1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir Kaç Sorum Var_?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde umitdulger tarafından 15 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Öncelikle herkese sağlıklı balıklar arkadaşlar. Ben malawi gölünün maviliğne daha yeni adım attım. O yüzden cahilliğimi bağışlayın. Bir kaç sorum olacak, eğer cevaplama nezaketinde bulunursanız sevinirim...

Akvaryumumda 5 adet yunus 5 adet sarı prenses var. Boyları 3 cm ile 7 cm arasında değişiyor.

1. Yunuslarımın ( 7 cm olan da dahil ) renkleri gri tonlarda ve benekleri hiç kaybolmuyor. Yunusların renk değişimleri yaklaşık olarak ne zaman başlar, tamamen beslenmeyle mi ilgilidir yada herşeye rağman bu tonlarda da kalabilirler mi_?

2. İş yerimde bir kaç tane akvaryum var ve o akvaryumlardaki yunuslar ( benimkilerle aynı boyda olanlar) daha geniş bir vücut yapısına sahip, benim yunuslarım onlara göre 2 boyutlu kalıyor, bunun sebebi ne olabilir_?

3. Sarı prenseslerim de ise aynı boydaki 2 sarı prenses arasında çok fazla renk farkı var. İkisi de aynı akvaryumdan alındı fakat birinin rengi oturmuşken diğeri hala beyaza yakın bi tonda, bu beslenmeyle mi alakalı yoksa cinsiyet de bu kadar etki eder mi_?

4. Renklenmeleri ve büyümeleri açısından tavsiye edebileceğiniz en iyi yemler hangileridir_?

Şimdiden çok teşekkür ederim...

Not : Akvaryum hacmimin yunuslar için yetersiz olduğunu biliyorum. 3 hafta sonra düğünüm olduğu için şu anda tankı büyütemiyorum ( malum masraflar biraz fazla bu aralar ) ama en kısa zamanda 300-350 litrelik bir tanka geçiş yapacağım kısmet olursa. Akvaryumumda Dolphin C700 Dış Filtre, Amazon KJ-1800F İç Filtre, Atman Hava Motoru, Atman 200 W Isıtıcı mevcut, Sıcaklık 26 Dereceye ayarlı ve haftalık olarak 30 % su değişimi yapıyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam,

Yunus balıkları ortalama renklerinin tam oturması 1 yılı bulabilir. Benekler ergin bireylerde çıkabilir ancak genç bireylerde zaman zaman veya sürekli olarak görülmesi normaldir. Bu ortam şartlarına göre değişir.

Gördüğünüz diğer balıklarla farklı görünümde olmalarının bir çok sebebi olabilir. Yavruluktan itibaren kötü beslenen, küçük hacimlerde kalan balıklar daha iyi şartlardaki türdaşlarından farklı görülebilir. Daha iyi şartlara geçtiklerinde tam anlamıyla toparlama olmasa da gelişim görülmeye başlanır.

Sarı prensesler karotein içerikli yemlemelerde ve iyi beslenmelerde daha koyu sarı olurlar. Yine yavrulukta bakıldıkları şartlara göre renk değişse de baskın olan diğer sarı prenseslerin yanında da renklerini soldurupteslimiyetçi tavır sergileyebilirler.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Birçok kişi yunusların üzerindeki beneklere takılır durur. Hatta bazıları beneği olan yunus kırmadır bile diyorlar.:an: Aynı şekilde kafasız yunuslarada kırma diyen kişi sayısı çok fazla. Aslında haksızda sayılmazlar kırma olduklarından şüpelenmeleri. Uzun yıllardır akvaryum şartlarında okadar çok yunus üretildiki neredeyse musluklardan yunus akacak.:hasta:T abi bukadar yunus bolluğunda kırılmalarda oldu olmadı değil.Elektra vs gibi birçok yunus kırması olsada balıkta sırf benek var diye yada kafasız diye bu balığın kırma olduğunu düşünmek bence yanlış.

Buyrun bakın.

Ümit bey, yunuslar uygun ortamlarda beslendiğinde 6-7 aylıkken net rengini alırlar.Tabi vücutlarda kararlamalar,benekler yunusların her dönemimde ( yaş olarak ) görülebilir bu normal bir durumdur ve bunu sorun etmeyin.:ay:

2. İş yerimde bir kaç tane akvaryum var ve o akvaryumlardaki yunuslar ( benimkilerle aynı boyda olanlar) daha geniş bir vücut yapısına sahip, benim yunuslarım onlara göre 2 boyutlu kalıyor, bunun sebebi ne olabilir_?

Bu durumun balığın bulunduğu ortamın rahatlığı düzenli bakımları ve beslenmeyle alakası olsada aynı şartlarda büyüyen kardeş balıklarda bile bu durum görülebilir bu birazda balığın yapısıyla alakalı.Bu durum insanlardada var. Örneğin benim bilarderlerle aramızda 10 yaş var ama ikiside zebellah gibi. Yanlarında çocuk gibi kalıyorum.:D
    Birde eklemek istediğim birşey var, eğer kafa yapısı olsun,vucudu heybetli,şöyle adam akıllı yunus olsun istiyorsanız yavruyken aldığınız yunusları tek tür olarak besleyip büyütün.Yani akvaryumda yunustan başka hiçbir balık olmasın. Bu şekilde beslenen yunuslarla karma tankta beslenen yunuslar arasında bariz bir şekilde fark olur.:ay:

3. Sarı prenseslerim de ise aynı boydaki 2 sarı prenses arasında çok fazla renk farkı var. İkisi de aynı akvaryumdan alındı fakat birinin rengi oturmuşken diğeri hala beyaza yakın bi tonda, bu beslenmeyle mi alakalı yoksa cinsiyet de bu kadar etki eder mi_?

Sarı prenseslerinde diğer balıklar gibi birçok varyeteleri vardır.Bazıları sarı değil resmen beyaz prenses gibi.:) Bu renk farklılığı farklı varyeteler olmasındanda kaynaklanabilir,yada balığın bulunduğu ortamda diğer baskın bir balığın hışmından kurtulmak için rengini açmasıylada alakalı olabilir.

Buyrun buda sarı prensesler hakkında geniş bir bilgi.

4. Renklenmeleri ve büyümeleri açısından tavsiye edebileceğiniz en iyi yemler hangileridir_?

Sera ve Tetra nın çok güzel yemler var,örneğin seradiscus sera flora yada tetrabits gibi. Bu gibi yemleri kullanabilirsiniz. Kesinlikle hormon içerikli renklendirici yemler kullanmayınız. Herşeyin doğalı güzel. Bırakın renklerini zamanla kendileri alsın.saygılar:gif

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 29 Mayıs 2016
    YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  4. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Olcay Bey ve Temel Bey. Bugün NLS Cichlid Formula, Tetra (Bits) Discus ve Tropical Spirulina Granulat aldım yem olarak. Ayrıca evde bitkisel ağırlıklı bol karışımlı pul yem hazırlayacağım. Bir de önceki japonlarımdan kalan tetra animin ve sera goldy color var. Bu yemlerle nasıl bi diyet uygulamalıyım sizce_? Bitkisel ve proteinsel yemi aynı gün mü vermem daha iyi yoksa 1 gün bitkisel 1 gün proteinsel gibi bir diyet mi uygulamam daha iyi olur_?

Sayfayı Paylaş