1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki Üretimi Hakkında

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde vanlyy tarafından 30 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Arkadaşlar bildiğimiz pet bardağın dibine yine bildiğimiz saksı gübresinden veya toprağından daha sonra bitkiyle beraber bitki kumundan (lav kırığı ve ya siyah kum vs.) eklersek.Bunu da aynı şekilde akvaryum ortamına bırakırsak bitkide herhangi olumlu bir gelişme olabilir mi ? Bu konuda fikri olan var mı? Eğer ki bu sistem tutarsa bana hediye edilecek olan 1 metrelik akvaryumu bu sistemle doldurmayı düşünüyorum.Yaklaşık 25 cm lik bir gül bitkisini 4 e ayırdığımızı varsayarsak, aynı sistemle belirli bir süre içinde 25 cm lik 4 dal gül bitkisi elde etmiş oluruz.Acaba bu mümkün mü ???Akvaryumcuya bitki parası vermektense kendim ufak çaplı bir üretim yapabilirim diye düşündüm.Yorumlarınızı bekliyorum...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eğer şartlar büyüme ve gelişmeye uygun olursa bitkiler elbette gelişir ve kökler bardaktan çıkabilir, amaç derli toplu olması ise bu amaçla kullanılan her yanı delikli saksılar var onlar daha mantıklı sıradan bardak kullanmak yerine. Bu saksıların içine elyafta ekleniyor ve izole olurken kökler su akışından da faydalanabiliyor.

Alparslan bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Yarım litrelik petler den bu şekilde saksılama yapabilirsin, 5-6 cm yüksekliğinde kestikten sonra altına birkaç delik açtıktan sonra deliklerden geçmeyecek şekilde ince çakıl onun üstüne ince bir katman saksı toprağı bitki yerleştiriyorsun ve köklerinide kum ile kapatıyorsun. Temel abinin dediği gibi özellikle yurtdışında üreticiler saksılara rockwool denen taş yünü koyuyorlar. Taş yününü izocam üretiyor (cam yünü değil !!! dikkat)
    Burda aslında dikkat edilmesi gerek esas nokta tamamen havasız bir ortam yaratıp kökleri çürütmemek, delikleri açmanın sebebi bu.

Alparslan bunu beğendi.
  4. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Deneme amaçlı olduğundan dolayı ilk etapta Temel abinin dediği saksılardan kullanmadım.İki adet pet bardağı ortadan ikiye böldüm,dibine ve yanlara delikler açtım.Bardağa önceden suda beklettiğim bitki toprağından bir miktar daha sonra ikiye böldüğüm gülü sonrasında üzerine de biraz kum ekledim.İki adet olarak akvaryuma bıraktım.Bakalım nasıl bir gelişme gösterecek.Eğer başarılı olursam aynı yöntemi çeşitli bitkilerle yapmayı düşünüyorum. Yorumlar ve öneriler her zaman dikkate alınır:) 2013-01-31-393.jpg

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu çaba sadece bitki çoğaltmak mı?

Gül bitkisi dediğin zaten arsız bir bitkidir, sağlam bir taban, gübre ve kuvvvetli bir ışık ile haftada bir kova gül çoğaltabilirsin Ahmet.:)

6. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Daha evvelden tabana gübre serme imkanı olmamıştı sadece siyah kum var.Işık yeterli gibi.Nerden biliyorsun diyecekseniz gül yaprakları kıpkırmızı.Gelişme var.Amacım bu yöntemle seri üretime geçip gerçekten de ihtiyacı olan arkadaşlara hediye etmek.Çünkü Van ve çevresindeki akvaryumcularda ürünler çeşitler çok çok pahallı.Akvarist arkadaşlara yardımcı olmak ihtiyaçlarını gidermek beni mutlu edecektir.

veligören bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş