1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir Kez Daha Canlı Kaya Alternatifi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde fth-94 tarafından 6 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Tuzlu su akvaryumunun can damarlarından biride kayasıdır. Hobicileri maddi olarak sıkıntıya sokmakta ve istediğimiz şekillerde kaya bulamamaktayız. Temel abim alternatiflerini paylaşmıştı, fakat ben bunu biraz daha geliştirmeye çalıştım ve herkezin yapabilceği gözenekli bir kaya ortaya çıktı diye düşünüyorum. Umarım katkımız olur.

Öncelikle gerekli malzemelerimiz;
    * Yeterli miktarda beyaz çimento
    * Gaz beton diğer adıyla ytong
    * İyotsuz iri tuz ( turşu tuzu )
    * Çekiç, tornavida vs.

Gaz betonumuzun yapısı hakkında fikir vermesi açısından bir kaç resim.

Öncelikle gaz betonumuzu 1-2-3 cm gibi ufak parçalara bölüyoruz. Ardından çimentomuzu sulandırarak istediğimiz kıvama getiriyoruz ve gaz beton parçacıklarımızı içersine atıp karıştırıyoruz. Ardından iyotsuz iri tuzumuzu karışım içerisine katıp tekrar karıştırıyoruz. Karışımımızı hazırladıktan sonra hayal güzümüze göre istediğimiz şekli verebiliyoruz. Artık gerisi size kalmış.

Hazırladığınız karışımdan istediğiniz kayayı yapıp 2-3 gün kuruttuktan sonra tuzun eriyip gözenek sayısını arttırmak için akvaryuma koymadan önce sirkülasyonlu bir su içerisinde bekletmeliyiz. Ben tuvaletin şifon kısmında 5-6 gün kadar beklettim : )

Akvaryumda ilk başlarda seramik kayadan farkı olmuyor. Zamanla üzerini coralin kapladığında iğer kayalardan ayırt edilmiyor.

Benim denemem sonucu çıkan ürün 2-3 hafta kadar akvaryumumda ve şuanda gözlemlerim devam etmekte.

Sonuç;

Fatih BAŞBAĞ tarafından Akvaryum Portalı - AKVARYUM PORTALI 'a hazırlanmıştır. İzinsiz kullanılması yasaktır.

Erman Pehlivan, grafikdelisi, reis ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Bir Kez Daha Canlı Kaya Alternatifi

Dostum mükemmel olmuş. Gerçekten de çok hoşuma gitti. :aha: :nazar::nazar::nazar:

fth-94 bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kaya modeli olmuş tam tebrikler. Gözenek yapısı gayet iyidir ve iş yapacaktır. Ellerine sağlık Fatih.

fth-94 bunu beğendi.
  4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bravo Fatih, salınım konusun da bir problem çıkmazsa süper.

fth-94 bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Eline sağlık Fatih çok güzel duruyor kaya. Ama beyaz çimentoyla karıştırdığında ytong un gözenekleri kapanmıyormu ?

fth-94 bunu beğendi.
  6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Salınım konusunda sıkıntı yok.

Olcay abi bende düşünmedim değil. Muhtemelen kapanıyor ama aralarda irili ufaklı yüzlerce gözenekler ve tuzların eriyince ortaya çıkan delikler mevcut yani bu kaya iş yapacak bana göre.

Zamanla ileride kayalarımı bununla değiştirmeyi dşünüyorum.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Evet projemin arkasındayım ve yapacak arkadaşlara tanktaki durumunu göstermek için bir fotoğraf koymak istedim yavaştan yavaştan coralin kaplanmaya başladı. Geceleri ışıkları açtığımda üzerinde onlarca pod bulunmakta ve ışık açıldığı gibi bu kayanın içerisine girmekteler.

YIKIKTEMO, The_ReligiouS, brkfrt ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  8. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Fatih kardeşim çok güzel olmuş sonuç.Sol köşedeki canlı kayayla senin kayanın sol köşesi birebir benzicek duruma gelmiş ben çok beyendim mercan kırığı alıp yapıcaktım ama gaz betonla yapıcam sanırım.
    Daha yapmaya devam ediyormusun kayaları.
    Ben kaya yapıcam ve su içinde tavanda bırakıcam ben askerden gelesiye kadar Allahın izniyle kayalarda renk değiştirmiş biraz kararmış olur diye düşünüyorum,senin kayaların renk değiştirmesi nekadar süre aldı diyotom süreci falan.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mercan kırığıyla yapmaz biraz daha pahalıya mal olur ve daha ağır olur. Gaz beton daha hafif olur. Bu hale 1-1.5 ay sürdü. Yapıp bırakırsın. Evdekilerede tembihlersen iyi olur ayda bir suyunu değişsinler.

10. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Aldım kardeşim gaz betonuyla porland çimento yavaş yavaş başlıcam yapmaya,peki suya batışı nasıl?

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Fatih tebrikler. Süper gerçekten. Yaratıcı olmuş ;) :ay:

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mutlu abi hayırlı olsun, yapım aşamasındaki fotoğrafları bekliyoruz ve çıkan sonucun fotoğrafını buraya koymayı unutma. Suya hemen batıyor sıkıntı yaratmıyor.

13. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Beni şüpheye düşüren abim, çimento suda bir süre sonra erimeye başlayabilir diyor. Acaba eninde sonunda erir mi? Erirken salacak çimento maddelerini düşündürüyor açıkcası;ama 25 kilo kaya almayı düşünüyordum 10 tl den 250 tl. 20 tl ye masrafım bitmiş doğa da zarar görmemiş olucak.

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mutlu abi 1-1.5 aydır akvaryumda, ondan öncede 1 aydan fazla suda tuz erimesi için bekledi. Herhangi bir salınım gözlemleyemedim. Zaten şuanda akvaryumda coralin kaplamaya başladı dediğim gibi. Zaten parçalamaya başlasa coralin kaplanmazdı. Gönlün rahat olsun merak etme.

15. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Tamam Fatih kardeşim sana güveniyorum artık askerdeyken de sorun olursa, sen bana şöyle yap böyle yap dersin, bende evdekilere derim yapın diye :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih akvaryumda gerçek mana da doğala yaklaşmış görünüyor. Biraz daha geçsin Singapur kayası diye yutturursun bize artık.:)

fth-94 bunu beğendi.
  17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi laf olsun diye söylemiyorum o kadar hafif ve gözenekli. Seramik kayada var bende gelin görün farkı varsa ne istiyorsanız vereyim. Şeytan diyorki yap yap sat. 20 cm seramik kayaya 50-60 tl istiyorlar.

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Fatih bu kayanın son durumu nedir? aliye:gif

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

DIY-Kendin Yap kaya yapacak arkadaşlar yapıştırmada beyaz çimento kullansın, kalekim sarmadı beni, sanki bir salınım yapıyor. Beyaz çimento iyidir.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben beyaz çimento kullandım. Coralin kaplıyorda.

Son durum olmasada 1-2 ay önceki halinden bir görüntü. Seramik kaya gibi aynı. İlk zamanlar birazık beyaz yani. Ama sonra aşağıdaki gibi oluyor ve git gide kararıyor. Sonuna kadarda arkasındayım.

Sayfayı Paylaş