1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Birleşik Kaplar Teorisi - Taşırma Sistemi

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde GKARE tarafından 15 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Arkadaşlar,

Kendin yap taşma sistemi yapacağım diyenlere faydası olması niyeti ile sizleri sıkmadan işin teorik analizini yapmaya çalıştım. Uslüp yada teoride hatamız var ise affola. Özellikle boru seviyesi ne olacak, T yi nereye koyacağım, kabın neresine delik açacağım diye soru işaretlerini çözüme kavuşturabilirsem ne mutlu bana.

RESİM - 1

Resim 1'de bildiğiniz bileşik kaplar teorisini anlatmaya çalıştım. Patm = Atmosfer basıncıdır. Resim 1'de bulunan ilk şekilde durumun resimdeki gibi görülebilmesi için ters u şeklindeki boru içindeki hava emilmelidir. Böylelikle o bölgedeki hava basıncı atmosfer basıncına eşitlenmiş olur. Bu sistem tipik bir terazi yada tahtirevalli gibi çalışmaktadır. Resim 1'de görülen A kabına 1 bardak su koyulduğunda yarım bardak su sifon yardımı ile B kabına geçecek ve su seviyeleri eşitlenecektir. Anlaşılacağı üzere su eksiltme için de tersi sözkonusudur.

RESİM - 2

Resim 2'de ise kovalı taşırma sistemini şematize etmeye çalıştım. Kovalı sistemde dikkat edilmesi gereken husus 2 numara ile işaretli iniş borusu alt seviyesinin sifon bağlantı borularının alt noktasından daha yukarıda olması gerekliliğidir. Aksi halde elektrikler kesildiğinde sifonun içindeki su sump'a akacak ve elektrikler geri geldiğinde sifonlama yapılmadığı için taşma olacaktır.

Tankdaki su seviyesini tank içi taşma kovasına açılan delikler ve kova yüksekliği ile ayaralayabiliriz.

RESİM - 3

Resim 3'de ise PVC borulu taşırma sistemini şematize etmeye çalıştım. Bu sistemde de suyu sifonlamak yani ters u noktasındaki havayı almak gerekmektedir. Sump'a iniş noktası düz u ların seviyesinden yukarıda olması yeterlidir.

RESİM - 4

PVC borulu sistemlerde elektrik kesikken yani sistem dengede iken tekrar elektrik geldiğinde tank içindeki boru dolmaya başlar başlamaz sump'a su akışı tekrar başlar.

Sevgi ve Saygılarımla,

2. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: Birleşik Kaplar Teorisi - Taşırma Sistemi

Resimlerin üzerine gelip sağ tuş yapılıp resmi farklı kaydet dendiğinde kaydedilen yerden açılıp zoom yapılarak şekiller daha net incelenebilir. Bazı çizgiler silik görünüyor.

Sayfayı Paylaş