1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir Kızın Devlet Bursu Günlüğü

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde yasemin elif tarafından 28 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    :D :D :D İnsan konunun adını bile ilk okuduğunda tuhaf oluyor. Neyse işte 1-4 gün kadar sonra devlet bursumu (ilk) alacağım. Verdiğim sözlerimi, alacaklarımı vs. hesaba katarsam günlüğüm bursluluktan sonraki yaklaşık 1 haftalık kısmı böyle olacak;

Gözlerinizden gülmekten yaş gelmesi dileğiyle...

Sevgili Günlük;
    -Bu gün ilk bursluluğumu aldım. Gözlerimden yaş akmasına engel olamıyorum. Çünkü doya doya harcayamadan bir kısmını anneme vereceğim. :der: Napalım, kader... Elimde tam 300 lira. 100 annemin. Çok dua ettim bu günler için, yani annemin bu günlerde nasıl oluta hepsini almadı diye :horon: Önceden listemi hazırladım. Hmm... Bir bakayım eksik var mı;

Teyzeme verdiğim mangal sözü
    Akvaryum
    Yazıcı kartuşları dolumu
    Siyah tahta kalemi mürekkebi.

Akvaryum=
    30 Litrelik akvaryum
    3 Paket kum
    Vantuzlu derece

7 DİŞİ 3 ERKEK LEPİSTES
    NOT: BalıklaR 2 GÜN SONRA alıNacaKTır.

Galiba yok. Dahada olursa 2. bursuma alacağım.

-Eveeet. Hemen elime çanta para vs. alıp düştüm yola. Doğru akvaryumcuma. Öncelikle o balıklar için akvaryumumu aldım. Zaten önceden belirlediğim için hiç zorluk çekmedim. Alt kısmına yerleştirmek için 3 paket kum aldım. Fakat küçük ama önemli bir sorun vardı. Bana bir de derece lazımdı. Yani cama da yapışabilmesi için vantuzlu bir derece de alacaktım! Bunu da aldıktan sonra tek eksik vardı. O da BALIKLAR!!!... Yalnız kumun temizlenmesi, akvaryumun yıkanması, balıklar için mağaraların yapılması ve suyun dinlenmesi gibi şeyler için en az 3-4 gün balık alınmaması gerekiyordu. Tabi bu sadece benim için…
    -Bütün malzemeleri aldım. Kumumu yıkadım. Dekorlarını yerleştirdim ve suyunu ekledim. Artık 3 gün suyun dinlenmesi ve akvaryum için hazır hale gelmesini bekleyecektim…
    -(aradan 3 gün geçer) Zaman doldu. Artık balıklarımı aldım. Akvaryumda gayet iyi gözüküyorlar. Hadi hayırlısı… :)

NOT: Aldıktan sonra asıl yazdıklarımı da ekleyeceğim bu sadece bir tahmindir.

2. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Resimleri ben mi bulamadım acaba :S

3. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Resimler derken? ::bilmem::smiley33:

4. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Akvaryum resimleri...

5. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Benimkiyse eğer daha eklemedim.

6. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Merakla bekliyoruz :)

7. uozgul

uozgul

Yer:
    Afyon
    İsim:
    ÜMİT ÖZGÜL
    Hadi hayırlı olsun Eğer yakın olsa idik bende balıkllarının yanında hediye cüce vatoz verirdim ama bakalım kısmet sağlıklı balıklar...

8. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Çok teşekkür ederim. Okul müdürüne sordum. Bir iki güne ilk seferini ben vericem daha sonrakileri bankadan alacaksınız dedi. Para elime geçince hemen herşeyi almak isterdim, AMA balıkların hayatı söz konusu. Suyu dinlendiriyim. Dekoru yapayım. Arka fon ekleyeyim. Akvaryumu temizleyeyim. 3-4 gün sonra da balıkları aldığım gibi onları fazla bekletmeden aşağıdaki gibi ekleyeceğim. Umarım böylece strese girmez, hastalık kapmazlar. Meraklanmanıza sevindim. İki haftaya kalmaz balıkların her açısından kaliteli bir fotoğraf makinesiyle çekerek siteye koyacağım.

Hangi siteden aldığımı hatırlamadığım bir yöntem;

1. Karantina :
    Tankınıza sonradan ekleyeceğiniz balığı bir süre karantinaya alarak, sağlığının yerinde ve tankın diğer sakinleri için tehlike arz etmeyecek bir balık olduğundan emin olunmalıdır. Ancak bir çok hobici bu önemli noktayı dikkate almaz.

Akvarsitlere göre karantina, balıkların kimyasal ve fiziksel tedaviye tabi tutulması, ister satın alınmış ister doğadan yakalanmış olsun, hepsinin iyileştirilmesi ve yeni evlerine taşınmadan önce streslerinin azaltılması işlemidir.

30*20*25 boyutlarında bir karantina akvaryumu, her ciddi akvarist için tavsiye edilir. Bir diğer yol ise, akvaryumcunuzun; balıkları mnatarların, virüslerin ve bakterilerin yol açtığı hastalıklardan koruyacak ciddi bir karantina ünitesi olduğundan emin olmaktır.

