1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir Tuzlu Su Akvaryumu Daha Kuruluyor

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Courageous tarafından 28 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bugün cam siparişlerini verdim. Akvaryum sehpasını bu hafta hazırlıyorum 180 cm uzunluğunda 60 cm genişliğinde 80 cm yüksekliğinde ahşap karkastan yapıcam. Ağaç olarak ta gürgen ağaçını kullancam, cok sağlam ve dayanıklı bir ağaç, yat verniği ile de boyucam. Kapaklarda bu sefer sürgülü yapıcam üst üste gelicek iki parça şeklinde oluçak. 90 cm uzunluğunda 2 parça şeklinde.

Ön ve yan camlar extra clear oluçak, su inişini yandan savak şeklinde yaptım. Akvaryumun sağ tarafı kapalı oluçak sağ tarafında boylu boyunca bir dolap oluçak ve su inişi ve akvaryuma su basan hortumlar burdan geciçek. Kapaklı oluçağından gözükmüyecek ve oluşan ses de engellenmiş oluçak. Ayrıça akvaryumun yanındaki k dolabın iç kısmına elektirik panosu kurucam sumpun dolabında hiç biriz olmuyaçak, bütün motorların ve ısıtıcıların kabloları bu dolabın içine kadar uzatıp burda kurucağım siğortalara bağlıcam ve böylelikle tek bir yerden istediğim çalıştırıp kapanması kolaylaşcak ve tuzlu sudan uzak kalıçak.

reis, selcom2008, murer ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özkan yine bizi çok keyifle takip edeceğimiz bir konu bekliyor sanırım. Herşey mükemmel düşünülmüş ve proje hazırlanmış. Bu sefer konuya katkımız daha az olacak sanırım. Arada inşallah içinden çıkamadığın yerler olur da yazacak şeyler buluruz. :F Marmara deniz suyu mu kullanılacak kesin olarak ? Daha ağzın yanmadı yani bu sudan ? :F Şaka bir yana sen en doğru kararı yine vereceksin buna şüphe yok. Bu arada mevcut kurulu akvaryumda SPS mercanlar ne durumda ? Onlardan bilgileri kendi konusuna eklersen çok sevinirim.

Proje süper görünüyor Özkan başarılarının devamını dilerim her zaman ki gibi.toka:gif

Courageous bunu beğendi.
  3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Hayırlısı olsun Özkan abi eminim yine çok güzel şeyler çıkacak ortaya.Bence iniş kısmına su taşmalarını önlemek için bir boru daha eklemelisin.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hadi hayırlısı olsun Özkan, Allah utandırmasın.

Gene **** zamanı desene, şahaeser bir şey çıkacağına eminim. ;)

Courageous bunu beğendi.
  5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Teşekürler Levent, evet öyle birşey yapmak lazım, şimdiki akvaryumda 2 adet 5cm capında iniş kullandım şimdiye kadar bir problem yaşamadım ama yaşanmıyacak demek değil tedbirli olmakta fayda var.
    Sen siyah silikon kullanmıştın, sence siyah mı kullanmak daha mantıklı. Siyah akvaryum silikonu nerde bulabilirim, şefafını bulmak kolay. Görüntü olarak şefaf daha mı şık durur.

6. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Abi kesinlikle siyah kullan bence en şık ve en sağlamı.Sanırım internetten çok kolay bulabilirsin ben Teleskop akvaryumdan en son 2 adet almıştım.Fiyatıda 9 lira civarıydı.Abi geri dönüş motoru olarak ne düşünüyorsun ? Bence iniş için 5 cm'lik borular çok büyük 32 lik veya 2 tane 25'lik bence daha mantıklı olur.Sesi sıfıra indirmiş olursun.

Courageous bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Siyah silikon, Sista akvaryum silikonu olarak, yapı marketlerde bulabilirsin Özkan.

Courageous bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Siyah silikon kullanılmasına + 1000 katılıyorum.

9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    O zaman bunu siyah silikon ile yapalım, nede olsa bir önceki projede şefaf kullandık.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Akvaryum ölçüleri 180cm*60cm*H:55 cm oluçak, cam kalınlığını 10mm ve tabanda 3 adet yatay, üst kısmında da 3 kuşak kullanmayı düşünüyorum.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence gayet güzel düşünmüşsündür sen. Fakat 3 adet kuşak kısmını anlamadım pek. Camlar şeffaf olacağı için daha fazla kalınlık maliyeti inanılmaz yukarı çeker. Şeffaf çamdan akvaryum bir başka yanlız.

12. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Özkan kurulumun hayırlı olsun. Hayırlısıyla kurda görelim bakalım nasıl olacak sen bu akvaryumu kurarken daha önce kurduğun akvaryumdaki eksiklikleri görüp bunda o eksikliklerin olmayacağına eminim.(Pek eksikte yoktu ya neyse) Şefaf cam kullanman inan çok güzel olacak görünüm açısından. Yalnız kafama takılan üste kullanacağın 3 kuşak biraz sıkıntı yaratmazmı dersin akvaryuma müdahele esnasında ne dersin iki adet daha iyi olur kannatindeyim bu benim fikrim yalnızca. İniş ve dönüşü mükkemmel düşünmüşsün bu arda dolaplada kapaman görsel açıdan iyi olacak.

Sana kolay gelsin........

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Pardon yanlış yazmışım, iki adet kuşak kullancam akvaryumun boyunu böylelikle üç eşit parçaya bölmül olucam. 60/60/60 gibi. Her 60 cm de bir üsten kuşak atarak dışa doğru esnemesini engelemiş olurum. Aslında bir kuşak atsam 90 cm iki parça yapsamda olur galiba.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hadi bakalım hayırlısı. em34:

15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bugün Keresteciler sitesine giderek sehpanın yapımında kullanacagımız kayın kalasları aldık, yarın sehpanın ayaklarını yapmaya başlıyoruz. Bileşimlerde metal hiçbir parça kullanılmayacak, ayaklar birbirne geçmeli ve kama ile tuturulaçak. Fotoları yarın eklerim inşallah.

zgrkaralar bunu beğendi.
  16. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    İnşallah merakla bekliyoruz =)

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Özkan hayırlı olsun yeni projen , birşey dikkatimi çekti su iniş için aynı yerden 2 boru kullanmışsın bazı yerlerde gördüm hatta Levent'in yeni kurduğu akvaryumdaki sistem diyebilirim 3 boru çıkmış 1 iniş 2 yedek 3 bilmiyorum,ama bu üç borulu sistemde hiç ses olmadığını söylüyorlar bir araştır istersen .;)

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Teoman Abi teşekürler, kiradan kurtulup kendi evime gecicem inşallah, ev bir ay sonra biteçek, ozamana kadar bende akvaryumu hazırlamak istiyorum. Leventin yaptığı sistemin benceri bir sistem kullanıyorum ve epey memnunum, ama bu sefer Levent projesine benzer yapıcam, 2 iniş bir yedekli bir sistem yapıcam.
    Başka suprizlerim de var arkadaşlara. İlk akvaryum deneyimden aldığım dersleri bu projede uygulacağım inşallah.
    Uzun vadede kullanabilecegim bir proje olmasına çalışcam.

19. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Özkan bey sizin de kurulumunuz hayırlı olsun.Takipçiniz olup tecrübelerinizden faydalanmak isterim.Kolay gelsin.

Courageous bunu beğendi.
  20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bu akvaryumumda Led aydınlatma düşünüyorum, kullanan arkadaşlar tecrübelerini yazarlarsa güzel bir paylaşım olur.

Sayfayı Paylaş