkündür:) Perşembe balık pazarıdır.

Fındık çok eski zamanlara dayanır. Eksiden Pontus cevizi denirmiş. Fındık simgesi Orduyu öyle bir kapsamıştır ki fındık deyince akla ilk Ordu gelir. Fındığın anavatanıdır burası. M.Ö 400 lere dayanır.

Dikkate alınabilecek 2 göl vardır Ordu'da. Birisi Gölköy ilçesindeki Ulugöl'dür. Diğeri ise Fatsa'da bulunan Gaga gölüdür. Balıkçılık yasaktır bu göllerde.
    Bol bol akarsu vardır Ordu'da. Kıyı şeridi boyunca ilerlerken her 20 metrede bir akarsu çıkar karşınıza. :) Balıkçılık çok yaygındır bu akarsularda,ticari amaçlı değil,hobi için zevk için insanlar yaz vakitlerini akarsularda fly avcılığı ,sahte yem avcılığı gibi hobilerini geliştirmek için giderler. Ben de giderim özellikle sahte yem avcılığı çok zevklidir tavsiye ederim :)

Sahilden söz etmek istemiyorum çünkü Karadenizin en güzel sahilleri Ordu ilçelerindedir, bilhassa Fatsa.

Ordu'nun dereleri aksa yukarı aksa.....

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Afişteki slogana bayıldım. Yazanın ellerine sağlık.

Teşekkürler tanıtım için.

SantiMunez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş