1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Biraz nostalji

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde kumkapılı tarafından 28 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Arkadaşlar, bugün biraz eski resimleri kurcalarken bu resim elime geldi ve birden eskiler aklıma geldi yıl 1987 resimdeki ozamanlar 6 yaşında şimdi 29 yaşında olan kızkardeşim bu benim ilk 1mt boyundaki akvaryumum hatırladığım kadar 100x30x30 gibi ölçülerdi sanırım, onu eve ilk getirdiğimde dünyalar benim olmuştu zaten çok çok az olan evlerdeki akvaryum birde bendeki 1mt boyundakini görenler sen ne yapmışın böyle ev içinde koca akvaryum olurmuymuş bu bir patlarsa ne olur biliyonmu (gerçi değişen hiç bir şey yok aynı sorular hala var :D) tabi japonlarım bir içim su ozamanlar herşey çokmu farklıydı acaba, ne dış filitre var ne iç filitre olup olan şimdilerin moda ismi pipo filitre veya askılı cam borusu olan içine pamuk koyduğumuz küçücük hazneler ile pırıl pırıl sular taş gibi japonlarımız vardı. ah ah ne günlerdi onlar :(

2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    1993'te çekilmiş benim de buna benzer bir resmim var. Keşke başka şehirde olmasaydı resmim. Buraya koyardım. Japonlar akvaryumun ön canımda grup şeklinde hareket ederken çekmiştik.

Sizin masayla benziyor bizimki de. Televizyon masasıydı benimki. Resme dikkatlice bakınca evet bu bizim masanın aynısı. Soldaki raf elektiriği televizyon için uyumla hale getirecek bir alet içindi sanırım :)

Yalnız biraz su ekleyin akvaryuma azalmış sanırım pala.gif

3. taygun

taygun Guest

Ben de hatırlıyorum o günleri. Ona regülatör deniyordu. Kahverengiydi bizimkisi. Bir de kırmızı ışığı vardı üzerinde. em32.gif hüngür.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anlamlı ve hoş bir başlık. canım.gif

Bu akvaryumun tarihini hatırlamıyorum. Ama suyunun iki günde bir sapsarı olduğunu çok iyi hatırlıyorum.

Bu ilk tuzlu su akvaryumum. Fotoğraftaki oğlum 8-9 yaşlarındaydı, şimdi 15 yaşında. Bu akvaryuma Hakan abi o zaman damsel getirecek diye 1,5 ay hergün geldimi balık diye uğaramıştım dükkanına. Bu akvaryum Atman dış filtre ile kurulmuştu ve 11 balığımı toplu kaybetmiştim. :(

5. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    ]

hasan bey, su eksilmesi değil o lütfen muhalefet olmayalım :F :F ozamanlar akvaryumlarda flo değilde normal ampul yeri vardı tabi fazla ışık yansıttığı için bende camın önüne yaldız bant geçmiştim :F türk toplumunda icatlar bitmez

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Süpersin Doğan Hocam :F

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Eski dostlar hee . bende kısacık bir şey anlatayım hemen . Yaklaşık 14 yaşındaydım ve alt kattaki komşumuzun bir fanusu vardı . Bana ödünç verdiler ve hemen iki japon balığı aldım hatta birininde tek gözü yok :) . Komşunun benden dört yaş küçük oğlunu her dövdüğümde gelir kapıya ver fanusumuzu der alır gider tabi bizim japonlar direk konserve şişesine altı ay süren arbede sonucu fanusu balkondan aşşağı attım al sanada yok banada tabiki biriken haşlıklar ve mahallemizim camcı esnafına biraz çıraklık 30 * 20 *20 akvaryumum oldu . Ama şunu cidden içimden söylüyorum ilerde çocuklarım olurda bu hobiyi severlerse ne akvaryumlar yaparız . Düşününsene bir baba ve oğul oturmuşlar pazar günü evde ps yapıyorlar dost:...

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ah eski günler ahhh. dost:
    Doğan abi açtın konuyu o eski günlerimizi aklımıza getirdin. dost: :)

Sene 1986 o büyük kışı yaşadığımız yıl, mahallemize açılan bir akvaryumcu. Tabi ozamanlar çocuğuz. Hayvanları çok seviyorum fakat bu sevgimi hep bol bulunan türeler, yani kedi köpeklerle gideriyorum. :) Birgün akvaryumcuya girdim birde baktım offf anam bu ne. :) Akvaryum içinde rengarek balıklar,kayalıklar ,içinden hava kabarcıkları çıkan midyeler,diğer akvaryumlarda hava kabarcıklarıyla dönen su değirmenleri, gene hava kabarcıklarıyla hareket eden deniz kızları vs. :) İşte ozaman dedimki; tamam budur.Benim istediğim, hayvan sevgisi demekki buymuş. :) Ama tabi ozamanlar hayat bukadar kolay değildi. :hasta: Alımgücü düşük, teknoloji ve bilgi az,anne babayı ikna etmek ise tam bir sorundu. :hasta: Ozamanlar 1 mt relik akvaryumlar lüks sayılır,ve herkes almazdı / alamazdı. Ama ben koymuştum kafaya illaki balık besleyeceğim. ;) Yemedim içmedim bir hafta boyunca harçlığımı biriktirdim ve bir hafta sonra bir tane balık aldım. :)Aldım almasına ama balığı nerde besleyecektim. canım.gif Balığı aldım gizlice eve soktum kara kara düşünüyorum bu balığı nerde saklayıp,neyin içinde besleyeceğim? huh:Aklıma tuvaletin tasından tutun,ozamanlar bebek olan biladerlerimin lazımlığına kadar herşey geçiyor. :D Ve en sonunda annemin mutfaktan alaminyum tenceresini çaldım ve balığı içine koyup yatağın altına sakladım. :F Tabi ertesi gün valde tencereyi arıyor arıyor ama tencere ortada yok. pala.gif Akşam okuldan döndüm ama dönmez olaydım.Annem bir hışımla üstüme bir atladı anlatamam. :hasta: Meğer yatağın altında tencereyi bulmuş,birde bakmışki içinde balık var ah ülem senmisin eve gizlice balık sokan? Hemde tencereyi çalan ? Yermisin yemezmisin bir sopa bana. :D Tabi balığı akvaryumcuya geri verdirdiler. montz: tabi ben ondan sonra iflah olmadım. Hergün çocuklarla kavga ediyor,okulun camlarını kırıyor, önüme gelenle dalaşıyorum. :hasta: Baktılar olmuyor, babam bir faunus içinde iki balık aldı. :heyo: Derken bir bulaştık bu hobiye birdahada kopamadık. :)

