1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki Çürümesi ve El Yapımı Mayalı Co2 Sistemi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Handsome20 tarafından 15 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Handsome20

Handsome20

Yer:
    Karaman, Turkey
    İsim:
    Ömer çelebi
    Merhaba arkadaşlar 4 aydır bitkilerim büyümüyor, devamlı olarak ya sabit kalıyor yada cürümeler oluşuyor... (Su yenileme yapıyorum taban gübresi kullandım sıvı gübrede kullanıyorum, su sıcaklıgı sabit 26-26.5 derecelerde) Bende el yapımı mayalı Co2 yapmak istedim... Sistemi kurdum borunun ucuna küçük bir hava taşı taktım fakat, İnternetten araştırdığım kadarıyla bunun 100 litre bir akvaryuma yeterli gelmeyeceğini, DIY ve VORTEX gibi şeylerden bahsediyorlar. Hiçbirinden bir şey anlamadım. Nette gezinirken böyle bir sistem gördüm, kolay olduğu için yaptım... Küçük bir iç filtre, filtrenin hava çıkan yerini 0,5 litrelik pet bidona delerek geçirdim ve silikonladım. Bidonun alt ağız kısmından da, CO2 mayalı sistemin gaz gelen hava taşını içine yerleştirdim. Bu şekilde gelen karbondioksitin suya karışımı ve dağılışı daha çok olur diye düşündüm ama, 4 gündür çalışıyor halen bitkilerde bir değişik yok . Üstüne üstlük elodea lar eriyor, çamlar dökülüyor, willow moss yeşil olmadı... Nasıl bir şey yapmalıyım? Bu yaptığım düzenek doğru mu?

Ekli Dosyalar:

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Öncelikle Portalımıza Hoş geldiniz.
    Ömer abi şimdi şurdan girmek istiyorum. Balık seçimleri çok ama çok yanlış gördüğüm kadarıyla, akvaryumunuzda Japon, Tetrazon,lepistes,Velifera var. Japon balığı tek beslenmelidir, bitkili akvaryum yapmak istiyorsanız Japon balıklarını elinizden çıkartmalısınız. Gelelim bitkilere: Akvaryumda aydınlatma Nedir? Tuz kullanıyormusunuz? Bana göre mayalı sistem felan boş iş. Kendi akvaryumumda 1 kez olsun kullanmadım, akvaryumum verdiğim linkte mevcut bakabilirsiniz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  3. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Katılıyorum. Öncelikle co2 Çıkartın, daha sonra isim taban kombinasyonunu belirtin. Bakalım bunlar yeterlimi? Daha sonra, ışıkların açık kalma suresi ne kadar?

Sent from my Galaxy Nexus

YIKIKTEMO, H.Kaya.Gemlik. ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  4. Handsome20

Handsome20

Yer:
    Karaman, Turkey
    İsim:
    Ömer çelebi
    İki yıldır akvaryumda balık besliyorum arkadaşlar. Tabi ben ilk başlarda hiç bir şey bilmediğimden çeşit çeşit aldım. İki yıldır lepistes ve Japon'u birlikte besledim, hiçbir sorun yaşamadım. Şu anda da içine Tetra, kılıçkuyruk, Molly 2 şer tane ekledim... 4 ay önce bitkili akvaryum yapmak istedim. Yeşili çok sevdiğim için her kes, ''Japon balığının olduğu akvaryumda bitki olmaz, söker yer'' dediler. Ama aksine hiçte öyle bir yeme, sökme işlemi olmadı maalesef.. Çok araştırdım ve sert yapraklı bitkiler almaya çalıştım...

Akvaryum kurum aşamaları mı söylüyorum şimdi. 100 -110 litre su alan bir akvaryum ve Tetra tec 700 dış filtre aldım. 12-14 kilo Hagen siyah kum, sanırım 3 kg lav kırığı ve 2,5 kilo Fondovivo taban gübresi,. Öncelikle fondovivo'yu tabana serdim, üzerine bir plastik olandan sineklik tel, karışmaması için üzerine lav kırığı, üzerine yine sineklik tel ve onun üzerine de bütün Hagen siyah kumu döktüm. Tabi dökmeden önce kumları ilk önce suda yıkayarak tozlarından arındırdım. Bunlarla birlikte arka plana saz bitkisi ve bazı bölümlere koymak için 10 kök Eledoa aldım. 10 kök gül bitkisi aldım. 5 limon bitkisi biraz willow moss ve 1 adette Echinodorus Rubin soğanı diye bir bitki aldım. Bu bitkilerden sadece 1 adette Echinodorus Rubin soğanı büyüdü. 10-12 yaprak oldu gayette sağlıklı ama, gerisinde devamlı olarak erimeler çürümeler oldu, büyüme olmadı. Willow mosu bir köke sarmıştım, yosun gibi kahverengi oldu gitti. Limon bitkileri birazcık yeni yaprak çıkardı açık yeşil renkte ve sonrasında onun büyümesi de durdu. Eski yapraklar tek tek döküldü eridi. Bu arada 10 kök Eledoa hiç kalmadı eridi gitti. Arkada sazlar kökünden eriyerek su yüzüne çıkıyor. Bu süre zarfında haftada bir %30 düzeyinde 1 haftalık dinlenmiş su değişimi yapıyorum. Akvaryumun üzerinde 1 adet Sylvania Grolüx T8 18Watt 60 cm Floresan ve bir adette 50 cm 15 watt normal florosan mevcut. Günde 8-10 saat arası açık kalıyor. Sıcaklık 25.5 - 26.5 düzeylerinde idi bu 1 haftadır sıcak havalardan suyun sıcaklığı şuanda 28 - 28.5 derecelere kadar çıkmış ve 5 gün önce gelen Eledoalarımın yaprakları yeniden erimeye başlamış.