Bu balık ölümlerinin önüne geçmenin en garanti yoludur. Akvaryumcularla ilgili en üzücü şey, malesef genelde yeterli yerlerinin bulunmaması ve mikroplardan izole edilmiş balık yetiştiriciliği konusunda gerekli altyapıyı hazırlama ve yönetme konusunda yeterli uzmanlıklarının bulunmayışıdır. Bunlar, bir çok akvaryum ve balık yatırımıcısına göre boşa para harcama anlamına gelirki bunun ne olduğunu biz çok iyi biliyoruz.

Şunu da eklemeliyim ki, karantina için kimyasal malzemelere harcanan para (teramisin, malahit yeşili v.b.) elbetteki balığın satış fiyatına yansıyacaktır. Ancak daha fazla balık ölümü ile karşılaşmayacağınız için, uzun vadede bu sizin için daha hesaplı olacaktır.

2. Balığın tanka aktarımı:
    Su, hobici için tek başına bir şey ifade etmez. Yumuşak, sert; asidik alkali; tatlı, acı, tuzlu; sıcak, soğuk gibi pek çok parametre vardır. Bu değerlerin hobici için önemli olmasının temelinde su canlıları için önemli olması yatar.

Yeni balığı tanka koyarken yeni suya alıştırmak gereklidir. Sadece poşeti suda beklemek bu değerlerden sıcaklığa alışmasına yardımcı olur, diğer su değerlerine de alışması için yavaş yavaş asıl akvaryum suyuyla tanışmalıdır. Poşet açılarak, balık ve içindeki suyla beraber akvaryum suyu içerisine sabitlenmiş içi boş bir kaba konulmalı, hem ısı dengesi sağlanmalı hem de yavaş yavaş balığın türüne göre (4-5 saati bulabilir) su eklenerek suya alışması sağlanmalıdır. Özellikle deniz balıkları, cüce amerikan cichlidleri, amerikan tetraları, discus, tanganyika cichlidleri gibi balıklar yeni suya hassastırlar.

3. Yeni balığın beslenmesi :
    Elbette tankınıza yeni eklediğiniz balığın beslenmesi gerekecektir. Ancak bunu hemen yapmak zorunda değilsiniz. Çünkü siz balığı ne kadar dikkatli aktarırsanız aktarın, mutlaka bir süre mutsuz olacaktır. Bu yüzden balıklarınızı yemlemeyi düşünmeden önce, ışıkları kapatarak bir gece boyunca yeni evlerine aışmalarına izin verin. Yemlemeyi ertesi sabah yaptığınızda, bu balığa kendi evindeymiş hissi verecektir.

Eğer zaten oturmuş bir tankınız varsa, yeni balığı tanka koymadan önce bir süre karantinaya almanız gerektiğini zaten söyledik. Bu işin en ucuz yolu ise, çakıl ve bitki koymanızı gerektirmeyen plastik tanklardır.

Bu tank yalnızca karantina tankı ya da hastane olarak kullanılabilir.

Yeni balığınızı bu tankta 3 gün kadar gözlemleyerek, yakalnmış olabileceği hastalıklara karşı akvaryumcunuzdan temin edebileceğiniz kimyasallar ile tedbir alabilirsiniz. Bu işlemden sonra, balığınızı yeni evine katarabilirsiniz.

Tankınızdaki oturmuş balık topluluğuna yeni bir balık eklediğinizde, tankın ev sahipleri yeni gelen rakiplerine karşı hırçın davranabilirler. Bu problemi de, balıkların ilgilerini dağıtmak amacıyla, güzel bir yem atarak çözebilirsiniz.

Bence uygun bir yöntem, çoğu kişi bilir...

SAYGILAR...

DİP NOT: En yakın zamanda akvaryum tanıtım portalına ekleyeceğim. açtığım tüm konulara profilden girerek kolayca ulaşabilirsiniz.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: Bir Kızın Devlet Bursu Günlüğü

Çok güzeldi ama çabuk bitti.....:por:

10. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Nasıl? Çabuk bitti derken?

11. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Çok kısaydı ... Güle güle okuduk...

12. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

:D Sevindim...

13. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Ben üzüldüm kısa kestin ama Yasemin...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aferin Yasemin güzel yazı ben sıkılmadan okuyorum günlüğünü. Sen bizim ' medarı iftiharımız'sın' :emt: Yazmayı seven, okumayı ve araştırmayı da sever. Bunları yapan çok bilir...Eğer daha çok bilmek istiyorsan yaşıyorsun demektir... Kaynak: National geographic channel...

15. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Yalnız Temel Abi " kaynak " kısmı olmamış... Nationel Geographic Channel kanal adı National Geographic olması lazımdı ... Bi'de abi sen bunları nerden buluyosun ??

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Uyduruyorum. Uydurduğum için bir harfte yanlışlık oluyor 'e' harfi yazıyorum 'a' harfi yerine. Sen de yakalıyorsun işte. :F Sonra bütün mesajlarını düzenlediğimizde şaşırıyoruz, bu çocuk nasıl hata yapıyor diye. :F

Hasbinallah meni vel vekil . (Doğru mu yazdım ?)

uozgul bunu beğendi.
  17. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Galiba " Hayır..."...

18. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Doğrusu nasıl? :)D)

19. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Doğrusunu da bilmiyorum... Bunları da ben uyduruyorum...:F

20. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

peki sorayım o zaman ciklet mi doğru çiklit mi yoksa farklı şeyler mi?

Sayfayı Paylaş