Tabi ozamanlar böyle sistemler yoktu. Sump,dış filitre, hatta iç filitre dahi yoktu.Tüm filitrasyon,hava motoru ile çalışan bir boru ve borudan bir tutam pamuğa dökülen su ile sağlanıyordu. :hasta: Ozmanlar bilgi bir sırdı ve kimse bildiğini kimseyle paylaşmıyordu. :hasta: Tabi ozamanlar nitrit,nitrat,ph vs hakgetire. :) su kirlenince suyu boca eder,balıkları çeşmenin altına tutar çeşme suyunu boca ederdik. :D Ama ne hikmettirki hiçbir balığımızda bu sebepten ölmezdi. huh:

Neyse gene derin daldık. :) Eski günler hep güzeldi. Ne bileyim sanki artık bunca bolluğun içinde o güzelliği bulamıyoruz galiba huh:

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    9 yaşında idim eve annem akvaryum aldığında... O akvaryumumuzda resimdeki gibi televizyon sephası üzerinde dururdu... Annem o günleri andıkça kendine kahreder... "Ellerim kırılsaydı da eve o akvaryumu almasaydım! nereden bilirdim ben senin 20 sene sonra sapıtıp evini akvaryum dolduracağını..." :D :D :D

Allah'ını seversen Olcay Hocam tencerede beslereken annene yakalttığın ve uğruna daya yediğin balık ne idi? Çatladım yahu... Yoksa Japon muydu?

10. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Olcay merhaba, sende benim gibi az çekmemişin :F gerçi hayvan sevgisi olan tüm arkadaşlar özellikle bizim dönemler çok zor şartlarda mücadeleler verdik. Eve herhangi bir hayvan sokmak katiyen yasak lamı cimi yok :( oysa şimdi bilinçsiz ebevenyler çocuklarına sanki oyuncak alıyormuş gibi hayvan alıyorlar sonrada at gitsin :uyari: buda tartışmaya açık ayrı bir konu ben resimde görünen 1mt'lik akvaryumu almak için 6 ay harçlıklarımı biriktirdim. ondan önceleri neler içinde beslemedimki evin arkasında 1mt'ye 1mt asma kat gibi kömürlük vardı ben 12 yaşındayım bir güzel temizledim orayı ama görmeliydiniz kömür tozları pislik bir yana ama en önemlisi akrepler kıyamet gibi ama ben gözümü karartmışım :F temizledim orayı annemin büyükçe çamaşır leğenini çalma demeyelimde pala.gif yer değiştirme diyelim aldım onun içine koydum tam 8 ay besledim onun içinde japonlarımı canım.gif ama hava motoru yok, filtre yok, 1-2 ayda su yemyeşil olup balıkları göremeyince suyu komple değiştirirdim yahu gerçekten ne kadar sağlammış o dönemler balıklar koca kış geçirdiler su çoğu zaman üstü buzlanıyordu ama benimkiler domuz gibi şimdi ise tabiri caiz ise osurukdan nem kapıyorlar :) tabi soğukda ben hep dışarı çıkıp hasta olmaya başlayınca annem ve babam kıyamadılar ev içinde beslememe izin verdiler babam gitti 35cm lik akvaryum aldı bana zaten ondan sonra iflah olmadılar :D ama haklılardı ben sadece balık değilki her hayvana aynı derecede yaklaşıyordum daha küçüklüğümde bile sokakda ne bulsam eve getiriyordum şuan 3,5 yaşındaki kızım benim yolumda bir çocuk hayvanları bukadarmı sever evde 2 papağanım 1 pekines cinsi köpeğim ve balıklarım var kızım hepsiyle mükemmel arkadaş birde sokakta beslediği yabani güvercinleri var canım.gif 3 günde bir muhakkat besler onları, eskiler güzeldi hemde çok güzel imkansızlıklarla yapılan şeyler bence çok daha özel oluyor anne babayla sürekli kavgalar onlar olmaz der sen olacak dersin tabi birde sonunda muradına ermişsen fatih sultan mehmet edasında dolaşırsın etrafda :D oysa büyüdünmü herşeyi alma kuvvetine varıyorsun ama heyecan yok işin zevki kalmıyor :F eskiler güzeldi güzel hemde çok özel dönemlerdi bizim dönemlerimiz canım.gif

Sayfayı Paylaş