YIKIKTEMO, H.Kaya.Gemlik. ve Alparslan bunu beğendi.
  5. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Tabanınız çok iyi ama, ışık yetersiz. Litre başına minumum 0.5 watt daylight grolux karışımı yapmanızı öneririm. Akvaryum yüksekliği 50 cm den fazla ise t5 kullanmanız faydalı olur.

Japon balığı güzel durmaz o balıkların yanında, bence çıkartıp başka balık alın. Cory panda çöpçü olabilir, yada yavru cüce vatoz koyun yerine.
    Potasyum eksikliğinde yapraklarda sararma oluyor. Sıvı gübre takviyesi yapabilirsiniz.

Sent from my Galaxy Nexus

YIKIKTEMO, H.Kaya.Gemlik. ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Ben yinede karşıyım onların bir arada beslenmesine... Taban malzemeleriniz çok güzel, aydınlatma düşük 110 litre akvaryuma göre toplam 54-56 watt aydınlatma gerekli, şuan kullandığınız aydınlatma 60 litrelik bir akvaryum için uygun. Aydınlatmayı güçlendirin sonra Eledoa, saz, Anubias, Bacopa monnieri, zemin bitkisi, tilki kuyruk, çam vs kolay yetişen bitkilerden alabilirsiniz. Gübre olarak sadece SERA FLORENA sıvı gübre tavsiye ediyorum ve şu sorunun cevabını alamadım tuz Kullanıyor musunuz ?

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  7. Handsome20

Handsome20

Yer:
    Karaman, Turkey
    İsim:
    Ömer çelebi
    Tuz kullanmıyorum hocam ve ilk defa duydum TUZ kullanımını. Kullanımı nasıl oluyor acaba? faydası nedir acaba ? Birde akvaryumumun üst kapağı çok ama çok dar, extra ışık takmak için yer mevcut değil maalesef. Aslında bende extra bir floresan daha takmak istiyorum. Buna nasıl bir şey yapmalıyım veya akvaryum kapağı yapan yerler, siteler mevcut mu?

Ekli Dosyalar:

8. Handsome20

Handsome20

Yer:
    Karaman, Turkey
    İsim:
    Ömer çelebi
    Ayrıca sıvı gübre olarak AZOO diye bir marka kullanıyorum.

9. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Öncelikle bir yandan co2 bir tandan O2 veriyorsunuz ki bu yanlış bir durum Hava motoru kullanmayı bırakın önce.. Dediğim gibi co2 sisteminizi de çıkartın. Sonuçta akvaryumları görsel olarak yapıyoruz ve göze hitap etmeli. Bu sistem biraz göz zevkini bozuyor. baktığınız bitkilerde co2 ihtiyacı olan bitkiler değil. Dediğimiz gibi ışıklandırmanızı arttırıp, hava motoru ve co2 sistemini söküp japon balıklarını çıkarmanızı tavsiye ediyorum.

10. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Ömer aramıza hoş geldin. Bitkili akvaryumlarda tuz kullanılmaz. Uygun şartlar tamamen sağlansa bile yeni ilave edilen bitkilerin bir uyum süreci olur. Eledoa, tilki kuyruğu normalde soğuk su bitkileridir.
    Eledoa 26 derecenin, tilki kuyruğu 27 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda erir. Her iki bitkide besinlerini yapraklarından aldığı için taban ve tabandaki kullanılan malzemelerin bu bitkiler için hiç bir önemi yoktur, sıvı bitki, ışık ve düzenli su değişimi yeterlidir. Bitki gelişimindeki en önemli faktörlerden biri de aydınlatma dır. Sizin aydınlatmanızın yetersiz olduğu zaten dile getirilmiş.
    Dıy kapak yapımı konularını incelerseniz faydalanabileceğinizi ümit ediyorum. Uygun şartlar sağlanıp, uygun bitki seçimi yapılırsa '' Fazladan CO2 ihtiyacı olmayan'' karma akvaryumlarda gayet güzel sonuçlar alınabilir. Akvaryumlardaki sıcaklığın 29 - 30 dereceleri bulduğu bu günlerde, soğutma yapılmayan akvaryumlarda yabana atılmayacak kayıplar yaşanacaktır. Her ne kadar sorun yaşamadım deseniz de, bu ilerde yaşamayacaksınız demek değildir. Balıklarınız kesinlikle birbirleri ile uyumlu değiller ve o akvaryum için sayıları çok fazla.
    Ayrıca Gökhan Beyin önerisini göz ardı etmeyin.

Montimahir, gokhantiknaz ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Tuzu unutun kullanılıp bitkiler bu yüzden çürümüş olabilir diye düşündüm. Üstadların söylediklerini uygularsanız rahatca Geriye yaslanarak akvaryumunuzu izleyebilirsiniz.

12. muhammet ali gümüş

muhammet ali gümüş

İsim:
    muhammet ali gümüş
    Arkadaşlar iyi akşamlar benim bir sorunum var co2 sistemini yaptım ama hava kabarçıkları çıkmıyor kullandığım malzemeler.
    Şişenin boğumuna kadar dinlenmiş su
    - 3 Su bardağı toz şeker
    - 2,5 Çay kaşığı toz pakmaya

Sayfayı Paylaş