1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir kH ölçer olarak star polip

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde Montimahir tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Doğru mudur, efsane mi?

TencoMelih, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Temel abi başka mercan kullanıyordu sanırım.
    Ben pek ihtimal vermiyorum bu tarz yaklaşımlara.Çünkü canlı bulunduğu şartlara uyum sağlayıp o değerlerde açıp kapanabiliyor.En basiti Kıvanç'ın tankta kh 4.5 larda iken o zoaların o halde olduğuna şaşırıp kalmıştım.

TencoMelih, YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Net olmak gerekirse ucu son derece açık konu bu. Hobiciden akvaryum koşullarına kadar birçok etken yanıltabilir. İlave yapmak gerekirse sistemine çok hakim biri aynı star polip mercanı stronsiyum testi gibi de kullabilir, biraz da tecrübe ve bakış açısına bağlı bir durum gibi görünüyor. Bir mercanın eski sağlığını kaybetmesi sadece kH değerinden olmayacağına göre her küsme eğilimini kH değerine bağlayıp eklemeler yapmak işi daha da zora sokabilir. Ben bu konuya inanıyorum ama gerçekten eskimiş, oturmuş ve yapısı akvaryum sahibi tarafından tamamen tanınmış sistemler için geçerli. Örnek olarak star polip kH düştüğünde keyifsiz olur, polip açılımı kısalır ve ileri seviyelerde üzeri diaotom bağlar. Tersi olarak yüksek kH değerinde de keyifsizlik sergileyebilir. Buna bakarak bir düzen elbette kendi içinde hobici bir fikir çıkarabilir ama dediğim gibi diğer tüm unsurlar eskisi gibi ilerleyip bir değişim olmadığından emin olduğu sürece geçerlidir. Zoa poliplerde bilindiği gibi düşük kH değerine tentakül kısma ile cevap verirken, xenia tersi olarak yüksek kh değerinde un gibi dağılma eğilimine girer. Mahir bu konuda bir kaynak yakalamıştır diye umuyorum, çünkü bilimsel olarak bir noktada konuyu evet veya hayıra bağlamak zor görünüyor.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bende de zoalar ve diğer mercanlar (benim tankı biliyorsunuz) full açarlardı kendilerini. Kh on günde 2 birim yükseltildi diğer mercanlar normal hairyler erimeye başladı. Sekiz-on kafaya ulaşan hairyler şuan üç kafa kaldı ve keyifsizler. Şuan kh 7 de sabit kaldı su değişimleriyle.

5. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Her tankın bence gözlem ve tecrübeye eş değer. Elegance kh 5 altına düştümmü kapanıyor bunu farkettim kendimde. Altı ay öncede başıma bu gelmişti ozamanlar okadar düzenli su değişimi yapmıyordum . Şu an krnt marin tuzla yüzde on 15 günde bir su değişimi yaptığımdan dolayın testleri boşlamıştım . Dün elegance performanstan düşünce bir test yapayım dedim . Nasip bugüne kh 5 lere gerilemiş direk olarak.star polipte hiç bir sıkıntı yok örneğim. Herkez balık olsun mercan olsun gözlemleyerek kesin olmasada sezebilir suyunu.

6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hangi tür star polip diye de sorarım. kahverengi mor tür var bende onda hiç problem yokken yeşil içi beyaz olan tür ise dalga gelmese bile kapanıyor.

7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Star polip bence bukalemuna benzer her ortama uyuyor 9 kh dada açtı 6.4 dede zor bir değerlendirme kriteri

Sayfayı Paylaş